Bültenler

İşte Volkswagen'in Türkiye'yi seçme nedeni

Haber7
Otomobil devi Volkswagen (VW), Türkiye fabrikası için kolları sıvadı. 48'nci tesisi için Türkiye'de lokasyon arayışında olan şirketin, Bulgaristan ve Romanya yerine Türkiye'de karar kılmasının ardında bir takım stratejik nedenler yatıyor.

Oyak Renault, "Yılın Otomotiv Şirketi" oldu

Haber7

Oyak Renault, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü’nün organize ettiği Boğaziçi İş Dünyası Ödülleri'nde "Yılın Otomotiv Şirketi" seçildi.

Mercedes-Benz Türk’e ilk kadın CFO atandı

Dünya Gazetesi

Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin yeni Finans ve Kontrol’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CFO) Tülin Mede Esmer, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle görevi Stefan Baasner’den devralıyor.

Otomotivde daralma 2019'da da sürecek

AA
Vergi teşviki ile gelen canlanmanın aslında 2019'daki talebin öne gelmesi demek olduğunu belirten Nissan Genel Müdürü Özkök, 2018 yılının 600 bin adet satış ile bitmesi halinde 2019'un 400 bin seviyelerinde kalacağını söyledi.

Otomobilde yerliye yöneldik

AA

Otomobil satışlarında yılın 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yerli payı yüzde 29,7'den yüzde 33,2'ye yükseldi.

Bakan Varank yerli elektrikli otobüsü test etti!

haber7
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni nesil toplu ulaşım araçlarıyla Türkiye'de ve dünyada adını duyuran Bozankaya AŞ tarafından üretilen elektrikli otobüsle test sürüşü yaptı.

Otomotivde 'milyar dolarlık pazar' sayısı arttı

AA

İç pazarı daralırken, ihracatta yıl bitmeden tüm zamanların rekorunu kıran Türk otomotiv sektörü, 11 ayda 1 milyar dolar ve üzerinde dış satım gerçekleştirdiği ülke sayısını 8'e çıkardı.

Benzinli otomobiller "geri vites"te

AA
Son yıllarda benzinli otomobillere talep giderek azalırken, sürücülerin yeni gözdesi dizel otomobiller oldu. Benzinli otomobillerin trafiğe kayıtlı otomobiller içindeki payı 2009-2018 yıllarında yüzde 47,6'dan yüzde 25'e geriledi, dizel otomobillerin payı ise 20,9 puan artışla 36,6'ya yükseldi.

Otomobil ve hafif ticaride yüzde 42 daralma

ODD
ODD verilerine göre, kasım ayında toplam 58 bin 204 adet otomobil ve hafif ticari araç satılırken, pazar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42 gerilemiş oldu.

Trafikteki taşıt sayısı 600 bin arttı

AA
Türkiye'de ocak-ekim döneminde 780 bin 584 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 180 bin 985 taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 599 bin 599 arttı.

Otomotiv yıl bitmeden ihracat rekoru kırdı

Dünya Gazetesi
Otomotivde ocak-kasım döneminde yüzde 12 artışla 29 milyar dolarlık ihracat yapıldı, böylece 2018'in bitmesine bir ay kala rekor geldi.

‘’4. Uluslararası 360 LOJİ&TED’’ Konferansı 09 Ocak 2019 Çarşamba

ARLOD
360 CNP Organizasyon tarafından hem bilgi alışverişi hem de ticari açıdan çok tatminkâr geçen Lojistik ve Tedarik Zinciri konferanslarının tekrarı olan ‘’4. Uluslararası 360 LOJİ&TED’’ Konferansı 09 Ocak 2019 Çarşamba günü, Wyndham Grand İstanbul Levent de gerçekleşecektir

Otomotivde daralma sürecek

Reuters
Türkiye otomotiv pazarı 1 milyon adetlik satış rakamına ulaştıktan sonra küçülme sürecine girdi. Daralmanın 2019'da da sürmesi beklenirken, satışların 2020'den itibaren yeniden artmaya başlayacağı tahmin ediliyor. 1 milyon rakamının ise 2023'ten önce tekrar görülmesi beklenmiyor.

Her an açıklanabilir! Dünya devinden Türkiye hamlesi

Haber 7
Amerikan otomotiv devi Ford Motor Company ile Alman otomotiv devi Volkswagen arasındaki stratejik işbirliği ilk meyvesini Türkiye’de vermeye hazırlanıyor. Ford platformu üzerinde Custom modelinin karşılığı VW Transporter, Transit’in karşılığı VW Crafter modellerinin üretimini planlanladığını açıkladı. VW’nin yıllık yaklaşık 150 bin ile 180 bin adet kadar ticari araç üretimini Türkiye‘ye kaydıracağı belirtiliyor

Otomotivin en büyük insan kaynağı zirvesi gerçekleşti

Dünya Gazetesi
TOSB Gelişim Zirvesi’nde TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye insan kaynağı ile kurumları yarına taşımanın birinci öncelikleri olduğunu vurguladı.

Bankalar kredi musluğunu açtı

Haber 7
ÖTV indiriminin ardından finansman sorunu yaşayan otomotiv sektöründe işler yoluna giriyor. Bankaların kredi musluğunu açtığını ifade eden Intercity Başkanı Vural Ak, “Biz Aralık’ın ikinci haftasında beklerken, bankalar son iki haftadır piyasaya yeniden kredi vermeye başladılar” dedi.