Bülten Arşivi - Mayıs 2012

Şırnak Valiliği’nden ’’İthalatta Sevk Öncesi Denetim’’ uyarısı

Taşımacılar Gazetesi

Şırnak Valiliği, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin 12.05.2012 tarihi itibariyle uygulamaya başlattığı Habur Sınır Kapısı ve Irak Halil İbrahim Sınır kapısında başlattığı "İthalatta Sevk Öncesi Denetim" konusunda bölgeye taşımacılık yapan nakliyecilere uyarıda bulundu.

Benzin-dizel farkı Bursa’da ortadan kalkacak

Dünya Gazetesi

Bosch Grubu'nun Türkiye Temsilcisi Steven Young, Bosch olarak 2015 yılında otomobillerdeki yakıt tüketimini yüzde 30 azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını, buna yönelik dizel ve benzinli enjeksiyon sistemlerinin Bursa Fabrikası'nda üretileceğini söyledi.

Nisan ayı otomobil ve hafif ticari satışları belli oldu.

ARLOD

2012 yılı Nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise 62.949 adet oldu. 77.695 adet olan 2011 yılı Nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satıslar %18,98 oranında azaldı.

Otomotiv pazarındaki daralma yavaşladı

Dünya Gazetesi

Enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüş ile otomobil satışlarındaki artış ve baz etkisinin de ortadan kalkmasıyla otomotiv pazarındaki daralma, Ağustos ayında yüzde 0.44 seviyesine yavaşlarken, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) yılsonu pazar tahminini hafif yukarı çekti.

Otomotiv pazarı yüzde 33 daraldı

Dünya Gazetesi

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden alına verilere göre; Türkiye Otomotiv pazarında 2012 yılı Ocak-Nisan dönemi otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 23 azalarak 198 bin 702 adet olarak gerçekleşti.

İhracata Avrupa Birliği freni

Dünya Gazetesi

Avrupa'da devam eden ekonomik sıkıntılar Türkiye ihracatında 25 ay aradan sonra ilk kez nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3 gerilemeye neden olurken, otomotiv endüstrisi de bu dalgadan etkilendi.

Otomotiv’de Yeni Hedef 4 Milyon Araç

AA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin 2023 yılında 4 milyon araç üretmeyi hedeflediğini, ülke içindeki binek otomobil satış rakamının ise birkaç yıl içerisinde 1 milyon rakamına ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Kimseden parça almayalım demiyorum

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de yerli otomobil konusunu sulandırmaya kimsenin hakkı olmadığını belirterek, "Biz hiç kimseden hiçbir parça almayalım, dünyayla entegrasyonumuzdan vazgeçelim, biz başkasına birçok parça satıyoruz ama kimse bize bir parça satmasın, cıvatasını bile biz yapalım, demiyoruz. Böyle bir şeyden bahsetmiyoruz. Bundan bahsetmek, bu projeyi, bu düşünceyi sulandırmaktır" dedi.