Bülten Arşivi - Ekim 2021

İstanbul'a liman kapasitesi aranıyor

Dünya Gazetesi

Türkiye limanlarında elleçlenen konteyner miktarının 25 yılda üçe katlanması hedefleniyor. Ancak şehir içine sıkışan limanlarda kapasiteyi artıracak alan yok. Ambarlı'daki limancılar Haramidere'de atıl depolama tesini kamulaştırmanın bu sorunu çözebileceğini savunuyor.

Otomotivde 'veri kapsamı' genişliyor

Dünya Gazetesi

Rekabet Kurulu, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından kamuya sunulan bilgilerinin kapsamının genişletilmesine menfi tespit belgesi verilmesine karar verdi.

Araç kiralamada beklenti 134 milyar dolar

Habertürk

Pandemine ivmelenen araç kiralama sektörünün önümüzdeki yıllarda büyüyeceği öngörülüyor. 98 milyar dolarlık küresel bir büyüklüğe sahip sektörün, 2027 yılına kadar bu rakamı 134 milyar dolara taşıması bekleniyor. Kiralama seçeneğinin lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan miniyol.com Kurucu Ortağı Yaşar Çelik, "Bu değişimde ise teknolojik gelişmeler, araç fiyatları, sosyal mesafe ve hijyen kuralları önemli etkenler olarak karşımıza çıkıyor. Bu büyüme ivmesi önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek" dedi

Stellantis ve LG'den ortak batarya yatırımı

Habertürk

Elektrikli araç yatırımlarına hız veren Stellantis, LG Energy Solutions ortaklığı ile Kuzey Amerika’da lityum iyon batarya tesisi kurmak için bir adım attığını açıkladı. 30 milyar euroyu aşacak yatırım planı ile, 2024’ün ilk çeyreğinde faaliyete geçirilmesi hedeflenen yeni batarya tesisinin, yıllık 40 gigawatt saat üretim kapasitesine sahip olacağı kaydedildi

Hyundai Tucson ve Ioniq 5, Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı

ensonhaber.com

Hyundai’nin popüler modelleri Tucson ve Ioniq 5, çarpışma testlerinden beş yıldız alırken, yaz aylarında Türkiye’de de satışa sunulan Bayon ise dört yıldızla güvenlikten tam not aldı.

Uber, sürücülerine 50.000 Tesla verecek

Donanım Haber

ABD merkezli popüler uluslararası ulaşım ağı Uber, Tesla’dan 100.000 araç alan Hertz ile anlaştığını ve sürücülerine 50.000 adet Tesla aracı sağlayacağını duyurdu.

General Motors, 40 bin şarj istasyonu kuracak

Dünya Gazetesi

Amerikan otomobil üreticisi General Motors (GM), elektrikli otomobiller için ABD ve Kanada'da gelecek yıldan itibaren 40 bin şarj istasyonu kuracağını bildirdi.

Elektrikli araca talep Tesla’yı zirveye taşıdı

Dünya Gazetesi

İklim hedefleri doğrultusunda sağlanan teşvikler ve 2021 yılında sıçrama yaşanan taleple yükselişini sürdüren elektrikli araç (EV) sektörü, Tesla’yı sadece teknoloji devlerinin yer aldığı 1 trilyon dolarlık şirketler kulübüne soktu. Fosil yakıtlı araçlara olan talep düşerken, EV’nin ve batarya yatırımlarının hızı kesilmiyor.

Araç sahiplerini ilgilendiren emsal karar: Ağır kusur kaynaklı gizli ayıp sayıldı

Yeni Şafak

Yıllardır hayalini kurduğu sıfır Citroen marka otomobili alan tüketici, henüz 52 bin kilometrede olan aracın triger zinciri kopunca mahkemenin yolunu tuttu. Mağdur tüketicinin, ‘Aracımı yenisiyle değiştirin’ talebi mahkemeden döndü. Devreye giren Yargıtay ise triger zincirinin kırılmasının ağır kusur kaynaklı gizli ayıp olduğundan zaman aşımının tamamlanmasından söz edilemeyeceğine hükmetti.

Tesla'nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı

Dünya Gazetesi

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın piyasa değeri, araç kiralama şirketi Hertz'in elektrikli araç filosu için 100 bin Tesla siparişi verdiğini açıklamasından sonra 1 trilyon doların üzerine çıktı.

Avrupa’da magnezyum kurudu

Dünya Gazetesi

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor. 'Magnezyum biterse otomotiv durur' diyen sanayi örgütleri AB yönetimini acilen harekete geçmeye ve Çin'i masaya oturmaya çağırıyor.