Bülten Arşivi - Aralık 2023

Skywell Türkiye'de fabrika yatırımı yapacak mı?

Dünya Gazetesi

Skywell Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Mahmut Ulubaş, Türkiye'de 150 bin üretim kapasiteli otomobil fabrikasının inşası, batarya yatırımı ve AR-GE olmak üzere toplam 1,6 milyar dolarlık bir yatırım planlandığını belirterek, "Fabrikanın hangi ilde olacağı konusunda da bayağı yol aldık. Marmara Bölgesi'ne ağırlık verdik. Sakarya, İzmit ve Yalova tarafında görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Kaputunda şarj tabelası olan elektrikli Renault 5 hazır

Otoajanda

Renault, 2024 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtmaya hazırlandığı elektrikli Renault 5 modeline dair detaylar açıkladı. 25 Euroluk fiyatıyla Avrupa elektrikli araç pazarına renk katması beklenen yeni elektrikli araç biri 400 km olmak üzere iki menzil seçeneği ile satılacağı işaret ediliyor.

Yeni E Serisi Türkiye’ye özel motorla geliyor

Otoajanda

Yeni Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye’de satışa çıkıyor. Mercedes-Benz’in nisandan tanıttığı ve sonbaharda Avrupa’da yola çıkardığı en hızlı yeni E-Serisi Türkiye’ye özel motor, EQS modelinden alınma dev ekran ile “ilgililerini” bekliyor.

Batarya değişim teknolojisi hızla geliyor: Bir haftada ikinci dev ortaklık

ntv

Elektrikli otomobile geçmek isteyenleri en çok endişelendiren konu menzil ve şarj süreleri. Bu süreci hızlandırmak için batarya değişim istasyonları üzerinde çalışan Çinli markalardan son haftalarda iki dev ortaklık haberi geldi. Peki nedir bu batarya değişim istasyonları, nasıl çalışır, menzil sorununa çözüm olabilir mi?

AB kirliliğe yol açanın bedelini ödemesini istiyor: Karbona fiyatlandırma gündemde

Yenişafak

vrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, emisyonları azaltmak için karbona bir fiyat konularak kirletenlerin bedelini ödemesi gerektiğini söyledi. Von der Leyen, karbon piyasasından sağlanacak gelirlerin iklim değişikliğiyle mücadele alanında inovasyona yatırılabileceğini ifade etti.

Tesla'nın pick-up modeli 4 yılın ardından satışa çıkıyor

Habertürk

Tesla'nın ilk pick-up modeli Cybertruck, tanıtımının üzerinden geçen 4 yılın ardından ilk sahiplerine teslim ediliyor. Camları darbelere dayanıklı olarak lanse edilen Cybertruck, 2019'daki tanıtım etkinliğinde gerçekleştirilen denemede atılan taşların camlarını kırması ile gündeme gelmişti. Elektrikli pick-up model rakiplerinden farklı tasarımı ile dikkat çekiyor

Electrobat’la başlayan asırlık hikâye dünya ekonomisine yön veriyor

Dünya Gazetesi

Gezegendeki toplam karbon salımının yüzde 15’inden otomotiv sektörü sorumlu. Sektör, bu oranı düşürebilmek için elektrikli araç pazarını büyütmeye yönelik çalışmalarına hız verdi. Tahminlere göre bugün dünyada 7 milyon 720 olan elektrikli araç sayısı 2030 yılına gelindiğinde 169 milyonu aşacak.

Fiat, yeni Akıllı Servis uygulamasını başlattı!

Motor1

Teknolojik, yenilikçi ve kullanıcı dostu hizmetler sunmayı sürdüren FIAT, müşteri dostu uygulamalarına bir yenisini ekleyerek, "aracını kullandıkça öde" modeli temelinde çalışan "Akıllı Servis" uygulamasını başlattı.

Chery'den elektrikli Omoda 5!

insideevs.com.tr

Günümüz otomotiv dünyasında fosil yakıtlı araçlardan elektrikli araçlara geçiş süreci yalnızca küresel bir pazar trendi olmakla kalmıyor, aynı zamanda sektör için sürdürülebilir kalkınmaya yönelik önemli bir adımı da oluşturuyor.

Ticaret Bakanlığı'ndan elektrikli araçlara düzenleme: Ne getirdi, ne götürdü?

Dünya Gazetesi

Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde elektrikli araçların ithalatına ilişkin bazı düzenlemeler getirdi. Özellikle son dönemde Çin üzerinden gelen ve hiçbir parça, servis tedariği garantisi olmayan araçları kapsamına alan düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık her marka satışı yapılamayacak.

Elektrikli araç şarj istasyonlarını 'akıllı bariyer' koruyacak

Yenişafak

Elektrikli araç sürücülerinin yaşadığı sorunlardan hareketle istasyonları korumaya yönelik akıllı bariyer sistemi geliştirildi. Kurulumlarına başlanan, yaygınlaştırılmasına yönelik görüşmeler yürütülen sistem, elektrikli olmayan araçların elektrikli araç şarj istasyonlarını işgal etmesine engel oluyor.