Bülten Arşivi - Şubat 2018

Türk iş adamlarından Kamaz'a ziyaret

AA

OİB öncülüğünde düzenlenen organizasyonda, 10 Türk firmasından 19 iş adamı, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford Sollers ile Rus kamyon devi Kamaz'ın fabrikalarında incelemelerde bulundu.

10 bin liralık teşvikle hurda piyasası canlandı

Dünya Gazetesi

16 yaş ve üzeri araçların hurdaya ayrılması durumunda 10 bin TL'ye kadar ÖTV indirimi uygulanacağı haberi üzerine hurda araçlara ilgi arttı. Yaşlı bir aracı 2 bin TL'ye alıp hurdaya çıkararak 8 bin TL kâr etmek mümkün.

2018'in en iyi yeni otomobili Alfa Romeo Stelvio

Dünya Gazetesi

Alfa Romeo tarihinin ilk SUV modeli Stelvio, İtalya'nın prestijli otomobil dergisi Quattroruote tarafından düzenlenen yarışmada, 2018 yılının “En İyi Yeni Otomobili Ödülü”ne layık görüldü.

Almanya, dev satın almadan rahatsız

Reuters

Almanya Ekonomi Bakanı Zypries, Çinli Geely'nin Alman Daimler'in yüzde 10'unu satın alma hamlesini inceleyeceklerini belirterek, Daimler'in rakibi olan Geely'den bir temsilcinin Alman şirketin yönetim kurulunda yer almasının sorun olabileceğini ifade etti

TESK'ten hurda araç teşvikine destek

AA

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Hurda araç karşılığı yeni araç alımında planlanan 10 bin liralık ÖTV indirimi artırılmalı ki hurda tesliminde istenen hedefe ulaşılsın. Hurda araç teşviki, hurda ithalatını azaltır" dedi.

Otobüs satışlarına rezervasyon gazı

Dünya Gazetesi

Otobüs üreticileri, turizmde yurtdışı rezervasyonların canlanması ve 2019 seçimlerine hazırlanan belediyelerin alım hazırlıklarıyla büyük bir toparlanma öngörüyor.

Otomobil üretimi yüzde 9 geriledi

AA
Türkiye'de otomobil üretimi yüzde 9 düşüşle 85 bin 368'e gerilerken, otomobil ihracatı da yüzde 4 azaldı.

Ali Kibar: Otomotivde ÖTV yüzde 45 ile başlamamalı

AA

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, "Otomotivdeki bizim en büyük sıkıntımız ÖTV'nin yüzde 45 ile başlaması. Sıfırdan 1600 cc'ye kadar tek segment olmasının doğru olmadığını, o arada bir, iki kırılımın olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"Fed, faizleri 3 veya 4 kez artırmalı"

Dünya Gazetesi

San Francisco Fed Başkanı Willams, Fed'in bu yıl faizleri 3 veya 4 kez artırması gerektiğini, ilk faiz artırımının yakın gelecekte gerçekleşmesini beklediğini söyledi.

Zorlu'dan 4.5 milyar dolarlık batarya yatırımı

Dünya Gazetesi

Zorlu Grubu, Çinli GSR Capital ile işbirliğine gitti. 4.5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek tesiste başta elektrikli otolar ve telefonlar olmak üzere pek çok alanda kullanılabilecek bataryalar üretecek.

Mercedes, Hoşdere'de yatırımı hızlandırıyor!

Dünya Gazetesi

Mercedes-Benz, otobüs üretiminde tek entegre tesisi olan Türkiye’de yeni yatırımlara hazırlanıyor. Hoşdere'de şu anda günde 14 araç üreten şirket, mayıs ayında bu rakamı 17’ye çıkaracak. Ayrıca Avrupa pazarına yönelik ilave bir modelin imalat ve Ar-Ge çalışmalara başladı.

Yeni otomobile bakanlık denetimi

Dünya Gazetesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, piyasaya ilk defa arz edilen yeni araçların güvenli olup olmadığını denetleyecek, şartları karşılamayanlara yönelik tedbir uygulayacak.

Otomotiv satıcıları sigorta şirketi kuruyor

AA

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, "Yetkili satıcıların sahibi olduğu yeni bir sigorta şirketi kurma kararı aldık" açıklamasını yaptı. Şahsuvaroğlu, yeni şirket ile hasar onarımlarının ehil olmayan kişilere yaptırılmasının önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Seat, yeni SUV'una isim koydu

Dünya Gazetesi

Seat'ın yeni SUV'unn adı 146 bin kişinin katıldığı anket ile Tarraco olarak belirlendi.

Otokar, MAN ve Mercedes'in arasından sıyrıldı

LOJİPORT

MAN Truck & Bus AG, ile Mercedes-Benz Romania SRL adlı firmaların da yer aldığı ihale sonuçlandı.Koç Holding’e ait Otokar, Bükreş Belediye Sarayı’nda yapılan 400 otobüslük ihaleyi kazandı.

Koluman kapasite artırdı, hedef ihracatla büyümek

Dünya Gazetesi

300 milyon lira yatırımla üretim kapasitesini artıran Koluman, yıllık 8 bin treyler üretmeyi hedefliyor. Şirket, 2020'ye kadar ihracatını toplam üretiminin yüzde 50'sine çıkarmayı amaçlıyor.