Bülten Arşivi - Nisan 2018

Bu fabrika robotunu bile kendi üretiyor

Dünya Gazetesi

Endüstri 4.0'a geçen Ford Otosan Kocaeli Fabrikası, puanlamada üst sınırı aştı, globalde referans oldu. Robot sayısı bini aştı, dijitalleşmeyle maliyet üçte bir azaldı. Robotunu da kendi üreten fabrika geleceğe hazır.

Otomotiv sektörüne yeni ÖTV kolaylığı

Dünya Gazetesi

Otomotiv sektöründe faaliyet gösterenler, üretimde kullandıkları radyo, hoparlör ve monitör gibi malların ÖTV iadesi için üretim tarihinden itibaren bir yıl içinde başvuru yapabilecek. Böylece, yurt içi kullanım ve ihracata dönük otomobil üretim maliyetlerinin düşmesi amaçlanıyor.

Otomobil satışları artarken, hafif ticaride daralma devam ediyor

Dünya Gazetesi

Türkiye'nin otomotiv satışları mart ayında yüzde 4,3 artış göstererek 78 bin 871 olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte ise yüzde 2,18'lik artış ile 163 bin 358 rakamına ulaşıldı. Mart ayında otomobil satışları yüzde 7,5'lik artışla sektörü sırtlarken, hafif ticaride yüzde 9'lük gerileme dikkat çekti.

Otomotiv yan sanayinde Almanya isyanı

Reuters

TAYSAD Başkanı Kanca, bazı Alman otomotiv ve parça üreticilerinin Türkiye'den alım yapmaktan imtina ettiklerini bildirdi.

Kanal İstanbul'a milyarlık 'lojistik üs' projesi geliyor

Dünya Gazetesi

YND, Kanal İstanbul’a komşu Avrupa’nın en büyük lojistik üslerinden birini inşa etmeye hazırlanıyor. Proje başlangıç bedelinin 1.2 milyar TL’yi bulacağını belirten YND Başkanı Karataş, yer tahsisi ve finansman konusunda hükümetten de destek beklediklerini söyledi.

Mitsubishi, SUV atağını Eclipse Cross ile başlatıyor

Dünya Gazetesi

Bir SUV markasına dönüşmeyi hedefleyen Mitsubishi'nin bu yolculuktaki ilk otomobili olan Eclipse Cross, satışa sunuldu. Yeni modelle satışları 4 kat artırmayı hedeflediklerini açıklayan Akpulat, "Outlander PHEV'i de Türkiye'ye getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Yediemindeki araçlar altına dönüşecek

İHA

Türkiye’nin dört bir yanındaki yediemin otoparklarında çürümeye terk edilen binlerce araç satılacak. Elde edilen paralar altına dönüştürülerek devlet bankalarına yatırılacak.

İkinci el otomobilde devrim gibi karar

hurriyet.com.tr

İkinci el otomobili satışında oldukça sık karşılaşılan kilometre düşürülme olayı, Yargıtay'ın son kararıyla yeni bir boyut kazandı. Yüksek mahkeme, satıcının, sattığı aracın kilometresinin düşürüldüğünün bilmemesi halinde bile gizlenen ayıplardan sorumlu olduğuna hükmetti. Emsal nitelikteki kararla kilometresinin düşürüldüğü ortaya çıkan araç, satıcıya verilip bedeli iade alınabilecek.

Ağır ticaride 'çekici' satış

Dünya Gazetesi

Lojistikte filo yatırımları hızlandı, ağır ticari araç satışları patladı. Yılın ilk çeyreğinde ağır ticari araç üretimi yüzde 67 artış gösterirken, iç pazar satışları ise aynı dönemde yüzde 40 arttı. Satışlarda en fazla artış yüzde 150 ile çekici pazarında oldu.

Porsche'de "manipülasyon" araması

AA
Dizel araçlarda egzoz salınımı manipülasyonu şüphesiyle yapılan soruşturma kapsamında Porsche şirketinin üst düzey yöneticilerine yönelik arama yapıldı.

Çin, otomotiv sektöründeki yabancı sermaye sınırını kaldıracak

Reuters

Çin'in, otomotiv sektöründeki yabancı sermaye sınırını kaldıracağı açıklandı. Washington ve Beijing arasında ticaret gerilimi devam ederken açıklanan bu karar, yirmi yıldan uzun süredir izlenen politikada önemli bir değişikliği gösteriyor.

Özlü: Devlet desteği sözleşmeyle belirlenecek

Dünya Gazetesi

Yerli otomobilde devletin ortaklığının söz konusu olmadığını bildiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, imzalanacak bir sözleşmeyle devlet desteğinin çerçevesinin belirleneceğini ifade etti.

Otomobil satışlarında yüzde 5.5'lik artış

Dünya Gazetesi

Türkiye'de otomobil satışları ilk çeyrekte yüzde 5,47'lik artış kaydetti. Yılın ilk iki ayında Avrupa otomobil satışları sıralamasında 9. olan Türkiye'nin bu artış sonrası sıralaması değişmedi