Bülten Arşivi - Haziran 2017

Otoyollarda hız limiti uygulaması yarın başlıyor

Dünya Gazetesi

Yarından itibaren araçların otoyollardaki gişelere giriş ve çıkış süreleri üzerinden ortalama hızları hesaplanacak. Hız limitlerini aşan sürücülere cezai işlem uygulanacak.

Oto klimacılarda "aşırı sıcak" mesaisi

AA

Son günlerde hava sıcaklıklarının artması nedeniyle klimalara daha fazla ihtiyaç duyulması, bu cihazların tamir ve bakımını yapan servislerde yoğunluk yaşanmasına yol açtı

Toyota Auris Hybrid’in fiyatı açıklandı

Toyota’nın dinamik tasarımı ve yüksek kalitesiyle sınıfına yeni bir soluk getiren Auris Hybrid ÖTV teşviğiyle birlikte 99 bin 950 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Ford 1.0 Ecoboost motor, 6. defa "En İyi Motor" seçildi

AA

Ford’un küçük hacmine karşın yüksek performans ve üstün sürüş dinamikleri sunan, bu özelliklerini teknoloji ve yakıt ekonomisi ile birleştiren 1.0-litre EcoBoost motoru, 2017 yılında bir kez daha sınıfında "Yılın Motoru" unvanını kazandı

Elektrikli araçlara şarj kolaylığı

AA

Teknoloji şirketi Continental, elektrikli bir aracın park halinde temassız şarj edilmesine olanak sağlayan teknoloji geliştirdi. Elektrikli araçlar için standart olmayan şarj altyapısının getirdiği sorunlara da "AllCharge" sistemiyle yanıt veriliyor

Honda'da flaş gelişme! Üretimler durdu

Haberturk

Honda, geçen ay tüm dünyayı etkileyen WannaCry virüsünün yapılan tetkikler sonrası kendi sistemlerini de etkilediğini belirtti. Japonya'daki Sayama fabrikasının üretimi bir gün için durduruldu.

AVL Türkiye, elektrikli otoyu İstanbul trafiğinde test edecek

AA

Yerli sürücüsüz ve hibrit elektrikli araç teknolojilerini geliştirmeye başlayan AVL, ilk demo aracını 2018 sonunda İstanbul trafiğine çıkarmayı hedefliyor. Tüm dünyaya Türkiye’den mühendislik ihraç eden şirket, 3. Ar-Ge merkezi yatırımını da gündeme aldı.

Araç kiralama sektörü bayram tatilinden umutlu

Dünya Gazetesi

Turizm ile kader birliği yapan araç kiralama sektörü, 2017 hedeflerini iç turizme göre şekillendirdi. Sektör yerli turistin ilgisi ile verimli bir yaz geçirmeyi planlıyor.

 

"Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması sürmeli"

AA

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Zorunlu trafik sigortası tavan fiyat uygulaması ile sigorta primleri belirlenirken araç sahibinin yaşı, kaç yıldır ehliyet sahibi olduğu ve yaptığı kazalar göz önüne alınmalıdır" dedi.

Egea Sedan Lounge Plus yollarda

Dünya Gazetesi

Lansmanından bu yana gerek ülkemizde gerekse yurt dışı pazarlarda başarılı bir satış grafiği sergileyen ve Türkiye’nin en çok tercih otomobillerinden biri olan Fiat Egea Sedan'a, “Lounge Plus” adında yeni bir donanım seviyesi eklendi.

Raylı Sistemler Kümesi milli yüksek hızlı trene talip

Dünya Gazetesi

Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi (RSK), önceliklerini; milli yüksek hızlı tren üretimi, yerli tasarım, teknoloji transfer merkezi olarak saptadı. TÜLOMSAŞ’ta düzenlenen toplantıda sektör temsilcileri Eximbank kredileriyle sektör firmalarına destek olunmasını talep etti.

Türk TIR'ları ihracatta hızlandı

Dünya Gazetesi

İhracattaki artış lojistiğe yansıdı, Türk TIR'ların taşımaları ilk 4 ayda yüzde 9 arttı. Türk lojistik şirketleri yalnızca ihracatta değil, ithalat taşımalarında da ilk 4 ay itibariyle yüzde 11 artış sağladı. Türk araçlarının transitteki artışı ise yüzde 20'yi buldu.

Apple, sürücüsüz otomobil planını resmen açıkladı

Dünya Gazetesi

Apple CEO'su Tim Cook, şirketin otomobil planlarını yaptığı bir röportajla açıkladı. Cook, gelen bir soru üzerine şirketin sürücüsüz otomobil üzerine çalışmalar yapacağını resmen duyurdu.