Bülten Arşivi - Haziran 2020

ABD'den Toyota Türkiye'ye en iyi fabrika ödülü

AA

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Amerikalı bağımsız araştırma şirketi JD Power tarafından Avrupa ve Afrika bölgesindeki en iyi fabrika seçilerek "Golden Plant" ödülüne layık görüldü.

Cenevre fuarı 2022'ye kaldı

AA

Dünyanın en prestijli otomobil fuarlarından kabul edilen Cenevre Otomobil Fuarı, COVID-19 salgını nedeniyle 2021'de de iptal edildi.

Trafiğe 5 ayda 311 bin 998 aracın kaydı yapıldı

AA

Ocak-Mayıs döneminde 311 bin 998 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, trafikteki toplam taşıt sayısı ise 293 bin 296 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Mayıs sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.77 artarak 23 milyon 448 bin 381'e yükseldi

Gürcistan'dan Otokar'a 175 adetlik otobüs siparişi

Dünya Gazetesi

Otokar, Gürcistan Belediye Kalkınma Fonu ile 175 adet otobüs ve bu otobüslerin yedek parça ve eğitimlerini kapsayan yaklaşık 18,7 milyon euro tutarında bir sözleşme imzaladı.

Otomotivde toparlanma başladı, tam kapasite eylülde...

Dünya Gazetesi

Nisanda kapalı olan, mayısta ise yüzde 40 kapasite ile çalışan otomotiv fabrikalarında haziranda iç pazardaki canlanma ile üretim hızlandı. Kapasite %65'e çıktı. OİB Başkanı Çelik, “Tedbirlerin gevşetilmesi ile eylülde tam kapasite hedefliyoruz” dedi.

İthalatta 10 yıllık istisna kaldırılıyor

Dünya Gazetesi

İstanbul gümrüklerinde parsiyel eşyanın geçici depolanan eşya statüsünde iki iş günü antrepoya konulabilmesine yönelik istisnai uygulama kaldırılıyor. Sektör temsilcileri, dış ticarette büyük kayıplar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Sakarya'dan 5 ayda 68 bin 555 otomotiv ihraç edildi

Habertürk

Kovid-19 salgını nedeniyle faaliyetlerine ara veren Toyota, Otokar ve TürkTraktör gibi firmaların yeniden üretime geçmesiyle kayıplarını hızlı bir şekilde telafi etmeye başlayan Sakarya'da, ilk 5 ayda üretilen 81 bin 410 aracın yüzde 84,2'si yurt dışına satıldı. Ocak-Mayıs döneminde günde ürettiği 535 aracın 451'ini yurt dışına satan kent, 1 milyar 369 milyon 943 bin dolar gelir sağladı

FCA Yönetim Kurulu Başkanı: 'En iyi yol PSA ile birleşmek'

Habertürk

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Komisyonu tarafından rekabet soruşturmasını takıldığı ortaya çıkan Fiat Chrysler (FCA) ve PSA birleşmesinde, taraflardan yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak FCA Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisini yaratacak anlaşmanın takvimine göre ilerlediğini kaydetti. Elkann, "Koronavirüsa salgını, iki grup için de en iyi yolun birleşme olduğunu gösterdi" dedi

'İkinci el araç yatırım aracına dönüştü'

Habertürk
Geçtiğimiz aylarda fabrikaların üretime ara verdiği küresel otomotiv endüstrisinde, bugünlerde ise üretim faaliyetleri sınırlı olarak devam ediyor. Fakat, tüketici talebini karşılayamayan üretim adetleri, talebi ikinci ele kaydırmış durumda. Pazardaki talep, ikinci el aracı sıfır araçtan daha pahalı hale getirirken, bu yolla gelir elde etmek isteyenlerin de sayısını artırdı. Öyle ki, bazı modellerin ikinci el fiyatları sıfırlarının neredeyse yüzde 50 kadar üzerine çıktı.

Artık elektrikle yol alacak!

Haber7

Opel'in b-segment SUV modeli Mokka yenilendi. Yerini aldığı modele göre daha keskin hatları ile dikkat çeken ikinci nesil Mokka, 2017'de PSA tarafından satın alınan Opel'in yeni tasarım çizgisini de gözler önüne serdi. Otomotiv sektöründeki trendlere uygun olarak tam elektrikli bir versiyon ile donatılan yeni Mokka, benzinli ve dizel motor seçeneklerini ise PSA Grubu'nun raflarından alacak.

Waymo ve Volvo birlikte sürücüsüz araç geliştirecek

Habertürk

Koronavirüs salgını nedeniyle üretimin kesintiye uğradığı ve satışların büyük yara aldığı otomtiv sektöründe, otonom araç geliştirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda işbirliğine gittiklerini açıklayan Volvo ve Waymo, birlikte araç paylaşım servislerinde kullanılmak üzere sürücüsüz araç geliştireceklerini duyurdular

Antrepocu hukuk savaşını kazandı

Dünya Gazetesi

Antrepo sahipleri işletmelerin teminat tutarını 33 kat artırarak 100 bin Euro'ya çıkaran genelgeye karşı 2015’te açtıkları davayı 5 yıl sonra kazandı. Antrepocular kararın uygulamaya geçmesini bekliyor.

DHL Express CEO'su Lassen: Hava kargoda yüzde 44 artış var

Dünya Gazetesi

Yurtdışına yönelik havayolu kargo taşımacılığında yüzde 52 pazar payı olan DHL Express Türkiye’nin CEO’su Claus Lassen, mayıs ayında hava kargo işlerinin nisana göre yüzde 44 arttığını söyledi.

Toyota yeni GR Yaris ürün gamını tanıttı

Dünya Gazetesi

Online olarak Avrupa’da ve Japonya’da 6 bin adetlik ön sipariş alınan GR Yaris'e farklı modeller de katılacak ve Toyota Yaris ürün gamı daha da genişleyecek.

Toyota yeni GR Yaris ürün gamını tanıttı

Dünya Gazetesi
Online olarak Avrupa’da ve Japonya’da 6 bin adetlik ön sipariş alınan GR Yaris'e farklı modeller de katılacak ve Toyota Yaris ürün gamı daha da genişleyecek.