Bülten Arşivi - Eylül 2019

Tofaş, 2 milyonuncu Doblo’yu üretti

Dünya Gazetesi

Hafif ticari araç pazarında "segmentinin yaratıcısı" Fiat Doblo’nun 2 milyonuncusu, Tofaş Fabrikası’ndaki üretim bantlarından indirildi

ASELSAN elektrikli otobüsle yollara çıkıyor

Haber7

ASELSAN'ın geliştirdiği elektrikli çekiş sistemleri, otobüs üreticisi TEMSA'nın yurt içindeki bir müşterisi için üreteceği 2 araca güç verecek.

Lexus LC Türkiye'de

Haber7

Premium otomobil üreticisi Lexus, markanın ulaştığı teknolojinin ve tasarımın zirvesi olan LC 500 süper coupe modelini Türkiye’de sunmaya başlıyor.

Yeni nesil araçlarda yeni dönem başlıyor

AA

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, "Yeni nesil araçların geliştirilmesinde çığır açacak ve insan hayatını kurtarabilecek e-CALL teknolojisini sunmaya hazırız" dedi

İndirim sonrası ilk açıklama: Piyasayı canlandıracak

AA

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın Türkiye'de üretilen binek ve ticari taşıtlar için kredi faizini aylık yüzde 0,49-0,69 aralığına indirmesi, sektörde hareketlilik beklentisi oluşturdu.

AB mahkemesinden Fiat kararı

Haber7

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, AB Komisyonu'nun Fiat'a yönelik yaklaşık 30 milyon avroluk vergi cezasını hukuka uygun buldu.

"Faiz indiriminin satışlara pozitif etkisi olacak"

AA

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizi indirmesinin çok doğru yönde bir adım olduğunu belirterek, "Bu, kampanyalarla birlikte tüketici finansmanlarının yüzde 1 seviyelerine gelme ihtimalini artırdı. Bunun da tabii ki birinci el satışlara çok pozitif etkisi olacağı aşikar." dedi

Nissan Türkiye’ye 1 milyonluk yetki

AA

Nissan Global tarafından Türkiye’ye 9 ülkenin daha sorumluluğu verildi. Nissan Türkiye’nin toplamda 1 milyonluk pazardan sorumlu olacağının altını çizen Genel Müdür Emre Doğueri, “1 milyonluk pazarda yüzde 2,5 pazar pay almış olacağız” dedi.

İkinci elin kralı VW Passat oldu

Haber7

Analiz ve veri şirketi Cardata, Türkiye ikinci el araç pazarı hakkında derlediği verileri paylaştı. Buna göre, ikinci el pazarında en çok tercih edilen modeller Volkswagen Passat, Renault Symbol, Fiat Linea, Ford Focus, Fiat Egea, Renault Megane, Volkswagen Jetta ve Ford Fiesta şeklinde sıralandı.

22 yılda 14 milyon hibrit sattı!

Haber7

İlk hibrit modelini 1997 yılında piyasa sunan Toyota, aradan geçen 22 yılda hibrit otomobil satışlarını 14 milyon adede yükselttiğini duyurdu.

Türkiye'de üretilen araçlar 170 ülkenin sokaklarında

TUİK

Otomobil firmalarının üretim üssü konumundaki Türkiye'den, ocak-haziran döneminde 170 ülkeye yaklaşık 13 milyar dolarlık motorlu kara taşıtı ihraç edilirken, dış satışlarda ilk sıraları sektörde önde gelen Avrupa ülkeleri aldı.

3 modelinin üretimine son veriyor

Haber7

Alman üretici BMW, tüm rakipleri yeni elektrikli modeller piyasa sürerken, hali hazırda satışta olan elektrikli otomobili i3'ün üretimine son vermeye hazırlanıyor.

Otonom araçlara en yoğun ilgi Türkiye'de

Dünya Gazetesi

Deloitte Türkiye ve Otomotiv Distribütörleri Derneği ortaklığında hazırlanan Türkiye Otomotiv Tüketicileri Araştırması: İleri Araç Teknolojileri" raporuna göre dünya genelinde otonom araçlara en yoğun ilginin Türkiye'de olduğunu ortaya koydu.