Bülten Arşivi - Temmuz 2019

Araç sahipleri dikkat! Sakın ücret ödemeyin

Haber7

TÜVTÜRK, son günlerde farklı kişi ve kurumların, kurdukları yanıltıcı internet siteleri ve çağrı merkezleri aracılığıyla ücretsiz olarak sunulan randevu hizmeti için ücret talep ettiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Otomotiv sektörü 'mega trendlerle' dönüşecek

AA

Otonom sürüş, bağlantılılık, elektrifikasyon ve ortak hareketlilik gibi "mega trendlerin" küresel otomotiv sektörünün geleceğini şekillendirmesi öngörülüyor.

Sakarya'da 6 ayda 141 bin 495 araç üretildi

AA

Türkiye'nin otomotiv ihracatının yüzde 19,3'ünü karşılayan Sakarya'da, yılın ilk yarısında 130 bin 541 otomobil, 96 kamyonet, 325 midibüs, 477 otobüs ve 10 bin 56 traktör olmak üzere 141 bin 495 araç üretildi.

Ford, 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

Dünya Gazetesi

İşten çıkarmalardan en fazla etkilenecek ülkeler Almanya, İngiltere ve Rusya olacak. Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün "istihdam kesintisi planı bizi kapsamıyor" açıklaması yaptı.

Resmen açıkladı! Artık 90 gün...

AA

Geçici ithal edilen kara taşıtlarına ilişkin işlemler ve sürelerde kolaylaştırıcı değişiklikler yapıldı. Gurbetçiler tarafından geçici ithal edilen, şirketler adına kayıtlı taşıtlar için verilen 30 günlük süre 90 güne çıkarıldı.

En büyük sorun çözülüyor! 5 milyon araç sahibi bu düzenlemeyi bekliyor

Yeni Şafak

5 milyon LPG'li araç kullanıcısı, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te gerekli değişikliğin yapıldığına dair Çevre Bakanlığı’ndan gelecek müjdeli habere kilitlenmiş durumda. Sektör temsilcileri ise mevzuattaki değişikliğinin yürürlüğe alınması ve kapalı otoparkların gerekli düzenlemeleri yapmasının ardından, Türkiye’deki LPG’li araç sayısının da katlanarak artacağını öngörüyor.

Kırgızistan’la 500 adet otobüslük anlaşma

Dünya Gazetesi

Anadolu Holding iştiraklerinden Anadolu Isuzu, bir seferde yapılan en büyük otobüs ihracatı için ön anlaşmayı imzaladı. Anadolu Isuzu, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e 500 otobüs için görüşmelere başladı.

Alman devi Türkiye'yi tercih etti: Sektörü uçuracak

Yeni Şafak

Alman otomotiv devi Volkswagen’in 1,3 milyar avro’luk yeni yatırım için Türkiye’yi tercih etmesi otomotiv sektörünü canlandıracak. 5 bin kişi için doğrudan iş kapısı olacak yatırım, demir-çelik, plastik, cam, boya ve elektrik gibi yan sanayi sektörlerini de etkileyecek. Otomotivde çalışan sayısı geçen yıl 52 bine yükselmişti.

İstanbullular 25 lira fazla yakıt yakıyor

BAU

Beş yıl süren bir araştırmaya göre İstanbullular trafik yoğunluğu nedeniyle sabah 23, akşam ise 18 kilometre hızla araç kullanabiliyor. Trafik yoğunluğunda kaybedilen yakıt seyahat başına ortalama 15 lirayı buluyor. Akşam trafiğinde bu tutar 25 lirayı geçiyor.

BMW'nin CEO'su belli oldu

AA

Otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisi BMW, CEO'luk görevine, 16 Ağustos’tan itibaren başlamak üzere Oliver Zipse’i atayacağını duyurdu.

40 bin araç için beklenen af çıktı

Yeni Şafak

Meclis'te kabul edilen Torba Yasa ile gümrüklerde el konulan 40 bin araç için de geçiş yolu açıldı. Gümrükte el konulan tasfiyesi tamamlanmamış araçların 31 Aralık 2019 tarihine kadar özel tüketim vergisinin yüzde 25'inin ödenmesi halinde söz konusu araçlar sahiplerine teslim edilecek ve kullanım ile satış yolu da açılmış olacak. Düzenlemeden devletin kasasına ise 2 milyar TL'nin gireceği tahmin ediliyor.

Volkswagen yeni manuel şanzımanını tanıttı

Haber7

MQ281 isimli yeni nesil manuel şanzımanını tanıtan Alman üretici, eskiye göre daha verimli bir sürüşün ve düşük CO2 emisyonlarının altını çiziyor. Yeni şanzıman ilk olarak Passat'ta kullanılacak.

Taksicilerden ÖTV çağrısı: Her ay 300 aracı yeniliyoruz

AA

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu, "Taksicilere özel uygulanan ÖTV muafiyeti geri gelirse piyasaya can veririz. Biz sadece İstanbul’da 13 bin 795 taksiyi temsil ediyoruz, her ay 300 otomobilimizi yeniliyoruz." ifadesini kullandı.