Bülten Arşivi - Ocak 2019

Elon Musk müjdeyi verdi! Bu yıl içinde...

Haber7

ABD merkezli elektrikli araç ve motor parçaları üreticisi Tesla'nın CEO´su Elon Musk, şirketin bu yıl içinde piyasaya elektrikli kamyon sürebileceğini söyledi.

Yeni Corolla, Toyota'nın Sakarya fabrikasında hattan indi

AA

Toyota Üst Yöneticisi Zyl, Sakarya fabrikalarında üretileyecek yeni nesil Corolla için "Toyota C-HR modelimizin yanı sıra Corolla Sedan modelimizin de 2020 yılına kadar hibrit satışların yüzde 50 seviyesine ulaşma hedefimize önemli bir katkıda bulunmasını bekliyoruz" dedi.

Avrupa otomotiv pazarı 2018 yılında %0,04 azaldı.

ODD

AB (28) ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil pazarı 2018 yılında 2017 yılına göre %0,04 azaldı ve toplam 15.624.486 adet seviyesinde pazara ulaşıldı. 2017 yılında 15.630.555 adet satış gerçekleşmişti.

Peugeot Türkiye, 2019'dan umutlu

Dünya Gazetesi

2019 için birçok markadan daha iyimser olduklarını vurgulayan İbrahim Anaç, "520 bin adetlik toplam satış öngördüğümüz pazarda, markamız yüzde 5 pazar payı hedefliyor" dedi

Ve dizeli bitirdi

Hürriyet Gazetesi

Toyota, Türkiye’de dizel otomobil satışını bitiren ilk marka oldu. Geçen yıl Avrupa’da dizel üretim ve satışını noktalayan Japon marka, Türkiye’de de bundan böyle sadece hibrit ve benzinli motor satacak. Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Aslında 2020 için planlamıştık ama bir yıl önceden ulaştık. Dizel yerine yeni Corolla dahil artık her binek modelimizin hibrit versiyonunu satacağız” dedi.

Reel kesim güveninde 1.5 puanlık iyileşme

AA

Reel kesim güveni ocak ayında bir önceki aya kıyasla 1,5 puan artarak 93 değerini aldı. On iki ay sonrası için ÜFE beklentisi ise 1,5 puan azalışla yüzde 23,4'e geriledi.

Taşıt kredilerine düzenleme

AA

Taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 120 bin TL ve altında olanlar için yüzde yetmişi aşamayacak.

Otomotiv ihracatında lider değişti

AA

Geçen yılı 31,6 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektöründe İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Ankara milyar doların üzerinde dış satım gerçekleştirdi. İller bazında otomotiv ihracatında birincilik Bursa'dan İstanbul'a geçti.

Her iki otomobilden biri Bursa'da üretildi

AA

Türkiye'de geçen yıl üretilen 1 milyon 26 bin 461 otomobilin yüzde 49,2'sinde, ihraç edilen otomobillerin ise yüzde 47,2'sinde otomotiv devleri Renault ve Tofaş'a ev sahipliği yapan Bursa'nın imzası var.

Gelmiş geçmiş en yetenekli SUV seçildi

Star

Jeep’in efsane modeli olan Wrangler, yenilenen yüzüyle 2018 yılında karşımıza çıktı. Bu değişim sonrasında çizgilerinden bir şey kaybetmeyen model, Four Wheeler adındaki arazi araçları dergisinden “2019 Yılın SUV’u” ödülünü kazandı.

Banttan inen 100 araçtan 87'si ihraç edildi

Haber7

Kocaeli'de kurulu Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu'nun tesislerinde geçen yıl 613 bin 718 araç üretim bandından indirildi.