Bülten Arşivi

ABD üretimi otomobillere vergi misillemesi! İşte zamdan etkilenen modeller

hurriyet.com.tr

Türkiye, ABD’nin çelik ve alüminyum kısıtlamalarına karşı ek vergi silahını çekti ve misillemeyi artırdı. Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) sunulan tarifede otomobillere yönelik ek vergi ise yüzde 60'tan 120'ye yükseltildi. 15 Ağustos'tan itibaren ithal edilecek otomobiller zamlı olarak gelecek. İşte fiyatı uçacak otomobiller...

Toyota Otomotiv, bakım molası verdi

LOJİYOL

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, planlı bakım, onarım ve revizyon çalışmaları kapsamında üretime ara verdi. Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, planlı bakım, onarım ve revizyon çalışmaları nedeniyle 9 Ağustos 2018 ile 25 Ağustos 2018 tarihleri arasında üretime ara verdi.

 

Rus otomotiv devinden Türkiye hamlesi

Haberler.com

Rus otomotiv devi GAZ, dövizde yaşanan artıştan müşterilerinin zararını en aza indirmek amaçlı kısa bir süre için satışa sunduğu panelvan ve kamyonetleri, dolar kurunu sabitleyerek piyasaya sunuyor.

İhracatta yeni rota 2,8 trilyon dolarlık pazar

hurriyet.com.tr

Türkiye'nin yeni dönemde ihracatta öncelikli ülkeler olarak belirlendiği Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan'ın ithalat pazarının büyüklüğü 2,8 trilyon doları aşıyor. Türkiye, bu pastadan daha çok pay alabilmek için söz konusu ülkelere yönelik özel stratejiler belirleyecek.

Takside 'lüks araç' şartı yerli üreticiye yaramadı

Dünya Gazetesi

İstanbul’daki taksilere getirilen ‘D’ segmenti şartı, yerli üreticiyi vurdu. Ağırlıklı olarak Hyundai ile Fiat’ın tercih edildiği taksilerde yeni araçların yüzde 90’ı Volkswagen ve Skoda oldu. Yerli üretim yapan markalar düzenlemeye uygun model getirmek için çalışma başlattı

Volkswagen dizele veda ediyor

Yeni Şafak

Volkswagen, bünyesinde bulunan markalar da dahil olmak üzere Avustralya’da satışını gerçekleştirdiği tüm dizel araçlarını piyasadan kaldıracağını duyurdu. Ekim ayı itibariyle uygulamaya geçecek olan Volkswagen, dizel araç varlığını sonlandırmış olacak.

Türk Traktör kârlılığı seçti pazar payı 6 puan geriledi

Dünya Gazetesi

Türkiye’de traktör pazarı daralırken Türk Traktör, pazar payı rekabetine girmek yerine kârlılığa odaklandı. Bunun sonucunda yurtiçi pazarda pay kaybeden şirket, ihracatın da desteğiyle geçen yılki kârlılık seviyesini yakaladı.

Türkiye'nin pick-up tercihi Mitsubishi L200 oldu

Dünya Gazetesi

Temsa Motorlu Araçlar tarafından Türkiye’de satışa sunulan Mitsubishi L200, ocak-temmuz döneminde 2 bin 114 adet ile tüm pick-up satışlarında yüzde 23,6 pay aldı.

Toyota'dan sıfır emisyonlu çekici

AA

Toyota, hidrojen yakıt hücreli ve 0 emisyonlu teknolojisini, otomobil, otobüs, forklift ve teknelerden sonra şimdi de ticari kamyonlara taşıyor.

Ford Otosan net kârını ihracat geliriyle artırdı

Reuters
Ford Otosan'ın ikinci çeyrek net kârı sert yükselen ihracat geliriyle yüzde 34.5 arttı. Şirket önümüzdeki dönem için yurt içi satış ve yatırım tahminini düşürdü.

Ford Otosan üretime ara veriyor

Dünya Gazetesi

Ford Otosan'ın Yeniköy, Gölcük ve İnönü fabrikalarında, işçilerin yıllık izinleri dolayısıyla pazartesi gününden itibaren Kurban Bayramı sonrasına kadar üretim yapılmayacak.

Otomotivciler acil eylem planı istiyor: Bu faizle bu dövizle otomobil satamayız

Dünya Gazetesi

Otomobil satışlarındaki yüzde 35'lik düşüş sonrası hükümete 'acil eylem planı' çağrısı yapan OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, "Bu faizle bu dövizle otomobil satamayız. Yetkili satıcılar tamamen kârsızlaştı, yapmamız gereken zammı bile yansıtamadık" açıklamasını yaptı.

Uluslararası rekabet gücünde 'lojistik performans' uyarısı!

Dünya Gazetesi

Dünya Bankası, 2018 Lojistik Performans Endeksi’nin 2018 sonuçlarını açıkladı. Türkiye bu yıl 13 sıra birden gerileyerek 47. ülke oldu. UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Bu düşüş Türk ürünlerinin uluslararası rekabet gücünün zayıflaması anlamına geliyor.” dedi.

“Trump vergilerine” karşı otoda güç birliği

Dünya Gazetesi

ABD'nin otomotiv ithalatına ek vergi koyma tehdidi küresel otomotiv sektöründe tedirginliğe yol açıyor. AB, Kanada, Japonya, Meksika ve G. Kore temsilcileri Cenevre’deki kritik zirvede Trump’a karşı güç birliğini masaya yatıracak.