Bültenler

AĞUSTOS 2020 OTOMOTİV ÜRETİMİ SONUÇLARI AÇIKLANDI​

OSD

2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde toplam üretim yüzde 23 ve otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 712 bin 98 adet, otomobil üretimi ise 485 bin 314 adet düzeyinde gerçekleşti.

Otomotiv markaları 11 milyar euro kaybetti: Pandemi Alman oto devlerini vurdu

Haber7

Dünya otomotiv üreticilerinin kaybı pandemi nedeniyle gün geçtikçe artıyor. İkinci çeyrek sonuçlarına göre yüzde 41 küçülen otomotiv markalarının kaybı 11 milyar avroyu buldu. Alman oto devlerinde büyük zararlara neden olan pandemiden kaynaklı en büyük kaybı ise yüzde 57 ile Mitsubishi yaşadı.

Otomobil firmalarından yeni kampanya!

Haber7

Araç alacaklar dikkat! Bazı otomobil firmaları eylül ayı otomobil kampanyaları açıkladı. Kimi marka indirimli fiyatlar sunarken kimi faizleri aşağı çekti. İşte indirimli otomobiller.

Kiraladığı araç sayısı 3 yılda 10 bin adedi geçti

Habertürk

Türkiye'de satılan her marka ve model otomobil ve ticari araç için filo kiralama hizmeti sunan vdf Filo'nun kiraladığı araç sayısı sadece 3 yılda 10 bin adedi geçti. vdf Grubu CEO'su Tijen Akdoğan Ünver, "vdf Grubu'nun otomotiv finansmanında elde ettiği 20 yıllık tecrübeyi, 3 yıldır vdf Filo aracılığıyla onlarca sektörden kurum ve şirketin hizmetine sunuyoruz. Kurumların araç ihtiyaçlarını, finansal açıdan da değerlendirerek, onlara kapsamlı bir danışmanlık da sunuyoruz" dedi

ÖTV Düzenlemesi Otomobil Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

Haber7

30 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı kararnamesiyle orta ve üst sınıf otomobillere yüksek oranlarda ÖTV zammı ve matrah düzenlemesi yapıldı. Peki, ÖTV düzenlemesinin otomobil piyasasına nasıl etkisi olacak. İşte artısı ve eksisiyle merak edilenler.

Lüks otomobilde iptaller yüzde 50'ye ulaştı

Dünya Gazetesi

ÖTV artışı nedeniyle müşteri tarafında sipariş iptalleri özellikle lüks segmentte yüzde 50’lere yaklaştı. Azalan talep sonrası markalar da fabrikadan siparişleri geri çekme telaşına düştü. Yüksek fiyatlar tüketiciyi ikinci ele yöneltiyor.

Otomotiv ihracatına bakım molası

Dünya Gazetesi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracatı salgınının etkisi ve otomotiv fabrikalarının bakım-onarım faaliyetleri için üretime ara vermesi nedeniyle yüzde 11 oranında düşerek 1 milyar 545 milyon dolar oldu.

Sıfır otomobil alacaklar dikkat! Açıklama geldi: ÖTV farkından satıcı sorumludur

Haber7

ÖTV düzenlemesi gelmeden önce 2,5 milyon liraya sıfır lüks otomobil alan müşteriye "araç elimizde yok bir kaç güne geldikten sonra devir işlemlerini yapacağız" diyen firma ÖTV zammından sonra eline ulaşan araç için müşteriden 600 bin TL ÖTV ve 212 bin TL de fiyat farkı istedi. Bu durum karşısında şaşkına dönen müşteri soluğu Tüketici Hakem Heyeti'nde aldı.

Herkesin kafası karıştı! ÖTV farkını kim ödeyecek?

Haber7

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV düzenlemesi sonrası markalar araç fiyatlarını güncelledi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ardından önceden sözleşmesi yapılmış ve kaparosu verilmiş araçlar içim "ÖTV farkını kim ödeyecek?" sorusu herkesin kafasını karıştırdı. Konu ile ilgili uzmanlardan ise iki farklı görüş geldi....

İkinci el araçlar için kilometre oyunu uyarısı

ensonhaber.com

İkinci el araç ticaretinde kilometre dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulunan oto ekspertizleri, kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

ÖTV değişikliği sonrası yeni otomobil fiyatları

Habertürk

Cari açığa olumsuz etki eden otomobil ithalatının azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi için lüks ithal otomobillerde ÖTV artışı, Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.

General Motors ve Honda ortak üretim yapacaklar

Reuters

Otomotiv endüstrisinde son dönemde hız kazanan işbirliklerine bir yenisi eklendi. Yapılan açıklamaya göre, ABD'li otomobil üreticisi General Motors (GM) ve Japon üretici Honda, Kuzey Amerika'da çeşitli araçları üretmek ve satmak için iş birliğine gitti

Kargodaki patlama ticariyi uçurdu

Dünya Gazetesi

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 134,4 artarak 61 bin 533 adet oldu. Otomobil satışları yüzde 106 artarken, ticari araç pazarı ise kargo pazarındaki patlamanın etkisi ile yüzde 265 arttı.

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

AA

İhracat, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolar oldu. İthalat yüzde 20.64 artarak 18 milyar 776 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde 169,7 artışla 6 milyar 312 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 66,4 oldu

Otomobil almak isteyen kamuya gitti

Dünya Gazetesi

BDDK temmuz ayı verilerine göre taşıt kredisi kullandırımında zirve kamu mevduat bankalarında. Kamu mevduat bankaların kullandırdığı taşıt kredisi miktarı 2 milyar 227 milyon liraya ulaştı.