Bülten Arşivi - Şubat 2019

"AB ile anlaşamazsak gümrük vergileri getireceğiz"

Reuters

Avrupa'dan ithal otomobillere gümrük vergisi getirme planıyla ilgili "Bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz" diyen Trump, "Anlaşma yapmazsak, gümrük vergileri getireceğiz" diye konuştu.

Araç rengini segmenti belirledi!

Haber7

Dünyada üretilen otomobillerin yüzde 80'inde beyaz, siyah, gri ve gümüş renkleri yer aldı. Bu renklerin arasında en çok tercih edilenin isebeyaz olduğu açıklandı. Araştırmada, küçük otomobillerde kırmızı ve mavi rengin, üst sınıf otomobillerde ise siyah ve beyaz rengin daha popüler olduğu kaydedildi

Honda'nın ardından Ford da fabrika kapatıyor

Haber7

Brexit belirsizliği nedeniyle İngiltere'deki fabrikasını kapatma kararı alan Honda'nın ardından ABD'li otomotiv üreticisi Ford Motor da Brezilya'daki bir fabrikasını kapatacağını ve Güney Amerika'da ağır ticari araç üretimine son vereceğini açıkladı.

Türkiye'de dizelin ömrü bitiyor ama... 800 km uyarısı geldi

Haber7

Türkiye'de de dizelin ömrü dünyada olduğu gibi yavaş yavaş bitiyor. Geçtiğimiz günlerde dizel motorlu araç satışına son verdiklerini açıklayan Toyota Türkiye, hibrit modelleri sahneye aldı. Şu an gündemin hibrit olduğunu söyleyen Toyota CEO'su Bozkurt "Elektrikli araçların menzili 800 km'nin altına düşmemesi lazım. Öngörülere göre 15-20 yıl daha olamayacak" dedi.

Honda üretimi bitiriyor, ticari faaliyet sürecek

Dünya Gazetesi

Honda'nın global üretim ağını yeniden yapılandırma planı Britanya'nın yanı sıra Türkiye'yi de kapsıyor. Türkiye'de üretilen tek model olan Civic sedanın üretimi 2021 yılında durdurulacak, ancak şirket Türkiye'deki ticari faaliyetlerine devam edecek.

Dizel yasağı er ya da geç İstanbul'da da uygulanacak

Haber7

Dünya da birçok şehir, elektrikli araç, taksi ve toplu taşıma araçları dışında özellikle dizel motorlu araçların şehir merkezine girmesini yasaklamaya başlarken, Dünya Elektrikli Araçlar Birliği Türkiye temsilcilerine göre ise; Atina, Paris, Roma, Stuttgart gibi metropollerde uygulanan bu yasak er ya da geç İstanbul’da da geçerli olacak.

Nakliyeciler engelleri blockchain ile aşacak

Dünya Gazetesi

Blockchain Türkiye Platformu'nun Platin üyesi olan UND, buradaki çalışmalarıyla nakliyecinin maliyetini düşürmeyi, verimliliğini artırmayı ve sınır geçiş süreçlerini hızlandırmayı hedefliyor. UND İcra Kurulu Başkan Vekili Ereke, "Blockchain yurt dışından boş dönen TIR'lara da çare olabilir" dedi.

Toyota Corolla'nın fiyatı açıklandı

AA

Yeni Corolla'nın, hibrit versiyonu 137 bin 500 TL’den, benzinli versiyonları ise hurda teşviki ile 95 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı.

Ford, İngiltere'den çıkıyor

Dünya Gazetesi

İngiltere'de iki tesiste motor üretimi yapan Ford, bu ülkeden çıkmak için hazırlıklarını hızlandırdı.

Ford Otosan kârını yüzde 13 artırdı

Reuters

Geçen yıl satış geliri 33 milyar lirayı aşan Ford Otosan'ın net kârı da yüzde 13 büyümeyle 1.7 milyar liraya çıktı. Şirket üretiminin çok büyük bir bölümünü ihraç etti.

Taşıt kredileri de fren yaptı

AA

Geçtiğimiz yıl otomotiv pazarı yüzde 35 daralırken, taşıt kredileri de bir yüzde 9,4 azalarak 6,5 milyar liraya geriledi.

Ticaret savaşları dengeleri altüst etti!

Habertürk

20 yılın ardından ilk kez daralmanın görüldüğü Çin otomobil pazarında, Avrupalı ve Amerikalı üreticilerin satışları erirken, Japon markaların satışları ise yükselmiş durumda. Bu durumun birkaç sebebi olsa da, başlıca sebebin ticaret savaşları olduğu anlaşılıyor.Öyle ki, ABD'de ürettiği araçlarını Çin'e getiren markalar, gümrük vergilerinin artmasının etkisiyle yüksek fiyatlar ile karşıya karşıya kaldı

Otomobil sayısı azaldı gelirler arttı

Yeni Şafak

2019 yılına iç pazarda ciddi bir daralma yaşayarak başlayan otomotiv sanayiinde toplam otomotiv üretimi bir önceki yıla göre yüzde 12 azaldı. Toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 2 artıp 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, avro bazında toplam ihracat yüzde 9 arttı.

Otomotiv kampanyaları tam gaz devam ediyor!

Haber7

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, otomotivde ocak ayındaki fiyatların aralık, ekim ve kasım fiyatları ile aynı seviyede olduğunu ve kampanyaların da tüm hızıyla devam ettiğini bildirdi.