Bülten Arşivi - Temmuz 2022

TOGG lisansını aldı, kendi şarj ağını kuracak

Dünya Gazetesi

Yerli elektrikli otomobili piyasaya çıkarmaya hazırlanan TOGG, araçların enerji ihtiyacını karşılayacak şarj ağını kurmaya başlıyor. Firmanın, bu doğrultuda lisans aldığı belirtildi.

Makyajlı 2023 Kia Seltos'un tasarımı ortaya çıktı

Donanım Haber

Makyaj operasyonu sonrası selefine kıyasla daha modern bir görünüme kavuşan 2023 Kia Seltos'un iç mekanında bitişik ekranlardan oluşan kavisli panel ve yeni vites seçici büyük fark yaratıyor.

TOGG'a ÖTV teşviği: Yüzden 60'tan yüzde 10'a inecek

Haber7

Torba yasa teklifine, TOGG da dahil olmak üzere elektrikli otomobillerin mevcut ÖTV oranlarını düşürecek bir madde eklendi. Söz konusu teklifin yasallaşması halinde, TOGG'un ÖTV oranının yüzde 60'tan yüzde 10'a inmesinin de önü açılacak.

Aehra: Yeni bir İtalyan elektrikli otomobil markası doğuyor

otoajanda.com

Dünya yeni bir elektrikli otomobil markasıyla tanışıyor. Belki yeni bir Tesla veya Lucid air doğuyor. İtalyan ve Amerikan ortakların kurduğu yeni otomotiv şirketi Aehra, önce bir SUV ve sedan otomobil ile elektrikli araç pazarına girecek. Ne kadar da Togg projesine benziyor.

Toyota’da üretim yüzde 28,5 düştü

Dünya Gazetesi

Toyota Motor, bu yılın mayıs ayında Japonya içi üretiminin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,5 düştüğünü bildirdi.

Kuzey Koridoru’ndan en az yüzde 15 pay alabiliriz

Dünya Gazetesi

Uluslararası taşımacılıkta Orta Koridor'un güçlendirilmesi için Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan arasında çalışma grubu kuruldu. DEİK Lojistik İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, “Sadece Hazar Denizi geçişlerini hızlandırmak bile, Kuzey Koridoru’ndan en az yüzde 15’lik bir payın ülkemiz üzerinden geçmesini sağlayacak” dedi.

Volkswagen, Tesla için tarih verdi

Haber7

Alman otomobil devi Volkswagen’den Tesla yöneticilerini kızdıracak bir açıklama geldi. CEO Herbert Diess Tesla’nın zayıfladığını ve 2025 yılında sektörde liderliği ele geçireceklerini söyledi.

Elektrikli araçta ikilemi aşacak formül şart

Dünya Gazetesi

Herkes elektriğini pazarlık yoluyla en ucuza satandan alabilsin diye geçilen serbest piyasa modelinin tıkanma yaşadığı ortada. Eskiye dönüş mümkün mü sorusuna farklı cevaplar verilebilir. Ama bugüne nasıl gelindiğini incelemekte büyük yarar var.

İkinci el araç piyasasında bayram hareketliliği

Dünya Gazetesi

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, araç üretimi ve tedarikinde yaşanan aksamaların devam etmesinin ikinci ele olan talebi artırdığını belirtirken, yaklaşan Kurban Bayramı'nın piyasayı daha da hızlandırdığını söyledi.