Bültenler

Otomotiv şirketlerinin kârı yerinde saydı

AA

Borsa İstanbul'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 8 şirketin satışları yılın dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarken, toplam net kâr sadece yüzde 7 yükseldi.

Satışlar arttı, bayiler ilave araç talep etti

AA
Otomotiv sektöründe hayata geçirilen KDV ve ÖTV indirimi dolayısıyla birçok markanın bayilerinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanırken, araç satışlarında da artış oldu.

Japonya Nissan'a dava açmaya hazırlanıyor

Dünya Gazetesi
Maaşını düşük tutmakla suçlanan Nissan CEO'su Ghosn tutuklanmasının ardından Japon savcılar Nissan'a dava açmaya hazırlanıyor. Diğer taraftan Japon hükümeti Nissan-Renault ortaklığının istikrarını destekleyeceklerini açıkladı.

Araç sahipleri dikkat! 22 nokta belirlendi

Haber 7
İstanbul'da ölümlü, yaralanmalı, hasarlı kazaların yüzde 70'i aynı güzergahlarda gerçekleştiği ortaya çıktı. İstanbul emniyeti, "kara nokta" olarak adlandırılan kaza oranının yüksek olduğu 22 güzergah belirledi

Otopark ve akaryakıtta HGS dönemi

Haber 7
Ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde yaşanan beklemelerin önlenmesi için bir süredir uygulanan Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) aktif HGS’li sayısı 12 milyon 177 bine yükseldi.

Fransa Renault krizine müdahale etti

Dünya Gazetesi
Carlos Ghosn'un Japonya'da tutuklanmasının ardından Fransa, Renault'u geçici bir yönetim oluşturmak üzere acil toplantıya çağırdı. Fransız maliye bakanı Japon mevkidaşıyla görüşerek Renault'un istikrarını öncelediklerini anlatacak.

Gümrük kapıları ile ilgili çok önemli açıklama

hurriyet.com.tr
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Gümrük kapılarında modernleşmeye gidiyoruz, dijitalleşmeye gidiyoruz, tek durak sistemine gidiyoruz. Diğer bakanlıklarla da müşterek, tek durak sistemi ve tek pencere sistemindeki evrak sayısının azaltılmasıyla ilgili." dedi.

Türkiye'de üretilecek! Dengeleri bozacak

Haber 7
Türkiye, Sakarya’da üretilecek 12. Nesil Yeni Corolla için gün sayıyor. Yeni Corolla kendi kendini şarj eden 4’üncü jenerasyon 1.8 litrelik hibrit ve 1.6 litrelik benzinli motorlarla satışa sunulacak. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Toyota’nın itici gücü olacak” dedi.

22 oto markası 100’ü geçemedi

Haber 7
ÖTV indirimiyle rahatlatılmaya çalışılan otomotiv sektörünün ekim bilançosu ortaya çıktı. 42 markanın yer aldığı iç pazarda geçen senenin aynı ayına göre 70 bin adetten fazla düşüş yaşanırken, 22 markanın bir markaya denk geldiği ve 100 adedi dahi bulmayan satışlara imza atıldı.

Yeni Ford Focus, 20 Kasım'da satışta

Dünya Gazetesi
Ford Focus, sıfırdan tasarlanan 4. nesli ile 20 Kasım'dan itibaren Ford satış noktalarında müşterilere sunulacak.

Park yeri çilesi son buluyor! Türkler yaptı...

Haber 7
3 arkadaşın TÜBİTAK desteğiyle geliştirdikleri sistem sayesinde sürücüler, cep telefonlarına indirdikleri uygulama ile en yakındaki boş park alanını görebiliyor.

Dünya nefesini tuttu çıkacak kararı bekliyor!

Haber 7
Ticaret savaşlarında dikkatler bu kez ABD`nin ithal otomobillere ek vergi getirip getirmeyeceğine çevrildi. Beyaz Saray`da değerlendirmeye alındığı haberleri ardından ilk açıklama AB`den geldi. AB müzakerelerin devam ettiği ortamda birliğin ek vergi uygulamalarından muaf tutulacağı görüşünde.

AB otomobile ek vergi beklemiyor

Reuters
ABD ithal otomobiller için ek vergi önlemlerini tartışırken, AB müzakerelerin devam ettiği ortamda birliğin ek vergi uygulamalarından muaf tutulacağı görüşünde.

Otomobile hücum

hurriyet.com.tr
Haziran ayından itibaren büyük kayıplar yaşayan, eylül ve ekim aylarında ise tamamen dibe vuran otomotiv sektörü ÖTV ve KDV indirimiyle birlikte yeniden canlandı. Vergi indirimlerine markaların stokları eritmek için devreye soktuğu kampanyalar da eklenince 1 Kasım’dan itibaren showroom trafiği 4 kat arttı. Sektör yetkilileri kasım sonunda satışların ekime göre 3 kat artarak 60 bin adedin üstüne çıkacağını öngörüyor.