Bülten Arşivi - Şubat 2019

Kredi vadelerinin uzaması otomotiv pazarını heyecanlandırdı

Haber7

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vadenin 48 aydan 60 aya yükselmesine ilişkin "Bu tip hamleler pazarın öngörülen 400 binin üzerine taşınması için önemli hamlelerdir. Yani otomotiv pazarı ocak performansıyla değerlendirildiğinde yıl sonu ancak 400 bin oluyor ama bu gibi kritik hamlelerle pazarı 400 binin üzerine taşımayı hedefliyoruz." dedi

Volkswagen'den devrim gibi karar!

Haber7

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW),Jetta modelini Çin pazarında bir marka haline getirdi. Ülkedeki genç kullanıcıları hedefleyen VW, bu kapsamda Jetta markası altında düşük fiyatlı araç satacak. Jetta bu yöneyle VW'nin Çin'deki girişi seviye markası olacak

Tesla'ya son rakip İsveç'ten geldi

Habertürk
İsveçli Volvo'nun bir süre önce performans markası olarak lanse ettiği Polestar, ikinci modelini tanıttı. Tamamen elektrikle çalışan ve Polestar 2 adı verilen sedan otomobilin, doğrudan Tesla ile rekabet için geliştirildiği ifade ediliyor.

Honda yeni elektrikli prototipini Cenevre'de sergileyecek

Haber7

Honda, 2019 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda ‘Honda e Prototype’ adı altında tamamen yenilikçi bir elektrikli araç tanıtacak. İleri teknolojinin yanı sıra yalın ve pürüzsüz hatlara sahip sıra dışı dış tasarımla, çağdaş ve minimalist iç tasarımı harmanlayan Honda e Prototype, arkadan itişli platform ve yola yayılan geniş yapısıyla dinamik sürüş özellikleri vaat ediyor.

İstanbul'daki toplu taşıma için önemli gelişme!

DHA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), toplu ulaşımda kullanılan minibüs, taksi ve taksi dolmuşların yaş sınırlarını yükseltti. Karara göre minibüslerde yaş sınırı 10'dan 12'ye, taksilerde 8'den 10 yıla çıkarıldı.

Skoda küçük SUV'unu tanıttı

Haber7

Çek üretici Skoda'nın, ürün gamındaki en küçük SUV'u Kamiq'in üzerindeki örtü kalktı. Geçen yıl sergilenen Vision X konseptinden izler taşıyan modelde, doğalgaz (CNG) ile çalışan bir motora yer verileceği kaydedildi.

Otomobil sorunlarından eksper sorumlu olacak!

Haber7

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yeni yönetmelik gereği , ekspertiz raporu TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenecek ve rapordaki tüm bilgilerin doğruluğundan ekspertiz firmaları sorumlu olacak.

Sakarya üretiyor, dünya sürüyor

Haber7

Türkiye'nin otomotiv ihracatının yüzde 19,6'sını karşılayarak yılın ilk ayında ürettiği 21 bin 766 aracın yaklaşık yüzde 86'sını dünyaya satan Sakarya, otomotiv ihracatındaki yükselişini sürdürüyor.

Türkiye'den yeni Honda hamlesi geliyor

Haber7

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye'de Civic Sedan üretimine 2021'de son vereceğini duyuran Honda ile temasların devam ettiğini söyledi. Ermut "Burada halihazırda oluşmuş olan üretim kapasitesinin yararlı şekilde farklı bir alanda kullanılması önemli. Bunun için yakın dönemde önümüzdeki ay içerisinde Japonya'ya ziyaretimiz de olacak" dedi

Seat'tan şehir içine özel elektrikli çözüm!

Haber7

İspanyol üretici Seat, Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde şehir içi ulaşım ile ilgili çözümlerini tanıttı. Şirket bu kapsamda, yeni konsept otomobili Minimo’yu ziyaretçilerin beğenisine sundu. Seat Başkanı Luca de Meo, "Araç paylaşım şirketlerinin aradığı çözümü sağlayacak model, bu tip şirketlerin karını arttırması için anahtar olacak" dedi

Küresel otomotiv sektörü resesyona giriyor!

Dünya Gazetesi

Dünyanın en büyük otomobil pazarları ABD, Çin ve AB 2018'de sert fren yaptıktan sonra bu yıl da büyük risklerle karşı karşıya. Çin'de satışların 2018 seviyesini aşamayacağı, AB'de satışların yüzde 1 daralabileceği, ABD'de ise daralmanın yüzde 4'ü bulabileceği tahminleri yapılıyor.

Türkiye için dönüm noktası! Dizel mi elektrikli mi?

Haber7

Son dönemlerde sektörün en çok satan markalarının dizel araç yerine elektrikli araç üretimine ve teknolojisine daha çok ağırlık vereceğini açıklaması Türkiye için yeni bir yol ayrımını da beraberinde getirebilir. Uzmanlara göre Türkiye dünyanın dizel araç üretimindeki yeni ve en büyük üssü olmaya aday. Ancak dizel üretimine güvenip elektrikli araç çalışmalarını ertelerse uzun vadede dezavantaj yaşayabilir.

Honda Türkiye'de ucuz Civic HB üretebilir!

Dünya Gazetesi

Honda'nın Civic Sedan üretimini durduracağı Gebze'deki fabrikasında, sağlanacak cazip teşviklerle, Avrupa ve bölge pazarları için hibrit ve elektrikli otomobil üretilebileceği beklentisi var.

Pazar daraldı zarar çoğaldı

Yeni Şafak

2018’de daralan Türkiye otomotiv iç pazarının bilançosu da ortaya çıkıyor. Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Geçen yıl ithal ettiğimiz otomobilleri satmak için daralan pazarda daha fazla para harcadık. Zarar eden modeller daha çok zarar etti. Kâr eden neredeyse hiç kalmadı” dedi.

Yerli otomobil CEO'sundan önemli açıklama!

Haber7
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş, "Amacımız ülkemizin tedarik zinciri yetkinliklerini ve potansiyelini azami olarak kullanarak 2022 yılında araçlarımızı yola çıkarmak" dedi

"AB ile anlaşamazsak gümrük vergileri getireceğiz"

Reuters

Avrupa'dan ithal otomobillere gümrük vergisi getirme planıyla ilgili "Bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz" diyen Trump, "Anlaşma yapmazsak, gümrük vergileri getireceğiz" diye konuştu.