Bülten Arşivi - Mayıs 2016

Kırmızı ve maviye talep artıyor

AA

Trafiğe kaydı yapılan otomobiller içinde kırmızı renkli olanların payı, söz konusu dönemde yüzde 4,6'dan yüzde 6,2'ye, mavi renkli otomobillerin oranı ise yüzde 2,1'den yüzde 3,8'e ulaştı.

Otomotivde 3 yeni trend

Dünya Gazetesi

Oto kiralamadaki yeni gelişmeler sektörü de otomotivi de büyütüyor. Koç ve Anadolu grupları "saatlik" işine girdi.

Tofaş, 16 yıl sonra Egea ile tekrar otomobil üreticisi oluyor

Hürriyet Gazetesi

Açılımı ‘Türkiye Otomobil Fabrikaları Ananonim Şirketi’ olmasına rağmen ‘Kuş Serisi’nin üretiminin sona ermesinin ardından 16 yıldır ağırlıklı olarak hafif ticari araç üretimi yapan Tofaş, ‘Egea Ailesi’ ile yeniden ismi gibi otomobil üreticisi oluyor. Bursa’da üretimin önce 50’si sonra 60-65 otomobil olacak.

Otomobilde fiyat indi, faiz sıfırlandı

AA

Yılın ilk 4 ayında önceki satış rakamlarını yakalayaman otomobil firmaları yeni kampanyalarla müşteriye ulaşmayı hedefliyor.

En çok hangi model sattı?

AA
Nisanda en çok yerli üretim araçlar tercih edildi. Bu dönemde en çok satış yapan marka Renault olurken, Fluence ve Clio modelleri ön plana çıktı.

Eroldu: Sektörü TOFAŞ sürüklüyor

AA

İhracatlarını yüzde 40 artırdıklarını belirten TOFAŞ CEO'su Eroldu, "Şu anda sektörü TOFAŞ sürüklüyor diyebiliriz" dedi.

"Hurda araç teşvikini bekliyoruz"

AA

TESK Genel Başkanı Palandöken, araçların hurdaya ayrılması ile ilgili düzenlemenin kalıcı olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Otoda hurda teşviği sinyali

Star Gazetesi

Başbakan Yardımcısı Şimşek, otomotivde hurda teşviğine yönelik çalışma yapacaklarını söyledi. Şimşek, ayrıca vergi konusunu da masaya yatıracaklarını belirtti.

Nissan, Mitsubishi'yi iflastan kurtardı

Dünya Gazetesi

Nissan yakıt tüketimi skandalıyla boğuşan Mitsubishi Motors'un yüzde 34'ünü satın aldı. Şirketin bu hamlesi Mitsubishi'nin iflastan kurtarılması olarak yorumlanıyor.

250 bin araç daha trafiğe çıktı

TÜİK

Yılın ilk 3 ayında 280 bin yeni aracın trafiğe kaydı yapıldı. Bu rakamla birlikte trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyon 252 bin oldu.

Otomotiv ihracatında artış

ANKA

Otomotiv endüstrisinin Nisan ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 oranında arttı.

Sürücüsüz araba için anlaştılar

Dünya Gazetesi

ABD'li teknoloji devi Google ile İtalyan Amerikan araba üreticisi Fiat Chrysler (FCA), sürücüsüz araba üretmek için anlaştıklarını duyurdu.