Bülten Arşivi - Eylül 2017

"MTV artışı araç satışlarını düşürür"

AA
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, MTV artışına ilişkin düzenlemeyi değerlendirerek, artan vergilerin araç satışını düşüreceğini ve vatandaşları araç kiralamaya yönelteceğini kaydetti.

MTV'de sistem de değişti

Dünya Gazetesi

1 Ocak'tan itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gidilecek. Buna ek olarak MTV yüzde 40 zamlanacak.

Almanların Türkiye'yi 'sepet dışı' bırakması endişe yarattı

Dünya Gazetesi

Almanya ile gerginlik endüstriye sıçradı. Bazı otomotiv şirketleri yeni alımlarda Türkiye'yi 'sepet dışı' bıraktı. Gerginlikte Almanya'daki seçimlerin etkisinin de bulunduğu belirtiliyor. Seçimlerin geride kalması ve Merkel'in yeniden seçilmesi nedeniyle ilişkilerde yumuşama bekleniyor.

Türkiye'den Avrupa'ya otomotiv satışı azaldı

AA

Avrupa otomotiv pazarı ilk 8 ayda 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 4,3 büyüyerek 12 milyon 170 bin 599'a ulaştı. Türkiye, bu dönemde yüzde 2,52 azalışla Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6. ülke konumunda yer aldı.

Yeni Ford Fiesta yola çıkıyor

Dünya Gazetesi

Ford Fiesta, Avrupa'daki 40 yılı aşan tarihinde sunduğu en kapsamlı ve farklı versiyonlara sahip yeni nesli ile Türkiye yollarına çıkıyor.

"Vergi hafiflerse 2 milyon satış hayal değil"

AA

ODD Genel Koordinatörü Erce, Türkiye otomotiv pazarındaki yüksek potansiyeli, ağır vergi yükünün baskıladığını belirterek, "Bu biraz daha rahatlatılsa, basitleştirilse ve artırılmasa satışların 2 milyona gelmesi hayal değil." dedi.

Hintli traktör devi, Erkunt'u da satın aldı

AA

Sene başında Hisarlar Makina'yı satın alarak Türkiye pazarına giren Hindistan merkezli Mahindra & Mahindra, sektörün dev isimlerinden Erkunt Traktör'ü de bünyesine kattı.

Hükümet düğmeye bastı! İkinci el otomobile 10 bin km garantisi!

Milliyet Gazetesi

Hükümet, ikinci el konut satışı ve kiralamasında komisyon oranlarına standart getirecek. Her önüne gelen emlakçı ve galerici olamayacak. Vatandaş ikinci elde 10 bin kilometre garantisi isteyebilecek. Piyasa disipline edilecek.

Hyundai, 3 yeni modeli gündeme aldı

Dünya Gazetesi

Hyundai’de yatırımlar hızlanıyor. Yaklaşık 100 milyon euroluk kapasite yatırımı için start veren şirket, Türkiye’de üç yeni model üretmeyi planlıyor. i10 ve i20’nin yeni nesilleri de Türkiye’de üretilecek.

Merkez Bankası, faizleri değiştirmedi

Dünya Gazetesi

TCMB, eylül ayı PPK toplantısında beklendiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi. PPK, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun devam edeceğini yineledi.

Ekonomistler faiz kararını değerlendirdi

Dünya Gazetesi

Ekonomistler, TCMB'nin faizlerde değişikliğe gitmemesinde başlıca faktörlerin enflasyon seviyesi ve küresel risk algılaması olduğunu belirtti.

Alman treyler üreticilerinin yatırımda yeni rotası Türkiye

Dünya Gazetesi

Almanya dışında sadece Türkiye’de üretim yapan Krone İzmir’e ikinci fabrikayı açtı. Aks üreticisi Saf Holland Düzce’de fabrika kurdu, Türkiye’yi hub yapıyor. Ve son olarak Schmitz Cargobull Adapazarı’na fabrika yatırımı yaptı. Şirket burada 4 ürünün imalatını yapacak.