Bülten Arşivi - Eylül 2015

CO₂ vergisi elektrikli otomobillere yarayacak

Dünya Gazetesi

TEHAD Kurucusu Berkan Bayram, 2017 yılında elektrikli ve hibrid otomobillerin toplam satışının 6 milyona, 2020'de ise 9 milyona ulaşacağını belirterek, 5 yıl sonra satılan her 10 otomobilden 2'sinin elektrikli ya da hibrid otomobil olacağını söyledi

İlk Fiat Egea banttan indi

Dünya Gazetesi

Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilen ilk "Fiat Egea" banttan törenle indirildi. Fiat Egea'yı "akıllı bir proje" olarak değerlendiren Koç, yeni aracın Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 40 ülkeye ihraç edileceğini söyledi.

Doğuş Otomotiv'den Volkswagen açıklaması

Reuters

Emisyon skandalı ile ilgili açıklamada bulunan Doğuş Otomotiv, Türkiye'deki araçların durumunun araştırma sonrası netleşeceğini bildirdi.

Güneydoğu traktör artışında birinci

ANKA

İller arasında en fazla oransal artış yüzde 74,9 ile Ardahan'da görülürken, yüzde 74,3 ile Şırnak, yüzde 70,7 ile Tunceli takip etti.

Otomobilde fiyat artışları yolda

Reuters

Otomobil fiyatlarında kura bağlı fiyat artışları yılın son çeyreğinde net bir şekilde hissedilecek. Kur ve faiz kaynaklı maliyet artışları nedeniyle yılın kalan bölümü otomotiv şirketleri için de zor geçecek

'Otomotivde kur sabitlensin' çağrısı

AA

Döviz kurlarındaki artışın otomotiv sektörünü olumsuz etkilediğini bildiren EGOD Başkanı İduğ, "Firmalar yıl sonuna kadar dolar ve euroyu belirli bir rakamda sabitlenmeli" dedi

Otomotiv ihracatına 'parite' darbesi

AA

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu,"Ocak-ağustos döneminde parite kaynaklı ihracat kaybımız 2,1 milyar doları bulmuştur. Bu pek çok sektörün yıllık ihracatının üzerinde bir rakamdır ve çok büyük bir kayıptır" dedi.

Otomotivin ağustos karnesi

ODD

Otomotiv üretimi ağustosta yüzde 34 artışla 76 bin 987 adet olurken, toplam pazar 627 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

'İkinci el' kanat taktı!

AA

Döviz kurlarındaki yükselişin ardından ikinci el otomobillerde son iki ayda yüzde 10-25 fiyat artışı oldu. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Yanık, "Araç sorana, fiyat vermeye korkuyorum, sürekli değişiyor" dedi

Otomotiv ihracatı arttı

AA

Otomotiv sektörü 2008'deki global krizin ardından en iyi ağustos ayı ihracatını gerçekleştirdi

Otobüsler Fabrikasında İncelendi

Dünya Gazetesi

Toplu taşıma filosuna katılacak 200 adet CNG’li otobüs, yolcuların konforu için teknik ekip tarafından en ince detayına kadar incelendi.

"Doğalgaz"La Çalışan Kamyonlar Hem Çevreci Hem Tasarruflu

"Doğalgaz"ın kullanıldığı tır ve kamyonların, temiz çevre duyarlılığı ve diğer yakıt türlerine oranla hesaplı oluşu ile karayolu yük taşımacılığında yeni bir dönemi başlatacağı belirtiliyor SÜ Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümü Otomotiv Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kuş: "Araçlarda enerji kaynağı olarak kullanılan doğalgaz yüzde 35'e varan bir ekonomiklik sağlıyor.

Otomotiv 8 ayda yüzde 47 büyüdü

Dünya Gazetesi

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı ağustosta baz etkisinin desteğiyle yüzde 37 artış gösterdi. Otomotiv pazarı 8 ayda yüzde 47 büyüdü.