Oyak Renault, LED dönüşümüyle enerjiden tasarruf edecek

Oyak Renault, LED dönüşümüyle enerjiden tasarruf edecek
(Dünya Gazetesi) Okunma Sayısı : 19

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda hayata geçirilen LED dönüşüm projesiyle her yıl 11 bin MWh enerji tasarrufu yapılması öngörülüyor.

Oyak Renault, LED dönüşüm projesi kapsamında enerji tasarrufuna yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 1 Kasım 2019’da başlayıp 31 Aralık 2020’de tamamlanan LED dönüşüm projesiyle her yıl 11 bin MWh enerji tasarrufu yapılabilecek.

Fabrikanın kapalı alanlarında bulunan çalışma ortamlarının aydınlatılmasına yönelik Kasım 2019’da başlatılan projede 2020 yılı sonuna kadar 2 bin 700 evin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer tasarruf sağlanırken, LED dönüşüm projesinden beklenen kazancın bu yıl 4 bin 700 konutun elektrik tüketimine eşdeğer olması bekleniyor.

Fizibilitesi 12 ay süren çalışma, fabrikada şimdiye kadar gerçekleşen en büyük enerji tasarrufu projesi olarak öne çıkıyor. Proje ile yıllık 5 bin ton karbon salımının önüne geçilmesi öngörülüyor.

16 bin 400 adet lamba, LED ile değiştirildi

Verilen bilgiye göre proje kapsamında, fabrikadaki atölye ve bürolarda bulunan 16 bin 400 adet lamba, en son teknoloji LED lambalarla değiştirildi. Kapalı alanı toplam 380 bin metrekare olan fabrikada projenin uygulama alanı 340 bin metrekare olarak belirlendi ve saha çalışmalarında yaklaşık 30 kişi görev aldı. LED lambalara geçiş ve yapılan aydınlatma otomasyonu sayesinde (gün ışığına göre lambaların otomatik olarak kısılması, zaman saati ve hareket sensörü uygulaması) yaklaşık yüzde 70 enerji tasarrufu elde edildi.

Enerji okulunda 2 bin 200 çalışan eğitim aldı

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın enerji tasarrufuna yönelik çalışmaları kapsamında 2010 yılında kurulan enerji okulunda bugüne dek 2 bin 200 çalışanı eğitim aldı. Enerji okulunda; binalarda ve tesisatta ısı yalıtımı, basınçlı hava kaçakları, aydınlatma, verimli elektrik motoru, ısı geri kazanımı gibi konulara dair teorik ve pratik bilgiler veriliyor.

Oyak Renault’un 2020’de gerçekleştirdiği LED dönüşümüyle birlikte, imalat dışı zamanların yönetimi, basınçlı hava kaçaklarının onarımı, parametre optimizasyonları gibi tüm enerji projeleri kapsamında elde edilen tasarruf miktarının 4 bin 900 konutun yıllık elektrik tüketimine eşdeğer olması bekleniyor.