Bülten Arşivi - Aralık 2016

Kış lastiğinde zamlı tarife yarın başlıyor

AA

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere kesilen 602 liralık ceza, 625 lira olarak uygulanacak.

Galericilerin ÖTV kararı piyasayı canlandırdı

AA

İzmir'de Otokent Galericiler Sitesi yönetimince ÖTV kaynaklı fiyat artışının ikinci el otomobillere yıl sonuna kadar yansıtılmaması yönünde alınan karar, satışları büyük oranda artırdı

Otomotivciler istikrarlı kur istiyor

Dünya Gazetesi

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu, "Kurların rekabetçi olması lazım. Ağırlıkla da otomotiv endüstrisinin ihracatı, yüzde 85 avro ile olduğu için avro kurunun rekabetçi olması lazım. 3,60-3,65 ya da 3,70 olabilir" dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsündeki Kış Şartları Hazırlıkları

UND

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu lokasyon olarak kuzeyde yer alması ve olumsuz hava koşullarının araç trafiğini etkileyebilme riski nedeniyle, işletmeci firma tarafından köprü ve otoyollar için kış şartlarına dair özel önlemler alınmaktadır.

Otomotiv yan sanayicileri yeni hedef pazarlarını açıkladı

Dünya Gazetesi

Otomotiv yan sanayicileri gelecek yıl dört ülkeyi hedef pazar olarak belirledi. Sanayiciler gelecek yıl üretimde hafif bir büyüme gerçekleşeceğini, pazarda ise mevcut durumun korunacağını tahmin ediyor.

Akıllı şehirlerde yaşamaya hazır mısınız?

Hürriyet Gazetesi

TOPRAĞI, suyu, enerjiyi ve diğer kaynakları en verimli şekilde kullanan, doğayı kirletmeyen sürdürülebilir akıllı şehirler artık bir bilim kurgu fantezisi değil, yaşamımızın vazgeçilmez bir gerçeği olmak zorunda.

Türkiye’de otomobilde en öncelikli kriter fiyat

Dünya Gazetesi

Otomotiv markaları Türkiye araştırmasına göre Türklerin en beğendiği otomobil markaları Mercedes, BMW ve Audi olurken, en fazla satılan markalar ise Renault, Volkswagen ve Opel olarak sıralandı.

Yan sanayiciler 3 ülkeye lojistik merkez kuracak

Dünya Gazetesi

Yüksek lojistik maliyetlerden dolayı Avrupalı firmalarla rekabette zorlanan otomotiv yan sanayicileri Almanya, Hollanda ve Fransa’da lojistik merkezler kuracak, nakliye maliyetini yüzde 15 düşürecek.

Tesla 2017'de Türkiye'ye geliyor

Dünya Gazetesi

Tesla Motors, 2017'de açmayı hedeflediği şarj istasyonları arasında Türkiye olduğunu da açıkladı. Türkiye'de önümüzdeki sene itibarıyla 9 ayrı şehirde Supercharger şarj istasyonu açılması bekleniyor

Otomobil firmaları kampanya yarışında

AA

Otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki paylarını artırıp, 2016 satış hedeflerini tutturmaya çalışan otomobil firmaları, aralık ayında başlattıkları kampanyaları, yılın tamamlanmasına sayılı günler kala daha da zenginleştirdi.

Türkiye otomotiv satışlarında yerini korudu

ODD

Otomotiv Distribütörleri Derneği, 2016 yılı Ocak-Kasım döneminde Türkiye'nin yüzde 6,2 artış ile Avrupa otomobil satışları sıralamasında 6. olduğunu bildirdi.

DRD, kiralamada Avrupa’ya ezber bozmaya gidiyor

Dünya Gazetesi

DRD, operasyonel kiralamadaki başarısını Avrupa’ya taşımaya hazırlanıyor. Genel Müdür İlkay Ersoy, “Farklı hizmetlerimizle Avrupa’da ezber bozacağız” dedi. Şirket, bireysel kiralamada da 2017'de yeni bir marka çıkarmayı planlıyor.

'Otomotivde tüm zamanların rekoru geliyor'

AA

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu, bu yıl için, otomotivde adet bazında üretimde ve ihracatta tüm zamanların rekorunun kırılacağını söyledi.