Bülten Arşivi - Haziran 2021

TOGG’a kalifiye çalışanı OİB MTAL yetiştirecek

Dünya Gazetesi

UIudağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek amacıyla kurduğu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL), yeni öğrencilerini bekliyor.

Otomotivin geleceği yeni tasarımlarla şekillenecek

Dünya Gazetesi

Otomotiv endüstrisinin geleneksel iş modellerinden uzaklaşarak çok fazla farklı iş modeliyle bağlantılı olmaya başladığına işaret eden OGTY Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, “Artık bilmediğimiz konularda kabiliyet geliştirmemiz gerekiyor. Yeni çözümlere ihtiyacımız var. Akıl yaşı genç olanları bu yarışmaya bekliyoruz” dedi.

Renault'un bataryalarını iyileştirecek işbirliği

Habertürk

Renault Grubu ve STMicroelectronics stratejik ortaklık yapacaklarını açıkladı. Söz konusu stratejik ortaklık çerçevesinde STMicroelectronics, Renault Grubu için batarya elektrikli ve hibrit araçların güç elektroniği sistemlerine yönelik ürün ve çözümler tasarlayacak, geliştirecek, üretecek ve tedarik edecek. İşbirliği kapsamında geliştirilecek ürün ve çözümlerin, güç kayıplarını azaltıp, verimliliği artırarak elektrikli araçların sürüş menzilini ve şarj sürelerini iyileştireceği kaydedildi

Kanada’da elektrikli otomobil kararı

Dünya Gazetesi

Kanada trafiğine yeni çıkacak otomobiller ile hafif ticari araçların 2035 yılından itibaren elektrikli olacağı açıklandı.

Maserati ve Hiroşi Fujiwara ortaklığı ile doğdu

bilmediklerimiz.com

Maserati’nin görsel kodları ve Hiroşi’nin Fragment markasının sokak üslubu ortasındaki bu buluşma, müzik- araba formunda bir iş birliğine dönüştü. Bu paydaşlıktan doğan ve toplam 175 adet üretilecek Maserati Ghibli özel versiyonları Operanera ve Operabianca ise Tokyo’da tanıtıldı.

Yalnızca 210 kişi sahip olabilecek!

bilmediklerimiz.com

Yarış ekibine layık dört kapılı bir Aston Martin: Rapide AMR. Sırf 210 adet ile sonlu olan ve saatte 330 km/h sürat yapabilen Rapide AMR, teknolojisini ve karakterinin büyük bir kısmını Aston Martin Vantage GT12’den alan atmosferik motora sahip lüks bir sedan. Büyütülmüş manifoldlar, 6.0 litrelik V12 motora hava akışını artırırken yenilenen motor ve şanzıman kalibrasyonu ile güç artışı sağlıyor. Efsanevi V12, 603 beygir ve 630 Nm tork üretirken yeni dörtlü egzoz, AMR rozetine yakışan karakteristik bir sese sahip.

BMW 128ti Türkiye fiyatı belli oldu

ensonhaber.com

BMW 1 Serisi'nin yüksek motor gücüne sahip 128ti versiyonu, sınırlı sayıda ülkemize gelecek. İşte BMW 128ti Türkiye fiyatı ve özellikleri...

Psikoteknik belgesi zorunlu hale geliyor! Son 4 gün

İHA

30 Haziran'dan itibaren ticarî araç sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale getirildi. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle psikoteknik test raporu olmayan sürücülere bin 181 lira cezaî işlem uygulanacak.

Koluman, Rus şirketle Tataristan'da semi treyler üretecek

Dünya Gazetesi

Otomotiv ve savunma sanayii alanında faaliyet yürüten Koluman, Tataristan'da semi treyler üretimi için Rus kamyon üreticisi Kamaz PTC şirketler grubuyla iş birliği protokolü imzaladı.

Daimler Truck'ın satışlarının yüzde 60'ı elektrikli olacak

Habertürk

Yatırımcılar ve analistlere yönelik ilk strateji gününü organize eden Daimler Truck, finans ve teknoloji hedeflerini açıkladı. Batarya Elektrikli Araçlar (BEV) ve Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar (FCEV) için teknoloji planlaması ile Daimler Trucks'ın 2030 yılına kadar satışlarının yüzde 60'ının Sıfır Emisyonlu Araçlar'dan (ZEV) oluşacağı kaydedildi. Etkinlikte şirketin yeni yönetim kurulunu da tanıtan Daimler Truck AG CEO'su Martin Daum, "Batarya ve yakıt hücreli araçların gelişimini hızlandırarak emisyonsuz ulaşıma öncülük edecek ve kârlılığımızı önemli ölçüde artıracağız" dedi

Dijitalleşme lojistikte iş modellerini değiştirdi

Dünya Gazetesi

Alman –Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) ile DÜNYA gazetesi, pandemide en kritik sektörlerden biri olarak öne çıkan lojistiği masaya yatırdı. Sektör temsilcileri dijitalleşmenin geleneksel iş modellerini değiştirdiğini söylerken, uçtan uca hizmet veren şirketlerin öneminin daha çok arttığına dikkat çekiyor. Fırsatları değerlendirmesi halinde Türkiye'nin lojistik merkezi olabileceği vurgulanıyor.

Demiryolunda serbest rekabetin önü kapalı

Dünya Gazetesi

Talebin arttığı demiryolu yük taşımacılığında kapasite sorunu büyürken, lojistikçiler sektörde özel firmalara eşit rekabet şartlarının sunulmadığını öne sürüyor. TCDD'nin tek bir firmayı acentesi olarak atamasının, demiryolunda haksız rekabete yol açtığı dile getiriliyor.

Pazar canlandı, haziran satışları beklentileri aştı

Dünya Gazetesi

Nisan ve mayıs ayında hız kesen otomobil satışları, haziranda beklentilerin de üzerinde hareketlendi. Tüketicinin yeni kur zamlarından etkilenmemek adına alımları öne çekmesi ve yaz aylarında otomobil talebindeki artışla satışlar 75 bini aştı. Sektör bayram tatilinin olduğu temmuzdan da umutlu.

OneLife Rally İstanbul'dan start aldı

Haber7

Balkanlar'da düzenlenen ilk ve tek otomobil etkinliği olan OneLife Rally, beşinci yılında başlangıç noktası olarak Galataport İstanbul'u seçti.

Her yıl 4 milyon araç boyanıyor!

Haber7

İkinci el araç pazarında tekrar hareketliliğin yaşanmaya başladığı bugünlerde, tüketicilerin kafasını karıştıran "boyalı araç" konusuyla ilgili olarak Tüm Oto Servisleri Federasyonu'ndan (TOSEF) açıklama geldi.