Bülten Arşivi - Haziran 2018

Tasarım Vadisi kurulacak

Dünya Gazetesi

2018-2020 Tasarım Stratejisi Eylem Planı yayımlandı. Buna göre, Tasarım Vadisi kurulacak. Endüstriyel tasarım, destek değerlendirme kriteri kapsamına alınacak.

AB-ABD ticaret savaşı otomotive sıçradı

AA

ABD'nin, yürürlüğe koyduğu ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına AB ülkelerini de dahil etmesi iki blok arasında ticaret savaşının fitilini ateşledi. Çeşitli ürünlere gümrük vergileri konmasıyla başlayan ticari misillemelere otomobil sektörü de dahil oldu.

'Elektrikli ve hibrit'te vergi düzenlemesi

AA

Enerji tasarrufu sağlamak için geliştirilen ve elektrikli/hibrit araç teknolojisinde de kullanılan invertör ithalatında, motorlu kara taşıtlarının üretiminde kullanılması kaydıyla gümrük vergisi yüzde 0,8 olarak uygulanacak.

Türk Loydu, Paris MoU’da 9'uncu sırada

Dünya Gazetesi

Klas kuruluşu Türk Loydu, dev rakiplerini geride bırakarak Paris Liman Devleti Kontrolü Mutabakatı’nın Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Performans Tablosu’nda “Yüksek Performans” klas kuruluşları listesinde ilk 9’a girdi.

TIRPORT, OSB'lerde de hizmet verecek

Dünya Gazetesi

Türkiye’de e-ticaret lojistiği alanında faaliyet gösteren TIRPORT, organize sanayi bölgelerine de lojistik çözüm ortağı olarak girmeye hazırlanıyor.

Araç sahiplerine önemli uyarı! İptal ettirecekler dikkat

Dünya Gazetesi

HAZİNE, trafik sigortasının şartlarında değişiklik yaptı ve değişiklik cuma günkü Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre, trafik sigortası iptal edildiğinde, sigorta şirketine tahakkuk eden prim 25 liradan az olmayacak. Bu primin 20 lirası da acente komisyonu olarak tahakkuk ettirilecek. Daha açık bir anlatımla, trafik sigortasını iptal ettiren sürücülerden, sigorta şirketleri en az 25 lira kesinti yapacak ve bu kesintinin 20 lirasını sigorta acentesine komisyon olarak ödeyecek, 5 lirasını da şirket kendine alacak.

Ve başladı! Elinizi çabuk tutun...

Hurriyet Gazetesi

Kamuoyunda 'Hurda araç teşviki' olarak bilinen 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması başladı.

Otonom sürüşe en hazır ülke Hollanda

Dünya Gazetesi

KPMG dünyanın otonom araçlara ne kadar hazır olduğunu araştırdı. Hazırlanan endekse göre; politika ve mevzuat, altyapı, teknoloji ve inovasyon, tüketici kabulü kriterleri sonucu listenin zirvesinde Hollanda yer alıyor.

Yeterlilik belgesi olmayan araba alıp satamayacak

Dünya Gazetesi

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, "Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bir protokol imzaladık, mesleki yeterlilik sınavları yapıyoruz ve başarılı olanlara belge veriyoruz. Bu belgeye sahip olmayanlar artık araç alıp satamayacak." dedi.

Tofaş’tan 1.1 milyar liralık yatırım

Dünya Gazetesi

Mayıs ayında 100 milyon lira ve üzeri 20 yatırım için teşvik belgesi düzenlendi. En yüksek teşvik belgeli yatırım 1 milyar 120 milyon lira ile Tofaş’tan geldi.

Bakan Özlü: Yerli otomobil 'satın alındı'

Habertürk

Yerli otomobilin müşterisinin hazır olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Yerli marka otomobil, ekonomistlerin tabiriyle ‘satın alındı’. Şu anda piyasaya çıksak, milyon mertebesinde sipariş alırız” diye konuştu.

İkinci el araçta talep de fiyat da artıyor

Dünya Gazetesi

Sıfır kilometre araç fiyatlarında döviz kurundaki yükselişin etkisiyle görülen artış, ikinci el araç piyasasında hem talebi hem de fiyatları artırdı.

İhracat taşımalarının değeri yükseldi

AA

Kara yolunda yapılan ihracat taşımalarının sefer başına ortalama değeri geçen yılın ilk 4 ayında 28,4 bin dolar olurken, 2018'in aynı döneminde bu rakam 30,7 bin dolara yükseldi.