Bülten Arşivi

Yeni 5 tonluk Ford Transit ‘van’ ve ‘kamyonet’ Türkiye’de

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Türkiye’nin ve Avrupa’nın ticari araç lideri Ford, sektöre yön veren ve Türkiye’nin en çok tercih edilen ticari araç modeli Transit’in 5.000 kg azami yüklü ağırlığa* sahip kamyonet ve van versiyonlarını tanıttı. Ford’un bugüne dek ürettiği taşıma kapasitesi en yüksek Transit olarak öne çıkan yeni 5 tonluk Transit araçlar, daha gelişmiş süspansiyon, aktarma organları ve frenler gibi çeşitli özellikler içeren varyantlarla dikkatleri üzerine çekiyor.

İkinci el satışları durdu! 85 bin TL indirim yapan var

Haber7

Fiyatlarda yaşanan geri çekilmeyle beraber otomotiv pazarı 2021 yılına yapılan kampanyalarla hızlı başladı. 85 bin liraya kadar indirim yapan markalar ilk 2 ayda 102 binden fazla satış yaparak başarıya imza attı. Öte yandan ikinci el araç pazarında ise düşüş sürüyor. Fiyatlarda yüzde 20 fiyat düşüşü olmasına rağmen talep geçen seneye göre gerilerde kaldı.

Alman devi BMW'nin satışları rekor kırdı

Haber7

Kovid-19 pandemisine rağmen BMW Grubu'nun Çin'deki satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 artarak yeni bir rekor kırdı. Grup, Çin'deki müşterilerine 777.379 adet BMW ve Mini marka araç teslim etti.

Elektrikli traktör için tarih verildi: Ciddi satışlar yapıldı

AA

Son dakika haberi: Türkiye'nin elektrikli traktöründe tüm çalışmalar tamamlandı, haziranda seri üretime başlanması planlanıyor. ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, "Şu an hattımızda 25 traktörümüz hazır bekliyor. Haziranda üreteceğimiz traktörlerle ilgili ön siparişlerimizi aldık, ciddi satışlar yapıldı." dedi.

Porsche, elektrikli otomobil konseptini yeni bir boyuta taşıdı: Taycan Cross Turismo

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Porsche, ilk tamamen elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi ve 4 farklı versiyonunu tanıttı. Dört tekerlekten çekiş sistemi ve 93,4 kWh kapasiteye sahip Performans Plus Bataryası’nın standart olarak sunulduğu bu yeni model, diğer Taycan modellerinde olduğu gibi 800 voltluk bir sistemle çalışıyor.

Şubat'ta en çok satan markalar belli oldu

AA

Şubat ayında Türkiye binek ve hafif ticari toplam otomotiv satışları sıralamasında Fiat 10 bin 933 adetle ilk sırada yer alırken, Renault 6 bin 331 adetle ikinci ve Ford 5 bin 736 adetle üçüncü sırada yer aldı. En fazla satılan otomobil markası yine Fiat, en çok satılan hafif ticari araç markası da Ford olarak belirlendi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Şubat'ta 1 Bentley, 2 Lamborghini, 2 Aston Martin, 2 Jaguar, 5 Maserati ve 43 Porsche satıldı

Otomotiv ihracatı Şubat'ta 2.5 milyar dolar oldu

Habertürk

Türkiye ihracatının üst üste 15 yıldır lider sektörü olan otomotiv endüstrisi, Şubat ayında Covid-19 salgını öncesindeki aylık ihracat ortalamasını yakalamayı başardı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı Şubat ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu. Tedarik endüstrisi ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı çift haneli artarken, Birleşik Krallık’a yüzde 37, Fas’a yüzde 65 artış kaydedildi. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Bu yıl 30 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz" dedi

Renault'ta üretim durdu

Haber7

Bursa'da üretim yapan Oyak Renault, gerek Fransa'dan gerekse İtalya'dan temin ettiği yedek parçalardaki transport aksaklığından dolayı üretimini 8 Mart 2021 tarihine kadar durdurdu.

Toyota A segmente yeni model getirecek

Habertürk

Japon otomobil üreticisi Toyota, otomotiv sektöründe boyut olarak en küçük sınıf olan A segmentinde yeni bir model geliştirdiğini duyurdu. Bu sınıfta bir süredir PSA Grubu ile ortaklaşa ürettiği Aygo modeli ile varlık gösteren Toyota, yeni A Yaris ve Yaris Cross modellerindeki platforma yer verecek

Otomotiv ihracatçısından 7 milyar dolarlık pazara dijital çıkarma

Habertürk

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB),hedef ülkelerde ihracatı artırmak üzere düzenlediği Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti programlarına, yılda 7 milyar dolarlık ithalatı ve 500 bin adetlik iç pazar büyüklüğü ile Afrika kıtasının en büyük otomotiv pazarı olan Güney Afrika ile devam ediyor. Programın açılışında konuşan OİB Başkanı Baran Çelik, "600 bin adedin üzerinde üretim rakamı ile Güney Afrika Cumhuriyeti hem binek otomobiller hem de ticari araçlarda önemli bir üretici konumunda yer alıyor. 

İkinci elde artan talep ekspertiz pazarını hareketlendirdi

Dünya Gazetesi

Pandemi sebebiyle toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşların sayısının artması ve sıfır araç üretiminin neredeyse durma noktasına gelmesi üzerine ikinci el otomobillere olan talep yükseldi. Söz konusu talep oto ekspertizlerin iş hacmini artırırken, sektöre giren oyuncu sayısı da yükselmeye devam etti.