Bülten Arşivi - Ekim 2020

Mercedes'ten Aston Martin kararı!

Haber7

Alman Mercedes-Benz, İngiliz otomobil üreticisinin kurtarma planının bir parçası olarak Aston Martin Lagonda'daki hissesini artıracak.

Porsche Taycan'ın tam elektrikli modeli Türkiye'de

Haber7

Porsche'nin tamamen elektrikli ilk modeli Taycan, Türkiye'de satışa sunuldu. Taycan 4S, Turbo ve Turbo S modelleri Türkiye'nin 7 noktasındaki Porsche Yetkili Satıcıları'nda yerini aldığı açıklandı.

İngiltere'deki üretim 25 yılın en düşük seviyesini gördü

Habertürk

Avrupa Birliği'nden çıkış sürecindeki belirsizlik ve koronavirüs salgını ile zor günler geçiren İngiltere otomotiv sektöründe, üretim son 25 yılın en düşük seviyesine geriledi. Motorlu Taşıt Üreticileri ve Satıcıları Topluluğu (SMMT) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede 114 bin 732 adet otomotiv üretiminin gerçekleştirdiği Eylül ayı, üretimde 25 yılın düşük Eylül ayı olarak kayıtlara geçti

İkinci el araçta yeni fiyat oyunu ortaya çıktı

Habertürk

Aynı model ve markaya ait binlerce araç sahibinin üye olduğu sosyal medya gruplarına sızan fırsatçılar, tarih paylaşarak ilanda aracı olanların fiyatları artırması yönünde çağrıda bulunuyor.

Otomotivde birim ihraç fiyatı 10 doları aştı

AA

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, otomotiv sektöründe geçen yıl birim ihraç fiyatının kilogram başına 9,37 dolar olduğunu, bu sene ise 10 doları geçtiğini bildirdi.

"TOGG, mobil akıllı cihaz projesi olarak öne çıkıyor"

Dünya Gazetesi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır, TOGG'un, mobil akıllı cihaz projesi olarak öne çıktığını belirterek, "Tüm mobilite uygulamalarında, yerli ve milli teknoloji ürün ve hizmetlerine yönelik atılımlarımızı, eylemlerimizi kamuoyuna ilan ediyor olacağız." dedi.

Araç alacaklar dikkat! Markalar faizleri sıfırladı

Haber7

Pandemiye rağmen otomobil piyasasındaki hareketlilik devam ediyor. Rekor satış rakamına ulaşılan Eylül ayının ardından, markalar Ekim ayına özel hazırladıkları kampanyalarını duyurmaya başladı.

İlk 9 ayda trafikteki araç sayısı yüzde 3 arttı

AA

Ocak-Eylül döneminde 35 bin 995 taşıtın trafikten kaydı silindi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre trafiğe kayıtlı araç sayısı, Eylül sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 23 milyon 854 bin 820'ye çıktı. Böylece, trafikteki toplam taşıt sayısı 700 bin 548 arttı

Çin'de pazarın dörtte biri elektrikli araç olacak

Habertürk

Dünyanın en büyük otomotiv pazarı ve elektrikli araç pazarına ev sahipliği yapan Çin'de, dikkat çeken gelecek öngörüleri paylaşıldı. Şangay'da yıllık toplantısını düzenleyen Çin Otomotiv Mühendisleri Topluluğu'ndan (China-SAE) yapılan açıklamada, 2025 yılında elektrikli araç satışlarının pazarın yüzde 20'sini bulacağı, 2035 yılında ise ülkedeki bataryalı araçların payının yüzde 50'ye çıkacağı öngörüldü

Elektrikli BMW 200 bin adet üretildi

Habertürk

Alman otomotiv üreticisi BMW'nin ilk tamamen elektrikli kompakt modeli i3, 200 bin adetlik üretim rakamına ulaştı. i3'ün 200 bininci örneğinin Fluid Black metalik rengiyle banttan indiği açıklandı. Alman model, yollara ilk kez bundan 7 yıl önce çıkmıştı

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

ARLOD
Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıl dönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın aziz topraklarını canları pahasına savunan ve asil milletimizin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz.

Crossover yarışına Bursalı Egea da katıldı

Dünya Gazetesi

Tofaş, Bursa’da ürettiği Egea ailesini yeni bir modelle genişletti. 225 milyon dolarlık yatırımla yenilenen Egea ailesine sedan, hatchback ve station wagon’dan sonra 4. model olarak crossover sınıfında rekabet edecek olan “Egea Cross” eklendi.

Türk Traktör'den 9 ayda 3,8 milyar TL ciro

Dünya Gazetesi

TürkTraktör, yılın ilk 9 ayında geçen senenin aynı dönemine göre üretimini yüzde 38 arttırdı ve 3 milyar 803 milyon TL toplam ciroya ulaştı.

'Yedek parça fiyatları 6 ayda yüzde 30 arttı'

Habertürk

Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF) Başkanı Ünal Ünaldı, artan döviz kuru sebebiyle 6 ay gibi kısa bir sürede yedek parça fiyatlarının ortalama yüzde 30 arttığına dikkat çekti. Ünaldı, "Pandemi öncesi bin TL olan bir yedek parça, bin 320-bin 350 TL'ye ulaşmış durumda. Fakat bu parçayı bin 700 TL'ye satan yedek parça distribütörleri var. Sanayi Bakanlığı'nın konuya el atması gerekir, biz de destek vermeye hazırız" dedi. Türkiye'de kullanılan oto yedek parçalarının yüzde 70'inin ithal olduğuna değinen Ünal Ünaldı, yılda 6 milyar TL değerinde parçanın ithal edildiğinin altını çizdi

Piyasada araç bulunurluğu sorunu sürüyor

AA

Otomotiv endüstrisinde yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, "Özellikle yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobillere yoğun talep olduğu için bulunurluk sıkıntısı yaşanıyor." dedi.