Bülten Arşivi - Ocak 2017

İhracat baz etkisiyle 2017’ye iyi başladı

Dünya Gazetesi

Geçen yıl yüzde 1.8 azalarak 142 milyar 138 milyon dolara gerileyen ihracat, baz etkisiyle 2017 yılına hızlı yükselişle başladı. Yılın ilk 26 gününde, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 20.2 artarak 8 milyar 700 milyon dolara çıktı.

SUV çılgınlığı

Gazete Vatan

2017’de daralması beklenen otomotiv pazarını SUV’lar kurtaracak. Markalar rekor sayıda yeni modeli piyasaya sunacak. SUV satışları % 10 büyüyerek rekor kıracak.

Otomotivde lider değişti

Dünya Gazetesi

5 yıldır dünyanın bir numaralı otomotiv markası unvanını elinde bulunduran Toyota Motor, koltuğu Volkswagen'e kaptırdı.

Çekici ihracatında 'patlama'

AA

Otomotiv sektörünün 2016 ihracatında mal grupları içinde en fazla artışı yüzde 493 ile çekiciler yakaladı. Aynı zamanda bu alanda 8 yılın da en büyük ihracatı gerçekleşti.

Dünya Gümrük Günü etkinliği 26 Ocak 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

UND

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Gümrük Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ve Gümrük Eski Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hayati Yazıcı’nın katılım sağladığı Dünya Gümrük Günü etkinliği 26 Ocak 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

ABD'nin 'ithal vergisi' Almanya'yı zora soktu

AA

ABD Başkanı Trump'ın, otomotiv sektörüne ithalat vergisi uygulama planı, ABD’ye 34,1 milyar avroluk ihracat yapan Alman otomotiv firmalarını zora soktu.

 

Hidrojen yakıta geçiş hızlanacak

Dünya Gazetesi

Geleceğin en temiz yakıtı olarak gösterilen hidrojenin yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren Toyota, uluslararası otomobil üreticisi, taşımacılık ve enerji sektöründen 13 büyük firmanın katıldığı Hidrojen Konseyi’ni kurdu.

TEMSA, ABD'de görücüye çıktı

Dünya Gazetesi

TEMSA, 14-17 Ocak tarihleri arasında Cleveland’da düzenlenen American Bus Association (ABA) Fuarı’nda TS 35E ve TS45 modellerini tanıttı.

AB'de 3,32 milyon araç satıldı

Dünya Gazetesi

Avrupa Birliği'de aralık ayında ticari araç kayıtları artış gösterirken, yılın tamamında 4. yıl üst üste büyüme yaşandı. 2016'da kayıtlar yüzde 11,6 artışla 3 milyon 324 bine ulaştı.

Araç lojistikçileri sektöre paralel büyüyor

Hizmetix Dergisi

Araç Lojistikçileri Derneği (ARLOD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı, “Sektöre daha iyi hizmet verebilmek ve olası riskleri en aza indirmek için çekici ve oto taşıyıcı ünitelerini belli periyotlarla ve sürekli yeniliyor, otomotiv sektörüne paralel olarak gelişimimizi sürdürüyoruz” dedi.

Otomotivde 'hurda teşviki' bekleniyor

AA

EGOD Yönetim Kurulu Başkanı İduğ, bu yıl otomotiv sektörünün önünü görebilmesi için hurda teşvikinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

İkinci el otoya 'garanti' zorunluluğu

AA

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "İkinci el otomobillerde garanti verme yükümlülüğü getirdik" açıklamasında bulundu.

Telefon alkolden daha tehlikeli

Dünya Gazetesi

Her iki araç sürücüsünden birinin, trafikte cep telefonu kullanma yasağını ihlal ettiği ortaya çıktı. Cep telefonları ve navigasyon sistemlerinin neden olduğu dikkatsizlik, alkolden daha büyük bir tehlike olarak algılanıyor.

Belgesiz araçlara ceza yağdı

AA

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl denetlenen 37 milyon 71 bin 302 ticari araçtan 199 bin 588'ine, 200 milyon 363 bin 126 lira ceza kesildi

Avrupa otomobil pazarı yüzde 6,5 büyüdü

Dünya Gazetesi

Avrupa otomobil pazarında satışlar 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6,5 artarak 15 milyon 132 bine ulaşırken, Türkiye, yüzde 4,3 artış ile Avrupa otomobil satışları sıralamasında 6. oldu.