Bülten Arşivi - Temmuz 2020

Doğuş Otomotiv’in 11'inci Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı

Habertürk

Doğuş Otomotiv, 2019 yılı Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Ana teması “Değerleri Yeniden Tanımlayan Dünya ve İlhamı Sürdürülebilirlik Olanlar” olarak belirlenen rapora göre, şirket, toplumsal kalkınma, atık yönetimi ve ekolojik çevrenin korunması uygulamalarıyla önemli gelişmeler kaydetti

Otomobil satışlarında dizel saltanatı sona erdi

Habertürk

Uzun yıllardır Türkiye otomobil pazarında en çok tercih edilen motor seçeneği olan dizel, tahtı kaptırdı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, dizel motorlu araçların yılın ilk ayındaki toplam otomobil satışları içindeki payı yüzde 56'dan yüzde 42'e düşerken, aynı dönemde benzinli, hibrit, elektrikli ve otogaz ile çalışan araç satışlarındaki artışlar dikkat çekti.

30 yılda 2.1 milyon araç ihraç etti

Habertürk

Kuruluşunun 30'uncu yılını kutlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 1990 yılından bu yana Sakarya'daki fabrikada bantlardan inen toplam araç sayısı ve ihracat adetlerini paylaştı. Yapılan açıklamada, şirketin 30 yıl içinde toplam üretim adedi 2 milyon 603 bin 420, toplam ihracat adedi ise 2 milyon 173 bin 877 olaeak açıklandı.

Türkiye'deki filo araçları daha sık yenileniyor

Habertürk

Filo sektörünün durumunu değerlendirmek amacıyla hazırlanan Arval Mobility Observatory Barometre’nin 2020 yılı sonuçları açıklandı. 20 ülkenin dahil edildiği araştırmaya göre, Türkiye’de filolardaki araçlar 4.8 yılda bir yenilenirken, diğer ülkelerde bu süre 5.4 yıl olarak gerçekleşiyor. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki şirketlerin binek ve hafif ticari ortalama filo sayısı 44 araç iken, araştırmaya katılan diğer ülkelerde şirketlerin ortalama filolarındaki araç sayısı 99 olarak görünüyor

 

TAYSAD’ın 5'inci 'Koronavirüs Etki Araştırması' sonuçlandı

Habertürk

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD),Koronavirüs Etki Araştırması’nın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Beşincisi düzenlenen ankette, otomotiv sektörünün tedarik zincirindeki firmaların istihdam politikaları mercek altına alındı. Bu kapsamda Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre en az yüzde 30 ciro kaybı öngörüldüğü, katılımcıların yüzde 42'sinin istihdamını korumayı düşündüğü ortaya çıktı

Satılan her 10 araçtan 7'si otomatik vites

AA

Türkiye'de bu yılın ilk yarısında satılan her 10 otomobilden 7'si otomatik vites araçlardan oluştu. Bu dönemde otomatik vitesli araç satışı yüzde 36 yükseldi

Haziran şaşırttı, ikinci yarıdan beklenti arttı

Dünya Gazetesi

Haziran satışlarında %66'lık sürpriz büyüme yaşayan otomotivciler, ikinci yarıya daha umutlu girdi. Arz sıkıntısının da azalması beklenirken, neredeyse tüm markalar yılsonu tahminini yukarı yönlü revize etti.

Otomotivde 10 yıllık ortalama seviyeye yaklaşıldı

AA

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, "Haziran ayında normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte otomotiv sektöründe son 10 yıllık satış ortalamalarına yakın bir seviyeye gelindi. Otomobil pazarı, haziran ayında geçtiğimiz yıla göre tam yüzde 66,3 artmış durumda" dedi.

OTOMOTİV İHRACATI HAZİRANDA YENİDEN 2 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

OİB

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü normalleşmenin başladığı haziran ihracatında düşüş yaşasa da, iki aylık aradan sonra yeniden 2 milyar doların üzerine çıkarak Covid-19'un olumsuz etkisinin azalmaya başladığını gösterdi. Otomotiv ihracatı haziranda yüzde 8 azalışla 2 milyar 16 milyon dolar oldu.

Araç bulmak artık sorun olmayacak

Habertürk

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Ali Bilaloğlu, Temmuz ayı ile birlikte bayide araç bulma sorunun ortadan kalkacağını bildirdi. Bilaloğlu, bir süredir söylenti halini alan ÖTV indirimi konusunda ise, "Böyle bir dönemde devletten ÖTV indirimi istemek doğru olmaz. Fakat, 2 yıl önce yüzde 45 ÖTV diliminde 45 araç varken, fiyatların dövize bağlı şekilde yükselmesi ile bu sayı 7'e düştü. Bu yüzden, ÖTV matrahlarında güncelleme yapılarak tüketiciye düşük vergi diliminde daha çok araç tercihi sunulmalı" dedi.

Rekabet Kurulu'ndan Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW'ye soruşturma

Habertürk

Rekabet Kurulu, Almanya’da yerleşik, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında yürütülen ön araştırması sonucu söz konusu lüks otomobil üreticilerine soruşturma açmaya karar verdi. Ön araştırma sonucunda araç tavanları, partikül filtre kullanımı önlenmesi, SCR teknolojisi ve AbBlue depo boyutuyla ilgili iddiaların ciddi ve yeterli bulunduğu belirtildi

Haziranda ihracat yüzde 15.8 arttı

Habertürk

Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15.8 artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. Mayıs ayına göre artış hızı yüzde 35.2'yi buldu.Haziran’da 1.443 firma ihracat ailesine katılırken, 27 sektörün 24’ü ihracatta artış sağladı. Fındık ve Mamülleri, Hububat, Mücevher, Gemi ve Yat, Süs Bitkileri sektörleri ihracatlarını aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde artırırken, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör Otomotiv, Kimyevi Maddeler, Hazırgiyim, Çelik ve Elektrik- Elektronik oldu.

Akdeniz’in en büyük Ro-Ro’su sefere çıkıyor

Dünya Gazetesi

237 metre uzunluğunda, 450 TIR kapasiteli gemi, DFDS Pendik Limanı’nda gerçekleşen isim verme töreninin ardından, Truva antik kentinden alınan ilhamla “Troy Seaways” adını aldı.