Bülten Arşivi - Aralık 2021

Opel, ilk Vivaro-e HYDROGEN’i üretim bandından indirdi

Dünya Gazetesi

Opel'in yeni nesil ticari aracı Vivaro-e HYDROGEN, ilk filo müşterisiyle buluşuyor. Hidrojen yakıt hücreli elektrikli araç teknolojisine sahip olup 3 dakikada şarj edilebilen Vivaro-e HYDROGEN, Alman elektrikli ev aletleri şirketi Miele'nin araç filosunda yer almak üzere üretim bandından indi.

Tesla, 475 bini aşkın aracını geri çağırdı

Dünya Gazetesi

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ‘Model 3’ ve ‘Model S’ araçlarında kaza riskini artırabilecek kusurlar nedeniyle 475 binden fazla aracını geri çağırdı.

Çinli BYD, yeni hibrit modeli Destroyer 05'i tanıttı

Donanım Haber

Otomotiv devi BYD, elektrikli ve şarj edilebilir hibrit (PHEV) modellerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Destroyer 05 isimli model, yakında Çin'de piyasaya sürülecek.

Alman devi Mercedes'e ırkçılık suçlaması

Haber7

Mercedes-Benz'in yeni otomobil modelinin reklamında far tasarımına gönderme yaparak çekik gözlü mankenler kullanılması Çin'de büyük tepkiye neden oldu.

BMW 2022'de 6 bin kişiyi işe alacak

Reuters

Elektrikli araç satışlarını artırmayı planlayan Alman otomobil üreticisi BMW, önümüzdeki yıl 6 bin kişilik yeni istihdam yaratacağını açıkladı. Elektrikli otomobillere dönüşüm kapsamında iyi bir yolda olduklarını ve tesisleri e-mobilite için hazırladıklarını belirten BMW CEO'su Oliver Zipse, "Bu nedenle önümüzdeki yıl iş gücümüzü yüzde beşe kadar artıracağız" dedi.

TOGG'un en kritik parçası! Avrupa ve Uzak Doğu'dan teklif geldi

Haber7

Heyecanla beklenen ve çalışmaları hız kazanan yerli otomobil TOGG’un en kritik parçası olan bataryası yaklaşık 10 yıldır Sakarya Üniversitesi Araştırma-Geliştirme Uygulama Merkezi (SARGEM) tarafından üretiliyor.

Globalden hızlı büyüyen limancı, 2022'den umutlu

Dünya Gazetesi

2021'de 51 milyon tonu aşan elleçlemeye imza atan Türk limancılık sektörü, yüzde 5 büyüme ile global ortalamayı aşacak. Sektör, 2022'de de 540 milyon tonun üzerinde yük eleçlemeyi hedefliyor.

Yüksek navlun, 2022'de de başrolde olacak

Dünya Gazetesi

Pandemiyle birlikte rekor seviyelere ulaşan navlun, 2022'de de yüksek seyrine devam edecek. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde lojistik maliyetlerin 2022'de daha da önemli hale geleceğini söyleyen UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, "Artan navlun taşınan malların nihai tüketiciye ulaştığındaki fiyatlarını da etkileyecek" dedi.

Ferrari'den 75. yıla özel yeni logo

ensonhaber.com

Ferrari, Enzo Ferrari'nin markayı 1947'de kurduğu tarihi hatırlatmak adına 75. yıl dönümü logosu yayınladı.

TOGG projesinde kripto para da olacak

Donanım Haber

TOGG projesi güvenlik ve akıllı sistemler tarafında blok zinciri teknolojilerine odaklanırken bir yönetim tokeni de olacak. Toggen tokeni yakın zamanda karşımıza çıkacak.

Dünyada satılan her 100 araçtan 10'u elektrikli oldu

Dünya Gazetesi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, bu yıl dünyada satılan her 100 araçtan 10'unun elektrikli olduğunu ve bu oranın 2019'daki yüzde 2 seviyesine göre ciddi bir büyüme gösterdiğini bildirdi.

Borusan elektrikli otomobil alana elektrik de verecek

Habertürk

Borusan Grubu bünyesindeki Borusan Otomotiv ve rüzgar enerjisi şirketi Borusan EnBW Enerji, elektrikli otomobiller üzerinde işbirliğine gitti. Yapılan açıklamaya göre, Borusan Otomotiv’den elektrikli bir BMW modeli satın alanlar, Borusan EnBW Enerji’nin sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde ettiği I-REC (Uluslararası Yenilenebilir Enerji) sertifikalı elektriği otomobil şarjında ve evsel tüketimde daha uygun fiyatlarla kullanabilecek