Bülten Arşivi - Mayıs 2017

Yerli oto için 'iş modeli' oluşturuluyor

Dünya Gazetesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına ‘sözle’ karşılık vererek yerli otomobil üretimi için harekete geçen TOBB, önce “iş modeli” tercihini yapacak. Üretilecek otomobilin elektrikli ya da hibrit olabileceği belirtiliyor.

Opel, yılın ikinci yarısında yeni modellerle gaza basacak

Dünya Gazetesi

Hem Avrupa’da hem de Türkiye’de SUV ve crossover sınıfındaki araçların daha çok tercih edilmeye başlandığını anlatan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, yılın ikinci yarısında lansmanını yapacakları bu segmentteki araçlarla satışlarını hızlandıracaklarını ifade etti.

SUV bombardımanı!

Gazete Vatan

SUV ve crossover’lara olan yoğun ilgiyi gören markalar, adeta yeni model bombardımanına geçti.

Karayolu taşımacılığında yeni güvenlik sistemi

Dünya Gazetesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Tır, kamyon ve otobüs taşımacılarının yurt içi ve yurt dışı faaliyet kollarına göre aldığı 53 çeşit yetki belgesi sayısı 13'e inecek" dedi.

Yeni Volvo XC60 en güvenli otomobillerden biri olacak

Dünya Gazetesi

Lüks araç üreticisi Volvo, 9 yıl aradan sonra yenilediği XC60’ın Türkiye'de ön siparişlerini birkaç hafta içinde toplamaya başlayacak. Yaklaşık 350 bin TL fiyatla satışa çıkan yeni XC60'lar ekim ayında teslim edilecek.

Yenilenen şehirli crossover Renault Captur Türkiye’de

AA

Avrupa’nın en çok satan şehirli crossover modeli Renault Captur, daha çarpıcı bir stil ve yeni teknolojilerle yeniden yaratıldı. Koleos ve Kadjar ile birlikte Renault, eksiksiz bir SUV serisi sunmayı amaçlıyor.

Geely, Malezyalı Proton'a ortak oluyor

REUTERS

Çinli Geely, Malezyalı Proton'un yüzde 49.9'unu satın alacak. Satın almayla birlikte Proton'un bir birimi olan spor otomobil markası Lotus'un da yüzde 51'i Geely'nin olacak.

Mercedes'e egzoz gazı soruşturması

Dünya Gazetesi

Mercedes Benz Türk, egzoz gazı salınımının olası manipülasyonu iddiası ile Almanya'da bazı tesislerde araştırma yapıldığını açıkladı.

Sigortada tavan fiyat, primi eritiyor

Dünya Gazetesi

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasıyla birlikte prim fiyatları düştü. Tavan fiyat uygulamasının başladığı ilk ay olan nisanda prim fiyatları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 gerilerken, sektör 203 milyon lira kayıp yaşadı.

Lüks segmentte pazar daralması yüzde 46’yı buldu

Dünya Gazetesi

İlk 4 ayda yüzde 10 düşen otomobil pazarında mayıs ayı için beklenti ise yüzde 15 – 20 arası düşüş. Ancak 2000cc üstü lüks araçlarda düşüş yüzde 46’ya ulaştı.

Ford'un CEO'su değişti

AA

Yüzde 40 değer kaybeden Ford, 2014 yılından beri CEO olan Fields’in görevine son verdiğini duyurdu. Fields'in yerine Sürücüsüz Otomobiller Bölüm Başkanı Jim Hackett getirildi.

Borsadaki otomotivciler satışta gaza bastı

AA

Borsa İstanbul'da işlem gören 7 otomotiv şirketinin net satışları bu yılın ilk çeyreğinde 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 13 milyar 346 milyon liraya çıktı. Bu dönemde Ford Otosan hisseleri yatırımcısına yüzde 16,42'lik getiri sağladı.

Jeep'ten hibrit konsept sürprizi

Dünya Gazetesi

Jeep, geleceğin SUV teknolojisine yön verecek yepyeni bir konseptle dikkatleri üzerine çekti.