Bülten Arşivi - Eylül 2022

BMW XM yollara çıkmaya hazır

Carmedya.com

Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilcisi olduğu BMW’nin yüksek performans markası M, 50’nci yaş kutlamalarına BMW XM ile devam ediyor.

Elektrikliye dönüşüm ticariden başlıyor

Dünya Gazetesi

Türkiye’de henüz otomobil tarafında elektrikli bir model üretimi başlamazken yerli ticari araç sanayicileri birbiri ardına elektrikli otobüs ve kamyonlarını pazara sunuyor. Geçen hafta düzenlenen dünyanın en büyük ticari araç fuarı IAA Transportation’a da Türk markalar yeni elektrikli araçlarıyla damga vurdu.

Anadolu Isuzu’da 'çevre dostu' yatırımlar hızlandı

Dünya Gazetesi

Yeni elektrikli ticari aracı Big·e'nin dünya lansmanını geçen hafta Hannover IAA Transportation’da yapan Anadolu Isuzu’da yeni projeler yolda. Elektrikli araçlar ve otonom teknolojisine odaklanan şirket, fabrikada da çevreci yatırımlarını artırıyor.

Virüsleri etkisiz kılan teknoloji

cnnturk

Üreticiler otomobillerin boya ve iç-dış parçalarında yer alabilecek virüsleri etkisiz hale getiren bir teknoloji geliştirdi

 

KYMCO, Türkiye'de Doğan Trend Otomotiv ile motosiklet üretecek

Dünya Gazetesi

Türkiye’de Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen KYMCO’nun kısa süre önce dünyada satışına başladığı üç tekerlekli CV3 modelinin lansmanı; Tayvan’dan gelen KYMCO tepe yönetiminin katılımı ve Doğan Trend Otomotiv’in ev sahipliğinde Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleşti. Türkiye’de motosiklet üretimle ilgili planlar da ilk kez açıklandı.

Çip krizinin maliyeti 100 milyar euroyu bulabilir

Dünya Gazetesi

Küresel yarı iletken krizinden en fazla zarar gören sektör otomotiv endüstrisi oldu. Allianz Trade'nin araştırmasına göre, çip krizinin Avrupa otomotiv sektörüne maliyeti 100 milyar euroyu bulabilir.

İkinci el otomobil pazarında daralma sürüyor

Donanım Haber

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el pazarının temmuzdan sonra ağustos ayında da daraldığını, bu gidişatın önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini öngördüklerini ifade etti.

ATA Freight, Türkiye ve ABD’de şirket satın alacak

Dünya Gazetesi

Yatırım atağına geçen ATA Freight, bir yandan Türkiye’de yeni depolar açmaya hazırlanırken diğer yandan karayolunda hizmet veren bir şirket satın almak için araştırma yapıyor. Şirket, ABD’de de önemli yatırımlar yapacak.

Lojistikte yabancı yatırım hızlandı

Dünya Gazetesi

Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşıyla Türkiye’nin küresel tedarik zincirinde rolünün artması, yabancı lojistik şirketlerinin pazara yönelik yatırım iştahını kabarttı. Mevcut yabancı şirketler yatırımlarını büyütürken, pazara yeni oyuncular giriyor.

Maxion İnci Jant Grubu’ndan Manisa'ya yeni yatırım

Dünya Gazetesi

Maxion İnci Jant Grubu, 2019’da temelini attığı 2. ticari araç jant fabrikasında seri üretime geçerken dövme alüminyum jantlarını üretmek üzere de Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni yatırıma başlıyor.

Uzun yolda kaç kilometre gidebiliyorlar?

Habertürk

Elektrikli araçlara dair soru işaretlerini gidermek üzere başlattığımız yazı dizimizin son bölümünde, bu otomobillerin şehirler arası yollarda kullanımını inceledik. Yüzde 10 ÖTV dilimine girmesi ile rakiplerine göre daha ulaşılabilir olan bir elektrikli otomobil üzerinden yaptığımız araştırmada, İstanbul'dan farklı kentlere kaç saatte gidilebileceğini ortaya çıkarmaya çalıştık. 39.2 kWh bataryası ile 305 kilometre menzile sahip bu elektrikli otomobil, gidilen mesafeler arttıkça daha fazla şarj molası vermek gerektiğinden, yolculuk süresinin de katlanarak arttığını tespit ettik.

İçindeki çocuğu hisseden Volvo teknolojisi geliyor

otoajanda

Volvo EX90 tamamen elektrikli SUV’da yer alacak olan iç radar sistemi, tıpkı uyuyan küçük bir çocuğun nefes alış verişi gibi, milimetreden daha küçük ölçekteki hareketleri algılayacak, çok hassas bir şekilde tasarlandı. Bu özellik, bagaj da dahil olmak üzere otomobilin tüm iç mekanlarında yer alıyor.