Bülten Arşivi - Eylül 2018

Daimler'den IAA'da gövde gösterisi

Dünya Gazetesi

Daimler, 2018 IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda kamyon, otobüs ve hafif ticari araçlarıyla gövde gösterisi yapıyor.

Almanyaya otomotiv ihracında hedef 5 milyar dolar

AA

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, "Ülkemizin Almanya'ya yönelik otomotiv ihracatı geçen yıl 4 milyar doları aştı. Bu yıl sonunda bu rakamın 5 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

ÖTV indirimi geldi, sektör kredi desteği de bekliyor

Dünya Gazetesi

Yeni ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarında modeline göre 3 bin TL ile 14 bin TL arasında indirim sağlayacak. Düzenlemenin satışlara büyük bir etkisi olmayacağını belirten sektör temsilcileri, “En büyük sorun krediye ulaşmak. Bankalardan ve hükümetten bu desteği de bekliyoruz" diyor.

“Almanya’ya otomotiv ihracatı yıl sonunda 5 milyar dolara ulaşacak”

http://autoworlddergisi.com

Türk otomotiv firmaları, dünyanın en büyük ticari araç ve yan sanayi fuarlarından olan 67. IAA Hannover Fuarında sergilediği en yeni ürünleriyle büyük ilgi görüyor. Fuar kapsamında Türkiye’de otomotiv sektörünün tek koordinatör birliği olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) de Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) iş birliğinde Türk Günü Konferansı düzenledi.

Otomotivde kısmi vergi indirimi

Dünya Gazetesi

Otomobillerden ÖTV alınan matrah tutarları yükseltildi. Böylece araçlardaki vergi yükü fiilen düşürülmüş oldu. 100 bin TL'nin altında satılan bir otomobilin ÖTV'si yeni düzenleme ile 27 bin liradan 25 bin liraya inecek.

Otomotivde 2019 korkusu!

Dünya Gazetesi

Ağustosta iç pazarda yüzde 53 daralma yaşayan otomotivde yılın son dört ayında ise yüzde 70 kayıp öngörülüyor. Yıl sonu beklentisini 600 bin adetlere düşüren sektör 2019 için endişeli.

Porsche, dizel araç üretimini durduruyor

AA

Porsche, hibrit modellerine talebin artması ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için dizel otomobil üretimini durduracağını duyurdu.

Bastert: Kriz geçici, Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz

Dünya Gazetesi

Türkiye’nin ciddi ekonomik sorunlar yaşadığını ve otobüs pazarının durma noktasına geldiğini belirten Daimler Otobüs Grubu Pazarlama, Satış ve Müşteri Hizmetleri Direktörü Ulrich Bastert, ülke ekonomisinin kısa vadede bu sorunların üstesinden geleceğine inandığını söyledi.

Türkiye otomobil satışlarında Avrupa'da 8. sırada

Dünya Gazetesi

ODD verilerine göre, Türkiye'de ocak-ağustos dönemi otomobil satışları yüzde 18,5'lik azalma kaydetti. Türkiye bu sonuçla Avrupa pazarında 8. sırada yer alırken Romanya'da geçen ay satışların iki kattan fazla artış göstermesi ve aylık bazda Türkiye'yi yakalaması dikkat çekti.

En büyük ticari araç fuarına ‘Made-in Turkey’ damgası

Dünya Gazetesi

Dünyanın en önemli ticari araç fuarlarından biri olan IAA Hannover 2018’e Türkiye’de üretilen modeller damgasını vurdu. Ford, Mercedes, BMC, Otokar, Temsa, Karsan, Anadolu Isuzu gibi Türkiye’de üretim yapan firmaların en yeni ürünleri fuarda büyük ilgi gördü.

Hurda araçta "teşvik" trafiği

AA

Kamuoyunda "hurda araç teşviki" olarak bilinen uygulamayla hurdaya ayrılan otomobil sayısı haziran-temmuz aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre 25 katına çıktı.

Otomobil devlerine soruşturma

AA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, benzinli ve dizel araçlara yönelik temiz emisyon teknolojileri geliştirilmesini engelledikleri şüphesiyle BMW, Daimler ve VW şirketleri hakkında soruşturma başlatma kararı aldı.

Otomotiv yan sanayi firmaları ürünlerini Automechanika'da sergiledi

Dünya Gazetesi

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Bu sanayideki şirketlerin çoğu modern ekipmanlara, yeni teknolojilere, kalifiye iş gücüne, yoğun üretime ve satış sonrası servis imkanına sahip. Bu anlamda yan sanayide de gerek Almanya gerekse diğer ülkeler için en güvenilir partnerlerden biriyiz" dedi.

Volvo, İran'dan çekildi

Reuters

Volvo yaptırımlar nedeniyle İran'daki kamyon montaj tesisinin faaliyetini durdurdu.

Otomobil üretiminde keskin düşüş

AA

Ağustos ayında otomobil üretimi yüzde 42 düşüşle 29 bin 289 adete geriledi. Aynı ay otomotiv sektöründeki toplam üretim ise yüzde 34 azalma kaydetti.

AĞUSTOS 2018 OTOMOTİV SONUÇLARI AÇIKLANDI

OSD

2018 yılı Ocak-Ağustos döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, otomobil üretimi ise yüzde 9 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 1 milyon 34 bin 97 adet, otomobil üretimi ise 683 bin 69 adet düzeyinde gerçekleşti.