Bülten Arşivi - Temmuz 2020

10 araca 1 şarj noktası

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli elektrikli otomobilin şarj altyapısının araç piyasada çıkmadan önce hazırlanması için çalışmalara başladıklarını belirtti. Dönmez, "2030 yılına geldiğimizde 1 ila 2,5 milyon elektrikli aracın yollarda olacağını öngörüyoruz. Bu araçlar için her 10 araca 1 şarj noktası olacak şekilde şarj noktası planlaması yapıyoruz. Böylece yaklaşık 250 bin adet kamuya açık şarj noktası oluşturacağız." dedi

TÜİK açıkladı! Geçen yıla göre yüzde 81,5 arttı

TUİK

TÜİK, 2020 yılı Haziran ayı Motorlu Kara Taşıtları verisini açıkladı. Buna göre, Haziran ayında 76 bin 58 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Haziran ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların yüzde 41,2'sini otomobil, yüzde 38,8'ini motosiklet, yüzde 10,5'ini kamyonet, yüzde 6,7'sini traktör, yüzde 1,3'ünü kamyon, yüzde 0,7'sini minibüs, yüzde 0,6'sını otobüs ve yüzde 0,2'sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

 

Meclis'te dikkat çeken teklif: İkinci elden sonra sıfır araç için de zorunlu olabilir

Yeni Şafak
Geçtiğimiz nisan ayında ikinci el araç alım satımında zorunlu hale getirilen ekspertiz zorunluluğu sıfır araç alım satımı için de gündeme geldi. Meclis İçişleri Komisyonu'na sunulan teklifte; sevk esnasında veya bayide bekleme süresinde araçların çeşitli hasarlara maruz kaldığı ve bu hasarları alıcıların tesadüfen öğrenerek ciddi mağduriyet yaşadığına vurgu yapılırken, sıfır araç alacaklara ekspertiz hakkı tanınması ve söz konusu işlemin bedelinin de satıcı bayi tarafından karşılanması talep ediliyor.

"Lojistik merkezleri ihracatta dönüm noktası olacak"

Dünya Gazetesi

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, pandemi sonrası hedef ülkelerde kurulacak lojistik merkezlerinin 2023 yılı 226,6 milyar dolar ihracat hedefine giden yolda büyük bir rol oynayacağını söyledi.

Mitsubishi Avrupa'da yeni model tanıtmayacak

Habertürk

Pandemi döneminde küresel satışları yarı yarıya azalan Japon otomotiv üreticisi Mitsubishi'nin, Avrupa pazarına yeni model getirmeyeceği ortaya çıktı. Yapılan açıklamaya göre, Mitsubishi artık Avrupa'da yeni model tanıtımı yapmayacak ve emisyon regülasyonlarının izin verdiği ölçüde mevcut stokundaki araçlarını satmaya devam edecek

PSA ilk yarı sonuçlarını açıkladı

Habertürk
Yılın ilk yarısındaki finansal sonuçlarını açıklayan Fransız otomotiv üreticisi Groupe PSA, Ocak-Haziran döneminde toplam gelirlerinin yüzde 34.5 oranında düşerek 25.1 milyar euro'ya gerilediğini bildirdi. Yapılan açıklamada, otomotiv pazarlarındaki keskin düşüşe rağmen, yüzde 3.7 karlılık düzeyine ulaşıldığı belirtildi

Kredi paketinden çıkarılmışlardı! İşte o araçların fiyatlarındaki değişim...

Habertürk
Pandemi döneminde dibi gören, fakat kredi destek paketinin de etkisiyle son dönemde toparlanma sinyalleri veren otomotiv sektöründe, geçtiğimiz günlerde flaş bir gelişme yaşandı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan yapılan açıklamada, Türkiye'de üretim yapan Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota'nın araçlarındaki "fiyat artışları" nedeniyle bu markaların kredi paketi kapsamından çıkarıldığı bildirildi. Gelişmeler üzerine, söz konusu markaların sattığı araçlardaki fiyat değişimlerini mercek altına aldık ve yılbaşından bu yana hangi araçta ne kadarlık fiyat artışı yaşandığını sizler için derledik.

Son dakika: Fiyat artışı yapan 6 otomobil markası kredi paketinden çıkarıldı!

Haber7

Türkiye'de otomobil fiyatlarının bir anda yükselmesinin ardından son dakika gelişmesi yaşandı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ortak açıklama yaparak; Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının araçlarındaki fiyat artışları nedeniyle kredi paketi kapsamından çıkarıldığını duyurdu.

‘Kredi freni’ satışları nasıl etkileyecek!

Dünya Gazetesi

Son iki aydır satışlarda patlama yaşayan otomotivciler, kamu bankalarının düşük faizli kredi paketinden çıkarılmanın şokunu yaşıyor. Karara rağmen umutlar ötelenen talebe bağlanırken, bu durumun ikinci elde fiyatları daha da artıracağı öngörülüyor.

Türk şirkete 5 milyon dolarlık fon

Dünya Gazetesi

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu için hologram teknolojisi geliştiren yerli girişim CY Vision, Koç Holding, Zorlu Grubu’na bağlı Vestel Ventures ve dünya devi Intel Capital’in yer aldığı, Revo Capital tarafından yönetilen 5 milyon dolarlık fon aldı.

Otomotivde yeni istihdam arayışı başladı

Dünya Gazetesi

Otomotiv sektöründe sıfır ve ikinci el satışlarda mayıs sonundan itibaren yaşanan talep artışı, temmuz ayı itibarıyla istihdama da olumlu yansıdı. Özellikle satış ve pazarlama tarafında yoğun personel arayışları başladı.

Geçen yıl dünyada 64,3 milyon sıfır otomobil satıldı

DHA

Ülkelere göre sıfır otomobil ve hafif ticari araç satışları belli oldu. En fazla sıfır araç satışının 21 milyon 444 bin 180 ile Çin’de olduğu görüldü. Dünyada geçen yıl toplam satılan sıfır otomobil sayısı ise 64,3 milyon olarak kayıtlara geçti.

Otonom işbirliği 'ticari'ye taşınıyor

Haber7

Otonom araç geliştirme konusunda 4 yıldır işbirliği içerisinde olan Waymo ve FCA, söz konusu ortaklığın kapsamını genişleteceklerini duyurdular. Yapılan açıklamaya göre, Waymo'nun sürücüsüz araç teknolojisi, FCA'nın ticari araçlarıda test edilmeye başlanacak