Hollandalı yolda... Türkiye'ye marka yağmuru sürüyor

Hollandalı yolda... Türkiye'ye marka yağmuru sürüyor
(cnnturk.com) Okunma Sayısı : 23

Yıl sonu yaklaşırken, Türkiye’ye yeni markalar girmeye devam ediyor. Son olarak BYD’nin ardından iki otomobil markası daha Aralık’ta satışa çıkacak. Aykırı Hollandalı Carver da, bu yağmura dahil oldu...

Özellikle elektrikli araçların ülkemizde popülerlik kazanmasıyla birlikte, Türkiye pazarına giderek daha fazla sayıda marka giriş yapmaya başladı. Son olarak geçtiğimiz ay satışına başlanan BYD’nin ardından Çinli Hozon ve SVM de Aralık ayında geleceğini açıklayan markalar oldu. Bununla birlikte Xpeng ve Zeekr geçtiğimiz günlerde bir fuarda kendisini göstermekle birlikte henüz resmi bir tarih paylaşılmadı.

Daha önce Türkiye pazarında önemli markaların bayilikleriyle adını duyuran Gürses Grup, çatısı altında yer alan mobilite şirketi “GRS Automobility” aracılığıyla bu kez distribütörlüğe soyundu. Çin’in önemli otomobil markalarından biri olan Hozon Neta, GRS Automobility aracılığıyla yüzde 100 elektrikli kompakt SUV modeli “Neta U”yu Türkiye yollarına çıkarıyor. “Avrupa’dan önce Türkiye’de” satışa sunulacak Neta U, CATL batarya ile şehir içi 420 kilometre sürüş menzili (WLTP) sunarken, 30 dakikada yüzde 30’dan yüzde 80’e hızlı şarj özelliği ve “V2L” (başka cihazların çalıştırılabilmesi ve şarj edilebilmesi imkanı) fonksiyonuyla dikkat çekiyor. Neta U’nun ardından gelecek yıl da elektrikli coupe modeli “Neta GT” ve B SUV olan “Neta AYA”nın getirilmesi planlanıyor.