Bülten Arşivi - Aralık 2020

2021'in trafik cezaları belli oldu

AA

Trafik cezalarının yüzde 9,11 artmasıyla 2021'de en düşük ceza 113 lirayla taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere, en yüksek ceza ise 35 bin 699 lirayla işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlara uygulanacak.

Lojistik, 2021'de fırsat sunacak

Dünya Gazetesi

Türk lojistik sektörü, yeni yıla umutlu giriyor. Pandemiyle birlikte Türkiye’nin tedarikte öne çıkması sektörde yeni fırsatlar yaratacak, yatırımlar hızlanacak. TTT Global Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, “Destek sağlanırsa Türkiye dünyanın en önemli lojistik üslerden biri olabilir” diyor.

Japon üretici Rusya pazarından çekiliyor

Reuters

Yılın ilk 11 ayında Rusya'daki otomobil satışları yüzde 15 düşen Honda, flaş bir karar ile ülkedeki araç satışını durduracağını açıkladı. Japon üreticiden yapılan açıklamada, 2022'den itibaren ülkedeki bayilere yeni araç gönderilmeyeceği kaydedildi. Honda'nın Rusya'daki satış sonrası operasyonlarının ise devam edeceği belirtildi

İngiltere ile imzalanan STA, otomotivde ticaret hacmini korudu

Dünya Gazetesi

Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, otomotiv sektörünün 3 milyar dolarlık ticaret hacmini korudu. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, "Anlaşma sektörümüz için adeta bir yeni yıl hediyesi oldu" ifadelerini kullandı.

Market otoparkına elektrikli şarj istasyonu kurdu

Habertürk

Elektrikli şarj istasyonu ağı Eşarj, perakende şirketi CarrefourSA ile sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda şarj istasyonu kurulması için iş birliği yaptığını duyurdu. İş birliği kapsamında İstanbul’da yer alan üç CarrefourSA marketinin otopark alanına şarj istasyonu yerleştirildiği kaydedildi. Sabancı Holding bünyesinde bulunan iki şirketin işbirliği kapsamında CarrefourSA marketlerinin otopark alanına kurulan yeni şarj istasyonları AC 22 kVA tek çıkışlı özelliklerini taşıyor

Nissan'dan itiraf: Araçlarımız çok yaşlı

ensonhaber.com

Nissan'ın operasyon direktörü Ashwani Gupta, markanın ürün gamında çok fazla yaşlı görünen model olduğunu ve bu durumun suçlusunun eski CEO Carlos Ghosn olduğunu söyledi.

Ethem Sancak TOGG yönetim kurulundan ayrıldı

Habertürk

Yerli otomobili geliştirme çalışmalarını sürdüren Türkiye'nin Otomobili Girişimi Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (TOGG) yönetim kurulunda değişiklik yaşandı. BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, TOGG yönetim kurulu üyeliğinden istifa ederken, Sancak'ın yerine BMC İcra Kurulu Başkanı Bülent Denkdemir'in seçilmesine karar verildi

Trafiğe 11 ayda 953 bin 605 aracın kaydı yapıldı

AA

Türkiye'de Ocak-Kasım döneminde 42 bin 494 taşıtın kaydı silindi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım ayına ilişkin motorlu kara taşıtları verilerine göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı Kasım sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8 artarak 24 milyon 64 bin 532'ye çıktı. Trafiğe 11 ayda 953 bin 605 aracın kaydı yapıldı

Dünyadaki ilk yazılım geliştirme üssünü Türkiye’de kuruyor

Habertürk

Daimler Mobility A.G., dünyadaki ilk yazılım geliştirme üssünü Türkiye’de kuracağını açıkladı. Şirketin, küresel IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi de bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlandırdığı ve Hindistan’a paralel olarak Küresel IT Çözümleri Merkezi’ni 2013 yılında Türkiye’de kurduğu, 2021 yılında ise merkezin kurulacak Daimler Mobility Global Tech-Hub ile Daimler Mobility A.G’nin dünyadaki ilk yazılım geliştirme üssü olacağı kaydedildi. Dünyada bir ilk olacak Daimler Mobility Global Tech-Hub ile finansal hizmetler, bankacılık ve sigortacılık alanında Daimler Mobility AG’ye bağlı birçok lokasyona baştan sona yazılım desteği sağlanacağı öğrenildi

DSV Türkiye ile Horoz Lojistik'ten mikro ihracatta güçlerini birleştirme kararı

Dünya Gazetesi

Yurtiçi taşımacılığında Eylül 2020'de iş birliğine imza atan DSV Türkiye ve Horoz Lojistik, uzun süreli bir anlaşmayla mikro ihracat tarafında da güçlerini birleştirme kararı aldı. Söz konusu güç birliği ile başlangıçta Avrupa olmak üzere tüm hedef pazarlarda mikro ve e-ihracatın önünün açılması ve ihracatçılara rekabet avantajı sağlanması amaçlanıyor.

Otomotiv sektörü yılın son ayında durgunlaştı!

Hürriyet Gazetesi

Her sene otomotiv sektörünün en yüksek ayı olan aralık beklentilerin altında geçiyor. Sıfırda yaşanan yavaşlama ikinci eli de düşürdü. Tedarik sıkıntısı ortadan kalkınca ikinci elde fiyatlar da geriledi. Sıfır araç fiyatları ise artmaya devam ediyor. Yılsonu kampanyalarına rağmen 150 bin TL bandında yalnızca 13 sıfır kilometre araç kaldı. Araç almak isteyenler vatandaşlar bu dönemde beklemeyi daha doğru buldu.

Elon Musk duyurdu, fiyatlar yüzde 22 arttı

Dünya Gazetesi

Nikel fiyatları yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 22 civarında artış gösterdi. Pandemi nedeniyle mart ayında 11.050 dolara gerileyen metal, şu sıralar 17 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor. Analistler ve nikel üreticileri, 2021 yılında fiyatların güçlenmeye devam edeceği görüşünde. Bu beklentilerin kaynağı ise EV batarya üreticilerinden gelen talebin artması.

Oto alma isteğinde Türkler birinci oldu

Yeni Şafak

LeasePlan’in Mobilite İçgörü Raporu’nun “Yeni Normal” çalışmasında 5 yıl içerisinde yeni araç alma ihtimali en yüksek kişilerin başında yine açık ara Türkler geldi. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 84’ü önümüzdeki 5 yıl içerisinde yeni bir araç satın almak veya kiralamak istediklerini belirtti.

TOGG Gemlik Tesisi’ni Yapı Merkezi inşa edecek

Dünya Gazetesi

TOGG’un Gemlik Tesisi’nin üst yapı inşaatını Yapı Merkezi gerçekleştirecek. 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve tam kapasiteye ulaştığında 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesisin üst yapı çalışmaları Yapı Merkezi tarafından Ocak 2021’de başlatılacak.