Bülten Arşivi - Eylül 2020

Hibrit motor ile MTV'si azaldı

Habertürk

Land Rover’ın Discovery Sport modeline, düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) dilimine giren bir motor seçeneği eklendi. Markanın Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv’den yapılan açıklamada, 1.5 litre 300 beygir Plug-In Hybrid motor seçeneği ile satışa sunulan Discovery Sport'un, başlangıç fiyatının da aşağı çekildiği kaydedildi. Otomobilin yeni başlangıç fiyatı 875 bin 950 TL olarak açıklanırken, Discovery Sport'un yeni motor seçeneği ile yıllık MTV'sinin yüzde 64 oranında azalması da dikkat çekiyor

Yatırımcıyı inandıramadı 50 milyar dolar kaybetti

Reuters

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, her yıl 22 Eylül'de gerçekleştirilen "Batarya Günü" etkinliğini düzenledi. Etkinlikte açıklamalarda bulunan Tesla CEO'su Elon Musk, 25 bin dolara otonom teknolojiye sahip bir elektrikli aracı en erken 3 yıl sonra satabileceklerini söyleyerek, yatırımcının beklentilerinin boşa çıkardı. Musk'ın açıklamalarının ardından, Tesla'nın piyasa değeri ABD borsa kapanışından önce yüzde 5.6 düştü. Seans sonrası işlemlerde ise yüzde 6.9 daha düşen şirketin değeri 50 milyar dolar eridi

'Yüksek talep 2021'de de devam eder'

Habertürk

Toyota’nın 1968 yılından beri yollarda olan pick-up modeli Hilux yenilendi. Türkiye'de satışa sunulan makyajlı Hilux, yapılan açıklamaya göre tek motor seçeneği ile bayilerde yerini alacak. Yıl sonuna kadar bin adet Hilux satmak istediklerini belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pazar tahminine yönelik de açıklamalarda bulundu. Bozkurt, "Markalar araç bularak talebe yetişebilirse, otomotiv pazarının 2020'yi 750 bin adet ile kapatabileceğini öngörüyoruz. Pazardaki yüksek talep, 2021'in ilk çeyreğine kadar devam edecek gibi görünüyor" dedi.

Traktör pazarı pandemi ile canlandı

Habertürk

Otomobil fiyatlarındaki artışlar ve ikinci el pazarında daha önce görülmemiş hareketliliğin benzeri traktörde de yaşanıyor. Tarımsal üretimin vazgeçilmesi olan traktörde her ne kadar üretim rakamları geçen yıla göre artsa da, çiftçiye traktör yetişmiyor. Gelişmeler, yeni traktör almak isteyenlerin aylarca beklemesine yol açarken, beklemek istemeyenlerin de ikinci ele yönelmesine yol açıyor. Sektör yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, pandemi döneminde gıda ihtiyacının artması, traktör talebinde patlama yarattı. Bayilerde traktör kalmamasının sebebi olarak da, yine pandemi nedeniyle parça tedarikinde sıkıntı yaşanması ve üretimlerin aksaması gösteriliyor.

TÜVTÜRK'ten "randevu ücreti" uyarısı

AA

TÜVTÜRK, son günlerde yanıltıcı internet siteleri ve çağrı merkezleri aracılığıyla, ücretsiz olarak sunulan randevu hizmeti için ücret talep eden kişilere karşı vatandaşları uyardı.

Makyajlı C3 Türkiye'ye 'dizelsiz' geldi

Habertürk

PSA Grubu markalarından Citroen, makyajlı C3'ü Türkiye'de satışa sundu. Makyaj operasyonu ile birlikte dizel motor seçeneğini terk eden otomobil, iki farklı güç seçeneğine sahip benzinli motorlar ile bayilerde yerini aldı. Tasarımı ve teknolojik özellikleri güncellenen C3'ün, 156 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu açıklandı. Otomobilin lansmanında açıklamalarda bulunan Citroën Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, yıl sonuna kadar 4 bin adet C3 satmayı hedeflediklerini söyledi.

Araç alacaklar dikkat! İşte taşıt kredisi son oranlar...

Haber7

Otomobil fiyatları koronavirüs nedeniyle yükseliş yaşadı. Fabrikaların üretim yapamaması nedeniyle siparişler gecikti. Yeni siparişler ise ileri tarihlere ertelendi. Bu nedenle ikinci el otomobillere rağbet arttı. Talebin artması ve arzın sınırlı kalması nedeniyle bunu fırsat bilenler ikinci el otomobillerin fiyatlarını yukarı çekti. Bazı otomobillerin ikinci elleri sıfırlarından daha pahalıya satılmaya başladı.

Otomotiv gaz kesmedi

Sabah Gazetesi

ÖTV değişikliği sonrası fiyatlardaki yükselişe rağmen talep hız kesmedi. İlk hafta fiyatlardaki artışın etkisi çabuk geçti ve tüketiciler, zaman kaybetmeden otomobil satın almak için bayilere koştu

Resmi açıklama geldi: Yerli otomobile Honda'dan bomba transfer

AA

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek olan ve 2022'de satışa sunulması beklenen yerli otomobilde sürpriz bir gelişme daha yaşandı. Yerli otomobilin üretiminin başına sektörde 20 yıllık deneyimi bulunan bir isim getirildi. Honda Türkiye'de Fabrika Direktörlüğü görevini yürüten Murat Akdaş, TOGG'da inşaat proje yönetimi ve üretim sorumluluğu pozisyonlarında görev yapmaya başlayacak.

'ÖTV düzenlemesi alt segment araçlara talepleri arttırdı'

IHA

Geçtiğimiz günlerde yeniden düzenlenen ve artış yaşanan Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)’ndeki artışları değerlendiren Toyota Plaza Aksoy Satış Müdürü Alper Onay, “ÖTV düzenlemesi alt segment araçlara talepleri arttırdı” dedi.

'Expertiz'de kuyruklar uzadı

Türkiye Gazetesi

1 Eylül 2020 tarihi itibarıyla ikinci el oto alım satımında geçerli olan yeni yönetmelik sonrası oto ekspertiz noktalarında talep artışı yaşanıyor.

Bakan Kurum: Şarj istasyonları 50 otopark yerinden bir tanesinde zorunlu hale geliyor

AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yerli otomobilimizin 2023 yılında yola çıkmasıyla birlikte konutlarda, AVM'lerde, yollarda elektrikli şarj istasyonları ihtiyacı ortaya çıkacak. Buna ilişkin de hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla ortak bir proje yürütüyoruz. Bu çerçevede hem Otopark Yönetmeliği'nde hem de İmar Yönetmeliği'nde düzenlemeler yapacağız. Otopark Yönetmeliği'nde yapacağımız düzenlemeyle birlikte her 50 park yerinden bir tanesi elektrikli araçlar için ayrılacak, şarj istasyonları olacak, bu zorunlu hale geliyor." dedi

Mercedes hidrojenle çalışan TIR'ını tanıttı

Haber7

Uzun yıllardır hidrojen teknolojisi üzerine çalışan Daimler, Mercedes Benz markası için geliştirilen uzun menzilli konsept TIR'ı tanıttı. Tanıtılan aracın 2023'te müşteriler tarafından deneme sürüşü yapılacağı belirtildi.