Bülten Arşivi - Mart 2018

Nissan'ın elektriklide hedefi 1 milyon araç

Dünya Gazetesi

NISSAN, orta vadeli planı ‘NISSAN M.O.V.E to 2022’ çerçevesinde; elektrikli araç liderliği, otonom sürüşün yaygınlaşması ve çeşitli mobilite çözüm hizmetlerinin sunulması da dahil olmak üzere teknolojik bir devrimi hayata geçirmeyi hedefliyor.

0-100 Performansıyla Hayrete Düşüren 15 Lüks Araba

paratic.com

Arabanızın hangi özellikleriyle övünürsünüz? Konfor, lüks, marka ya da hız vb. Aslında bu sorunun cevabı büyük çoğunluğa göre hız. Son zamanlarda pahalılaşan hayatla birlikte ne kadar yakıt özellikleriyle ön plana çıkan otomobiller olsa da hız daima ön planda kalmıştır. Aslında basit bir örnekle durumu daha iyi özetleye biliriz sanırım. İki lüks araba sahibi birey, arabalarıyla ilgili bir iddia da bulunsalar, % 99’unun iddiası “benim arabam daha hızlı” olur.

Alman rakipler ortak oldu

Dünya Gazetesi

Mercedes ve BMW, mobilite hizmetlerini birleştirme kararı aldılar.

New York Auto Show'un gözdeleri

Dünya Gazetesi

Bu yılki New York Auto Show 2018'de görmeyi umduğumuz havalı ve en önemli otomobillerden bazıları...

Yerli otomobil için 3 milyar dolar yatırım

Dünya Gazetesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil için 3 milyar dolar yatırım öngördüklerini, şirketin CEO'sunun da çok yakında ilan edileceğini bildirdi.

Türkiye, 177 ülkeye araç lastiği sattı

AA

Türkiye, geçen yıl 177 ülkeye 2,5 milyar dolarlık kauçuk ve kauçuktan eşya ihraç ederken, söz konusu satışın 1,1 milyar dolarlık kısmını otomobil, otobüs, kamyon ve tarım araçları gibi taşıtlarda kullanılan dış lastikler oluşturdu.

Elektrikli ve hibrit Mercedes'ler geliyor!

Dünya Gazetesi

2018’e hızlı başlayan Mercedes Benz Türk, iki ayda otomobil satışlarını yüzde 48 artırdı. Bu yıl CLS, A-Serisi, C-Serisi ailesi, S-Serisi Cabrio, G-Serisi’ni yenileyecek olan şirket, elektrikli smart ve GLC hibrit modellerini de ilk kez Türkiye pazarına sunacak.

İTO'dan 2. el için yeni öneri

AA

Devletin ikinci el araç piyasasına el atması gerektiğini dile getiren İTO Başkanı Oran, yeminli mali müşavir örneğini vererek, "Devletin de bir elemanının içinde olacağı bir sistem kuralım" önerisinde bulundu.

Artan satışlarına çözüm arıyor!

LOJİPORT

Volkswagen, Skoda'nın artan talebini karşılayabilmek için çeşitli yollar arıyor. Buna Çek Cumhuriyeti dışında yeni bir fabrika daha kurma alternatifi de dahil.

Hükümetten otomotive teşvik hazırlığı

Reuters

OSD’nin 44. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Otomotiv sanayisi sektör ciromuzu 2 katına çıkarmak için biz üzerimize düşen ne varsa yapacağız, yapmaya hazırız. Arazi mi, üretim yeri mi, ilave teşvik mi bekliyorsunuz, biz bunu çalışacağız" dedi.

KPMG: Hurda teşviki, bir taşla üç kuş

Dünya Gazetesi

KPMG Türkiye Vergi Şirket Ortağı Emrah Akın, yeni torba yasa tasarısında yer alan ‘hurda teşviki/indirimi’ uygulamasıyla hem otomotiv sektörünün canlanacağını hem enerji verimliliğinde önemli bir adım atılacağını hem de hurda ve enerji ithalatının azaltılacağını kaydetti.

Arslan: Deniz yolu taşımacılığı daha ekonomik

AA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Deniz yolu taşımacılığı havayolu taşımacılığına göre 14, kara yolu taşımacılığına göre 6,5 kat, demir yolu taşımacılığına göre 3,5 kat daha ekonomik" dedi.

Yeni Clio'lar Bursa'da üretilecek

Reuters

Renault, Clio modelinin Fransa'daki üretimini azaltarak Bursa'daki Oyak-Renault fabrikasına kaydırmayı hedefliyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre beşinci nesil yeni Clio'ların üretileceği ana fabrika Bursa olacak.

Tofaş'ın 10 yıllık yatırımı 3 milyar dolara yaklaştı

Dünya Gazetesi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Tofaş’ın 2017'deki proje ve yapısal yatırımların miktarının 157 milyon euro olarak gerçekleştiğini, son 10 yılda ise bu rakamın 2.8 milyar dolara ulaştığını söyledi. Koç, “İhracatta yükselişimiz sürecek” dedi.