Bülten Arşivi - Eylül 2020

Ticaride büyüme e-ticaretten

Dünya Gazetesi

Ticari araç pazarı, ötelenen talebin devreye girmesi ve pandemi sonrası patlama yaşayan e-ticaretin kazandırdığı ivme ile hızlı yükselişe geçti. Hafif ticari araç pazarı yılın ilk sekiz ayında yüzde 86 büyürken, ağır ticari de aynı dönemde 7 bin 658 adetlik satışla geçen yılı şimdiden solladı.

1957 model Mercedes 300 SL Gullwing rekor fiyata satıldı

Sözcü
Mercedes-Benz'in bugüne kadar ürettiği en efsane modellerden biri olan 1957 yapımı 300 SL Gullwing yani martı kanat otomobilinin, mükemmele yakın kondisyonda olan bir versiyonu tam 1.15 milyon dolara satıldı. Otomobil bugünkü kurdan hesaplandığına Türk Lirası olarak 9 milyon TL'nin üzerinde bir fiyata sahip oluyor.

Hüner Grup 300 adet yerli üretim Actros aldı

Habertürk

Faaliyetlerine 1995 yılında İstanbul’da başlayan Hüner Global Lojistik ve 2011 yılında kurulan HNR Lojistik, Mercedes-Benz Türk’ten toplam 300 adetlik Actros 1848 LS çekiciyi teslim aldı. Yapılan açıklamaya göre, Mercedes-Benz Türk ile Hüner Grup arasındaki ilk büyük iş ortaklığı olan bu teslimat, aynı zamanda 2020 yılında gerçekleştirilen en büyük çekici teslimatı olma özelliğini taşıyor

Ağustos'ta 103.8 bin aracın kaydı yapıldı

Habertürk

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),Ağustos ayı 'Motorlu Kara Taşıtları' verilerini yayınladı. Ağustos ayında 103 bin 872 adet taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında bir önceki aya göre yüzde 25.2 azalma, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 165.6 artış gözlemlendi. Ağustos ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların yüzde 54.5'ini otomobil, yüzde 24.5'ini motosiklet, yüzde 13.1'ini kamyonet, yüzde 4.5'ini traktör, yüzde 1.7'sini kamyon, yüzde 0.7'sini minibüs, yüzde 0.5'ini özel amaçlı taşıtlar ve yüzde 0.5'ini ise otobüs oluşturdu

'İstanbul'daki dolu yağışında 5 bin araç hasar gördü'

Habertürk

Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF) Başkanı Ünal Ünaldı, İstanbul'da yaşanan dolu yağışının hemen ardından ilk yarım saatte 100 araç için başvuru aldıklarını söyledi. Ünaldı, "Yaşanan dolu afetinde özellikle İstanbul'un belirli bölgelerinde 5 bin aracın hasar gördüğünü tahmin ediyoruz" dedi

Eylül ayı otomobil kampanyaları

Dünya Gazetesi

ÖTV zammı ile otomobil fiyatlarında yaşanan artış sonrasında vatandaşlar otomotiv firmalarının kampanyalarını araştırıyor.

Dacia model ailesinin 3'üncü nesli tanıtıldı

Habertürk

Romanya merkezli otomotiv üreticisi Dacia, Sandero, Sandero Stepway ve Logan modellerinin üçüncü nesillerini tanıttı. Hem tasarım hem de teknik özellikleri yenilenen araçların, markanın yeni imza tasarımı olan Y şeklindeki LED farlar ile satışa sunulacağı belirtildi. Önceki nesile göre daha sert hatlara sahip olduğu görülen üç otomobilin de, nesil değişimi ile birlikte kabin içlerinde de değişim yaşandı.

Rolls-Royce'a Kuveytli ortak geliyor

DHA

Koronavirüs nedeniyle satışların düşmesiyle 5.4 milyar sterlin zarar eden Rolls-Royce'a Kuveytli ortak geliyor. Kuveyt'in devlet varlık fonu, Rolls-Royce'a ortak olmak için görüşmelere başlayacağını açıkladı.

Honda, yeni elektrikli SUV konseptini tanıttı

ensonhaber.com

Honda, Pekin Otomobil Fuarı'nda yeni elektrikli SUV konseptini görücüye çıkardı. Şirketin, fuarda elektrikli araçlara yoğunlaşması dikkat çekti.

TOGG'a teknik eleman yetiştirecek lisede dersler başladı

AA

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubunca (TOGG) Bursa'nın Gemlik ilçesinde yapımı süren fabrikada ihtiyaç duyulacak teknik elemanların yetiştirilmesi için meslek lisesi bünyesinde açılan bölümün öğrencileri eğitim sürecine başladı.

Sakarya'dan 109 bin 242 araç ihracı

AA

Sakarya'da ocak-ağustos döneminde 109 bin 242 otomotiv ihraç edilerek, ülke ekonomisine 2 milyar 184 milyon 229 bin dolar döviz girdisi sağlandı.

Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt: Satışların seyrini bulunurluk belirleyecek

Dünya Gazetesi

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yıl sonunda satışların 735-750 bin adetlerde gerçekleşebileceğini belirterek, "Ama bu hangi markanın ne kadar ürün bulup pazara sunacağına bağlı. 2020 yılı toplam otomotiv satışlarının seyrini bulunurluk belirleyecek" dedi.