ARLOD, Bakan Ergün’e araç lojistiği sorunlarını anlattı

- Lojistik Haber - Okunma Sayısı : 1541

ARLOD ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Müsteşar Yardımcısı görüşmenin konusunu; derneğin genel anlamda Bakan ve Müsteşara tanıtılması, temsil ettiği sektörün en üst organı olarak halen araç lojistiği sektöründe yaşanmakta olan oto taşımaları, hafif ticari araç taşımaları ve benzeri taşımalar için imal edilmiş özel donanımlı römorklara ilişkin gabari sorunu (yükseklik ve uzunluk değerleri), elektronik takograf sorunu ve bu sorunlardan kaynaklanan çok yüksek miktardaki trafik cezaları oluşturdu

Araç Lojistikçileri Derneği (ARLOD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, 24 Mayıs 2010 Pazartesi günü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ü ziyaret etti.

Ziyarette, ARLOD Yönetim Kurulu, Bakan Nihat Ergün ve Müsteşar Yardımcısı Doç.Dr.Yavuz Cabbar'a bitmiş araç lojistiği sektöründe yaşanan güncel sorunlar hakkında bilgi verdi.

ARLOD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda özetle aşağıdaki konular görüşüldü,

Öncelikle, Bakan ve Müsteşar Yardımcısına, dosya halinde ziyaret sebebi olan Türkiye'de ki gabari ve takometre problemlerini kapsayan bir dosya sunuldu.

Hafif ticari araç üretiminin artmasından dolayı çeşitli boylarda yük taşındığı ve bu da gabari sorunu doğurduğu, Avrupa'da hem otomobil hem de hafif ticari araç yüklemesinde limitsiz gabari olduğu, ancak biz de ise bu konuda sıkıntı yaşandığı vurgulandı.

Yeni yönetmelik 28 Haziran'da

Bu konuda Müsteşar Yardımcısı, yeni AB uygunluğu doğrultusunda Haziran ayından itibaren yeni yönetmeliğin yürürlüğe gireceğini, bu yeni yönetmeliğin Bakanlıkça inceleneceğini ve Türkiye'ye de uygunluğunun sağlanacağını belirti.
Eskiden her ülkeye farklı uygulama yapılmakta olduğunu ancak yeni yönetmelik ile bütün ülkelerde aynı standartlar geçerli olacağı bilgisini verdi.

ARLOD Başkanı Adnan Ağaçlı, AB'nin yeni uygulamasına geçilene kadar hiç olmazsa yurt içinde geçici bir süre için bitmiş araç lojistiği yapan firmalara istisna tanınmasını talep etti.

Köprülerin yeni standartlara uygunluğu

Omsan'dan Ufuk Keçecioğlu ise, Türkiye'deki tüm köprüleri ölçtürdüklerini ve giriş-çıkış-sağ-sol tarafları olmak üzere yüksekliğin limitsize dönmesinde hiçbir sakınca yaratmayacağını gördüklerini belirterek, kullanılmakta olan otoyollarda bu taleplerini engelleyecek hiçbir fiziki engelin olmadığını, ayrıca mevcut köprüler yeni standartlara uygunluğunu hatırlattı.

Takometre sorunu

Adnan Ağaçlı, sektörde yaşanan ikinci bir sıkıntının da takometre sorun olduğunu belirti. Şöyle ki; Şoför 8+1 çalışır, 11 saat dinlenir, 4 saat boş kalır ve tekrar çalışmaya başlar ama takometre bu aradaki 4 saat boşluğu yazmaz, cihaz hata verir, dolayısıyla trafik polisi de yaptığı kontrollerde bu duruma ceza yazmaktadır. Bu cezalar çok yüksek olmaktadır.

Müsteşar Yardımcısı Doç.Dr.Yavuz Cabbar, geçen hafta yeni bir yönetmelik yayımlandığını, Ulaştırma Bakanlığ'nın bu konuda ulusal otorite olacağını, artık kart sistemine geçilecek yeni araçlarda ve şoförün ayrı kartı arabanın ayrı kartı olacağını belirti. Ayrıca, eski araçlar içinse uzun bir süre geçiş zamanı verileceğini ve dijital takometre sistemi tüm AB de aynı olacağı bilgisini verdi.

"Yüksek cezalar nakliyecinin canını çok yakıyor"

Başkan Ağaçlı, yapılan bu tespitten sonra, nakliye işindeki firmaların çok az kar marjıyla çalıştığı için bu yüksek cezaların canlarını çok yaktığını söyledi. Gabari sınırlanmasından dolayı 3-4 milyar tutarında cezalar aldıklarını ve söktördeki firmaların çok sıkıntıya düştüğünü belirten Ağaçlı, "bu paraları 2 ayda kazanamıyoruz. Yükseklik 4,50 m. olsun. Uzunluğu da 1 m. Uzatalım" teklifini iletti.

Gabari

Gabari konusunda AB ile aynı yönetmeliğe geçileceğini yineleyen Cabbar," örneğin: römork genişliğinde 2,55'e izin verilmektedir ama 2,60 olan araçlar var bunlar muayeneden geçememektedir" cevabını verdi.

Üreticilerin araç dayatması

Türkiye'deki araç üretici firmaların, ürettiği aracı taşıtırken, aynı zamanda taşımacılara araç lojistiği işinde kendi ürettiği çekicileri kullanmayı talep ettiklerini söyleyen Ağaçlı,"Oto taşıyıcı araçlarında o zaman midilli tipi olması gerekiyor ama bazı üretici firmaların midillisi yok" dedi.

Bakan Ergün ise," bu 4 metre neden bu kadar problem oldu? Daha önce nasıldı?" diye sorunca, Adnan Ağaçlı, 4 metrenin yükseklik tenteli araçlar için alınan bir standart olduğunu, fakat özel taşıma yaptıkları için bu yüksekliğin yeterli olmadığını, ayrıca Avrupa'da benzeri taşıma yapan araçlara limit konmadığını belirtti.

Müsteşar Yardımcısı Cabbar, mevcut durumda 'özel yük taşımak için tescil edilmiştir'diye Emniyetten izin alınması gerektiğini, ama bunun daha da zor bir iş olduğunu hatırlattı.
AB'nin yeni uygulaması 28 Haziran da yürürlüğe gireceği ve AB için tek bir mevzuat yayımlanacağı, bu mevzuatın yeni tip araçlar için de geçerli olacağını ısrarla yineleyen Cabbar, mevcut problemin bu mevzuatta ele alınacağı bilgisini verdi. "Bu mevzuat geçerli olana kadar yeni yönetmeliğe bakalım ve uygunlaştıralım" dedi.

Ağaçlı, araç taşıyıcıları için hiç olmazsa yurt içinde bir ayrıcalık tanınmasını talep etti.

Bakan," bu konu neden bu kadar problem oldu?" diye sordu.

Adnan Ağaçlı, Suriye'den Türkiye'ye giriş yapan 37 metre uzunluğundaki araçların taşıma yapması ile haksız rekabet oluşmasından dolayı Ulaştırma Bakanlığına başvuruda bulunulduğunu hatırlattı.

Ufuk Keçecioğlu, tekrar köprülerin ölçüldüğünü ve şehir içi köprüler dışında ülkedeki köprülerde hiçbir sorun olmayacağını belirtti. Zaten taşıma yapan araçlarımız da şehir içine girmediğini hatırlattı

Bakan, "bu konuyu Emniyet ile bir konuşalım" talimatını verdi.

Ağaçlı, "eğer bu sorun aşılmaz ise 8 araç yüklerken, bu defa 6 araç yükleyebileceğiz. Bu durumda da maaliyetlerin artacağı, çevre kirliliğinin artacağı, anahtar teslim fiyatı yükseleceği gibi olumsuzluklar sonuçta ekonomi zarar vereceği"ni belirtti.

Takometre

Takometre ile ilgili sorunu da Bakan a aktarıldı. Bakan, "Takometrenin yapımında sorun var o zaman" sorusuna Müsteşar Yardımcısı, mevcut yönetmelikte bir açık olabileceğini, bu durumdan yararlanıp takometre yapımında kullanılmış olabileceğini belirti.

Adnan Ağaçlı ise, "iki aydır ceza yemekteyiz. Bu cezanın önünü kesecek önlemler alınmasını istiyoruz" dedi.

Bakan bu sorunun çözümü için de, Emniyet ve Ulaştırma ile bir görüşelim talimatını verdi.

ARLOD ve Bakanlık toplantısına katılanlar

Nihat Ergün
Bakan

Doç.Dr. Yavuz Cabbar
Müsteşar Yardımcısı

Ramazan Yıldırım
Genel Müdür

Adnan Ağaçlı
Ağaçlı Petrol Tic.Ltd.Şti.

Anıl Gülaç
Mobitaş Ulusl.Taşm.ve Tic.Ltd.

Ceren Eker Buyruk
Ant Lojistik Ltd.Şti.

Cevdet Ağaçlı
Ağaçlı Petrol Tic.Ltd.Şti.

Ergun Gürsoy
Me-par Nakliyat ve Tic.A.Ş.

Fulvio Villa
Gefco Taşımacılık ve Lojistik A.Ş.

Hakan Albayrak
Mer-tur Otomotiv Taşm.Ltd.Şti.

Ömer Gürsoy
Me-par Nakliyat ve Tic.A.Ş.

Ufuk Keçecioğlu
Omsan Lojistik A.Ş.

Ünal Ergun
Vega Lojistik A.Ş