Bülten Arşivi - Ekim 2021

Renault'ta çip krizi üretimi vurdu!

Haber7

Otomotiv sektöründe global bazda yaşanan çip krizi Renault'u da vurdu. Otomotiv devi elektronik bileşenlerin tedarik sorunu sebebiyle Bursa'daki fabrikasında bir hafta üretim yapıp bir hafta yapmayacağını duyurdu.

Hyundai kendi çipini üretecek!

Haber7

Hyundai, küresel çip krizinin etkilerini azaltmak adına kendi çiplerini üreteceğini duyurdu.

Otomotivde ‘Yeşil Dönüşüm’ masaya yatırıldı

Dünya Gazetesi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), ihracatının yaklaşık yüzde 80’ini Avrupa Birliği’ne yapan üyelerini Avrupa Yeşil Mutabakatının getireceği yeni düzenlemelere karşı bilinçlendirmek amacıyla yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Krize karşı kendi çipini üretecek

Reuters

Hyundai, küresel çip krizinin etkilerini azaltmak adına kendi çiplerini üreteceğini duyurdu. Koreli şirketin COO'su Jose Munoz, "İlerleyen yıllarda söz konusu krizin tekrarlanmasına karşına kendi bünyemizde çip geliştirmek istiyoruz. Ancak bu yöntemle çip üreticilerine bağımlılığımızı azaltabiliriz. Bu çok para ve zaman isteyen bir iş, üzerinde çalışıyoruz" dedi

Otomobilden mobil oyun deneyimi sunacak

Habertürk

Çinli SAIC bünyesinde faaliyet gösteren İngiliz kökenli otomobil markası MG (Morris Garages), yeni konsept modeli Maze’i tanıttı. Yapılan açıklamaya göre, SAIC Design Advanced London ekibi tarafından geliştirilen MG Maze, İngiltere merkezli tasarım stüdyosunun üçüncü yıl dönümüne özel olarak tasarlandı. MG Advanced Design Tasarım Direktörü Carl Gotham, "Maze pandemi sürecinde sosyal hayattaki kısıtlama ve sınırlamalara bir tepki olarak doğdu. Bu konsepti insanların dışarı çıkıp şehirlerini ‘mobil oyun’ deneyimine benzer bir şekilde keşfetmelerini sağlayacak bir platform olarak kullandık” dedi

BMW iX, Türkiye'ye gelmek için gün sayıyor! Fiyatı belli oldu

Haber7

Alman otomobil üreticisi BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi iX, xDrive40 modeli ile Türkiye gelmek için gün sayıyor. iX'in 1 milyon 632 bin 300 TL’den başlayan liste fiyatıyla online olarak rezerve edilebildiği açıklandı.

Yolcu dönünce rayda kapasite krizi büyüdü

Dünya Gazetesi

Demiryolu yük taşımacılığında salgın nedeniyle yapılamayan yolcu trafiğinin yeniden başlaması ve ihracattaki artış mevcut kapasite krizini büyüttü. 'Geçen yılki kapasiteyi bile bulamıyoruz' diyen DTD Başkanı Ercan Güleç, sektörde lokomotif yatırımının önündeki engellerin kaldırılmasının aciliyet kazandığını vurguladı.

Çip krizi, Stellantis'i koronadan daha çok etkiledi

ensonhaber.com

Geçtiğimiz aylarda Fiat, Peugeot ve Citroen için hafif ticari araç üreten İtalya'daki tesislerinde üretimi durdurma kararı alan Stellantis, çip krizi nedeniyle oldukça zor durumda.

Volkswagen'de büyük kriz! Yönetim kurulu karıştı

Haber7

Volkswagen CEO'sunun şirketin geleceği için gereken adımların atılmaması halinde sorunlar yaşanacağını söylemesiyle birlikte yönetim kurulundan sert tepkiler gelmeye başladı.