Bülten Arşivi - Mayıs 2020

Motorlu Kara Taşıtları, Nisan 2020

TUİK

Nisan ayında 40 bin 171 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

Nisan ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların %48,9'unu otomobil, %28,3'ünü motosiklet, %11,1'ini kamyonet, %7,4'ünü traktör, %2,6'sını kamyon, %0,9'unu minibüs, %0,6'sını otobüs ve %0,2'sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Bursa'da üretildi! Las Vegas sokaklarında turlayacak

Dünya Gazetesi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Bursa Ticari Araç, Karoseri, Üst Yapı ve Tedarikçileri Sektörü UR-GE Projesi kapsamında ABD pazarına açılan Uğur Karoser, ürettiği 2 adet minibüsü ABD’ye ihraç etti.

Amazon'dan sürücüsüz araç hamlesi

Haber7

Amazon, sürücüsüz araç teknolojisi alanında da söz sahibi olmak için, sürücüsüz araç startup şirketi Zoox'u satın almak istiyor.

İkinci elde en çok satan ilk 20 model

Haber7

Yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgını sıfır araç bulunabilirliğini azaltırken, tüketici ise ikinci el araca yönelişini sürdürdü. Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata, Türkiye ikinci el araç piyasasında en çok satan araçları sıraladı.

Suzuki, garantisi dolan araçlar için ek süre tanıyor

Dünya Gazetesi

Suzuki Türkiye COVID-19 salgını önlemleri çerçevesinde, pandemi süreci boyunca otomobil ve motosikletlerinin garanti süreleri dolan ve servise gelemeyen Suzuki müşterileri için garanti sürelerini uzatıyor.

Nissan, Barselona'daki fabrikasını kapatma kararı aldı

Dünya Gazetesi

Merkezi Japonya'da bulunan, çok uluslu otomotiv şirketi Nissan, İspanya'nın Barselona kentindeki Serbest Bölge'de faaliyet gösteren ve 3 bine yakın işçinin çalıştığı fabrikasını kapatma kararı aldı.

Fransız otomotiv sektörüne 8 milyar euroluk can suyu

AA

Fransız otomotiv sektörüne devletten destek açıklaması geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sektöre 8 milyar euro destek sağlanacağını bildirdi. Elektrikli araç satışına yönelik de çeşitli destekler açıklayan Macron, ülkesinin Avrupa'da en çok araç üreten ülke haline gelmesini istediğini söyledi

Volkswagen sürücülere tazminat ödeyecek

AA

Almanya Federal Mahkemesi (BGH),Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın egzozlarında manipüle edilmiş dizel motorlu araçlar satın alan sürücülere tazminat ödemek zorunda olduğuna karar verdi.

GM 1.6 milyon kilometre ömürlü batarya geliştiriyor

Habertürk

ABD'li otomotiv üreticisi General Motors (GM),1.6 milyon kilometre ömre sahip bir batarya üzerinde çalıştığını ve yakında elektrikli araçlarında bu yeni teknolojiye sahip bataryasına yer vereceğini duyurdu. GM'in geliştirdiği yeni bataryanın şarj süresinin de, şuan yollarda olan modellere göre önemli ölçüde daha kısa olacağı belirtiliyor.

Araç kiralama şirketi Hertz konkordato başvurusu yaptı

Reuters

ABD'li araç kiralama şirketi Hertz'in kendi ülkesinde konkordato başvurusu yaptığı açıklandı. 102 yıllık şirketten yapılan açıklamada, Hertz'in Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi bölgelerdeki operasyonlarının ABD'de yapılan başvurunun dışında tutulduğu belirtildi. Hertz'in ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlayamadığı ve gelirinin büyük kısmını oluşturan havalimanı kiralamalarını da yapamadığı gerekçesi ile söz konusu başvuruyu yaptığı öğrenildi

ExSA ve PPF, Temsa'nın hisselerini yüzde 50-50 ortaklıkla satın alacak

AA

Sabancı Holding'in iştiraki Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma AŞ (ExSA) ile Skoda Transportation'ın ana ortağı PPF Group'un iştiraki PPF Beer Topholdco B.V. (PPF) Temsa Ulaşım Araçları Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (Temsa) paylarının tamamını yüzde 50-50 ortaklıkla satın alacak.

2020 model Compass Türkiye'ye geldi

Habertürk

Jeep Compass, 2020 model yılı versiyonlarıyla Türkiye’de satışa sunuldu. Mayıs ayına özel bir satış kampanyası ile pazara sunulan 2020 model yılı Compass'ın 100 bin TL için 3 ay ertelemeli ve yüzde sıfır faizli kredi ile satın alınabildiği bildirildi. Pazardaki talep ve sene başından bu yana yeni araç bulunabilirliğinin azaldığına dikkat çeken Jeep Marka Direktörü Özgür Süslü, "Mayıs itibariyle 160 adet 2020 model yılına ait Jeep Compass’ı ülkemize getirdik.

Yeni Ford Kuga Türkiye’de

Haber7

Ford’un Avrupa’da en çok satan SUV modeli olan Kuga'nın yeni versiyonu Türkiye'ye geldi.

Ford iki fabrikasındaki üretime yeniden ara verdi

Habertürk

Koronavirüs salgını nedeniyle üretim faaliyetlerine 1 aydan fazla ara veren ve önceki hafta fabrikalarının kapılarını yeniden açan Ford, ABD'deki iki tesisinin kapılarını geçici olarak kapattığını duyurdu. Ford'un kapanan Dearborn fabrikasında ABD'nin en çok satılan aracı F-150 pickup üretilirken, üretime ara verilen diğer bir tesis olan Chicago fabrikasındaki bantlardan ise Ford Explorer ve Lincoln Aviator SUV modelleri iniyor

Doğuş, Volkswagen ticaride de süresiz distribütör

Dünya Gazetesi

Doğuş Otomotiv , Volkswagen markalı ticari araç distribütörlük sözleşmesini süresiz olarak yeniledi. Binek araçların sözleşmesi geçen yıl süresiz olarak yenilemişti.

Karsan’dan büyük adım: Bozankaya’dan elektrikli otobüsü alıyor

Dünya Gazetesi

Karsan, elektrikli otobüs pazarında etkinliğini artırmak amacıyla, Bozankaya Otomotiv’in geliştirdiği ve tüm haklarına sahip olduğu elektrikli otobüslere ait marka hakları ayrı kalmak kaydıyla, Türkiye ve uluslararası pazarda tescilli olan ve olmayan tüm fikri ve sınai mülkiyet haklarını satın aldı.