Bülten Arşivi

Renault’da hedef, 2024’ün lideri olmak

otoajanda.com

Renault yeni Austral modeliyle C-SUV segmentine geri dönerken, 2024 yılında Türkiye otomotiv pazarında liderliğine gözünü çevirdi. Yeni Renault Austral Türkiye lansmanı Türkiye’nin en batı ucu Gökçeada’daki 100 km’ik test sürüşleriyle yapıldı. Basın lansmanına katılan Mais Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, 2023 gelişmelerini ve 2024 hedeflerini paylaştı.

Avrupa'dan otomobilde fiyatları uçuracak hamle! Benzinli ve dizel araçlar için yeni standart

Hürriyet Gazetesi

Avrupa’nın 2025 itibarıyla devreye alacağı Euro 7 emisyon standartları, otomotiv üreticilerinin de sürücülerin de canını sıkacak. Araştırmalara göre, yeni standartlar üretim maliyetlerini otomobil başına 2 bin Euro, kamyon başına 12 bin Euro artıracak. Maliyetler tüketiciye daha çok yansıyacak. Yeni motorların yakıt tüketimi de yüzde 3.5 daha fazla olacak. Uzmanlar, yüksek maliyetlerden ötürü 2025’ten sonra içten yanmalı motorlu araç bulmanın zorlaşacağını belirtiyor.

Opel Corsa yenilendi

AA

Opel, 2023 sonlanmadan yenilenen Corsa'yı yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

Dacia, Sandero ile Avrupa’da Tesla’yı zirveden indirdi

otoajanda.com

Avrupa’da elektrikli araç satışlarının artış göstermesiyle birlikte bu yıl boyunca zirvede tek bir isim vardı. O da satış listelerinde dengeleri değiştirmeyi başaran Tesla’dan başkası değil. 2023 yılının ilk çeyreğinde Model Y ile Avrupa’nın en çok satanı olan Tesla, tahtını Nisan ayında Dacia’ya bıraktı. Romen otomobil üreticisi Dacia, Sandero modeliyle Avrupa zirvedesindeki yeni isim oldu.

Yeni BMW 5 Serisi Sedan tanıtıldı

Haber7

Yeni BMW 5 Serisi Sedan’ı tanıtıldı. Yeni BMW 5 Serisi Sedan, 1.6 lt benzinli motora sahip özelliği ile 2024 yılında satışa sunulacak.

AcnTURK, kaskoda prim ödemelerini yarıya düşürdü

Dünya Gazetesi

AcnTURK Sigorta’nın yeni ürünü ‘Kaza Yaparsan Öde Kasko’da müşteri brüt primin yarısını ödüyor. AcnTURK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi, ürünü yüksek kasko fiyatlarına karşı geliştirdiklerini söyledi.

Ford’dan dev anlaşma

Haber7

ABD'li Ford Motor Co, elektrikli araç sahiplerinin, Tesla'nın "supercharger" diye adlandırılan Kuzey Amerika'daki 12 binden fazla şarj istasyonuna 2024 başından itibaren erişebilmesi için Tesla ile anlaştı.

TSE'den araç kontrol merkezi ihalesi

Haber7

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), 9 ilde araç kontrol merkezi (AKM) oluşturmak üzere ihale sürecini başlattı.

Taksicilere özel model çıkarıyor

cnnturk

Jumpy Spacetourer modeli “Geniş ve Lüks Aile Taksi”si kavramıyla pazara sunuluyor. Citroen'in başlattığı taksi dönüşüm projesinde Jumpy Spacetourer modeli ile yerini alıyor.

Ticaret Bakanlığı'ndan otomobil bayilerine 17,8 milyon lira stokçuluk cezası

Dünya Gazetesi

Ticaret Bakanlığı, müşterilerin ilk tescil motorlu kara taşıtlarına ulaşmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunan otomobil bayilerine bir haftada 17,8 milyon liralık ceza uyguladı. Söz konusu yetkili bayilerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgelerinin iptal edileceği ve bu işletmelerin bir yıl süreyle ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal etmeleri engelleneceği belirtildi.

Otomotiv ihracatında dünya lideri değişti

Dünya Gazetesi

Çin yılın ilk üç ayında Japonya’yı geçerek, dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı unvanını kazandı. Çin’in otomotiv ihracatındaki artış, elektrikli araçlara olan ilgide artış ve Rusya’da yükselen satışların sonucu olarak açıklandı.

Sakarya ürettiği aracın yüzde 82,9'unu ihraç etti

Dünya Gazetesi

İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara ve Gaziantep'in ardından dış satımda 7'nci sırada bulunan Sakarya, ocak-nisan döneminde 1 milyar 779 milyon 259 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Kocaeli'de ürettiği araçları İstanbul'a deniz yoluyla gönderecek

Habertürk

Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikasında ürettiği araçların, İstanbul'a kara yolu yerine deniz yoluyla gönderilmesine karar verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına göre, Ford Otosan fabrikalarında ihracat için üretilen araçların İstanbul'a deniz yoluyla nakledilerek kentin trafik yükünün azaltılması hedefleniyor

Euro 7 standartları öngörülenden daha pahalıya mal olacak

Donanım Haber

Avrupa Birliği ülkelerinin otomobil üreticileri, içten yanmalı motorlu araçlara daha katı emisyon kuralları getirmesi beklenen Euro 7 standartlarının öngörülenden daha pahalıya mal olacağını bildirdi.