Bülten Arşivi - Mayıs 2019

Filo kiralama devi satıldı

IHA

Kuveytli filo kiralama devi Auto Land Otomotiv, 3 ay süren satış görüşmeleri sonrası SBK Holding'e satıldı.

Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması

Haber7

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan sunuma ilişkin açıklama yaptı. Varank, “2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkacak, 2022 yılında inşallah araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz” dedi.

Emekli oldu, hisseleri düştü!

Haber7

Daimler AG CEO`su Dieter Zetsche`nin emekli olmasının ardından Daimler hisseleri yüzde 7.21 değer kaybederek hisse başına 47.16 euroya geriledi. Zetsche`nin yerini İsveçli Ola Kaellenius alacak.

Japonlar ticari araçtan 'binek' çıkardı!

Haber7

Ticari araçlar üzerine inşa edilen vanlara kayıtsız kalmayan Toyota, Granvia ismini verdiği modelini tanıttı. Japon üreticinin hafif ticarisi Hiace temel alınarak geliştirilen araçta, 8 kişiye kadar oturma kapasitesi sunulduğu belirtildi. Arka sıradaki yolcuları içinde bağımsız koltuklar sunan Granvia'nın, doğrudan Volkswagen Multivan'ı rakip olarak gözüne kestirdiği belirtiliyor

Yerli elektrikli minibüs Avrupa yollarına çıktı

Haber7

Karsan'ın elektrikli minibüsü Jest Electric, Avrupa yollarında hizmet vermeye başladı. Aracın, ilk olarak Fransa, Almanya, Romanya, Portekiz ve Slovakya'ya teslim edildiği açıklandı. Karsan CEO'su Okan Baş, "Litvanya’da açılan elektrikli araç ihalesini de kazanarak toplam sipariş adedimizi 35’e çıkardık. Bu siparişlerin 20 adedini teslim ettik" dedi.

Otomotivin devleri, elektrikli araç teşvikinde yarışıyor

AA

Klasik otomobil alışkanlıklarını yıkmayı ve otomobile yepyeni bir boyut kazandırmayı amaçlayan elektrikli araç sektörünün öncü ülkeleri, otomotivde dönüşümü yakalamak için teşvikler konusunda birbiriyle yarışıyor.

ÖTV indirimi bu hafta komisyonda

Haber7

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden hatalı geçişlerin cezalarının affı, İstanbul Galata Üniversitesi adında yeni bir üniversite kurulması, kömür madenciliğine destek, hurda araçta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılması gibi düzenlemeler bu hafta komisyonda ele alınacak.

Ünlü otomobil firmalarının robotik üretim hatları Kocaeli'den

Haber7

Kocaeli'de otomasyon alanında çalışan elektrik mühendisi Haluk Özcan'ın kurduğu şirket, bünyesindeki Türk mühendislerle Ar-Ge ve inovasyonlarını yaparak hayata geçirdikleri robotik üretim hatlarını, İngiltere, Almanya, Belçika, ABD ve Cezayir'deki dünyaca ünlü otomobil markalarına kuruyor.

Fiat, ilk dört ayda pazarın lideri oldu

Dünya Gazetesi

Yılın ilk dört ayında otomobil ve hafif ticari araç alanında 19 bin adedin üzerinde satış rakamına erişen Fiat’ın otomobil satış adedi 14 bin 632 adet olarak dikkatleri çekerken, marka hafif ticari araç pazarında 4 bin 381 adet satış gerçekleştirdi.

AB'de otomobil satışları nisanda azaldı

Haber7

Avrupa Birliği (AB) otomobil toplam pazarı, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,4 daralarak 1 milyon 303 bin 787 adet seviyesine geriledi.

Sürücüsüz aracını Almanlar ile birlikte geliştirecek

Haber7

Fiat Chrysler (FCA) markalarından Maserati, sürücüsüz araç teknolojisini BMW ile birlikte geliştireceğini duyurdu. FCA Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, İtalyan üreticinin FCA'nın ilk otonom otomobillerini üreteceğini bildirdi. Söz konusu teknolojiye sahip Maserati'nin, ne zaman satışa sunulacağı ise henüz açıklanmadı

Test süreci başlıyor! Gücüne güç katacak

AA

Türk savunma sanayisinin güç grubu ihtiyacının karşılanmasına yönelik çözümlere bir yenisi eklendi. Geliştirdiği dizel motorlarla hafif ve orta seviye paletli zırhlılara güç vermeye hazırlanan TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ, gelecekteki ihtiyaçları dikkate alarak Hibrit Güç Grubu Platformu konsepti geliştirdi.

Sakarya'dan yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat

AA

Türkiye'nin otomotiv sektöründe önde gelen şehirleri arasında bulunan Sakarya, ocak-nisan döneminde 126 ülkeye 1 milyar 822 milyon 543 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

NİSAN 2019 OTOMOTİV SONUÇLARI AÇIKLANDI

OSD

2019 yılı Ocak-Nisan döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13, otomobil üretimi ise yüzde 14 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 489 bin 429 adet, otomobil üretimi ise 322 bin 281 adet düzeyinde gerçekleşti.

Ticari araç ihracatı 4 ayda yüzde 2 arttı

OSD

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, toplam üretim ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 azalarak 489 bin 429 adet, otomobil üretimi ise yüzde 14 gerileyerek 322 bin 281 adet olurken ticari araç pazarındaki artış da dikkati çekti.

Ferrari tarihinde bir ilk! Bu yıl satışa çıkıyor

Haber7

Ferrari'nin tarihindeki ilk hibrit modeli için geri sayım başladı. İtalyan süper spor otomobil üreticisinin daha önce duyurduğu otomobilin, önümüzdeki ay tanıtılacağı ve 2020 yılında ise satışa çıkacağı belirtildi. Ferrari CEO'su Louis Camilleri'nin yaptığı açıklamaya göre, hibrit model Ferrari ürün gamının en tepesinde konumlandırılacak

“Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” başladı

Dünya Gazetesi

Türkiye’nin otomotiv sektöründe sadece üretim değil, aynı zamanda Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Merkezi olması vizyonu ile hayata geçirilen “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” Sabancı Üniversitesi’nde başladı.

Milli otonun bine yakın özelliği belirlendi

Dünya Gazetesi

Türkiye'nin otomobilinin bine yakın özelliği belirlendi. Yeni nesil, doğuştan elektrikli, otonom sürüş seviyesi 3'e hazır akıllı bir cihaz olacak, 2022'de C segmenti SUV olarak pazara sunulacak.