Bülten Arşivi - Kasım 2021

Nissan elektrikli araç için 16 milyar dolar yatırım yapacak

Donanım Haber

Nissan Motor, elektrikli araçlar ile bataryalarının üretimine, gelecek 5 yılda 16 milyar dolar yatırım yapacak. Firma, daha fazla elektrik depolama kapasitesine sahip "katı hal pil teknolojisinden" güç alacak bir modeli ise 2028 mali yılına kadar piyasaya sürecek.

Otomotiv satış sonrasında siber uyum endişesi!

Donanım Haber

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anıl Yücetürk, sektörde yaşanan dönüşüm süreciyle birlikte bağlantılı araçlar ve siber güvenlik tartışmaları özelinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şarj istasyon sayısını 700 milyon euroya artıracak

Habertürk

Avrupa merkezli elektrikli araç şarj istasyonu ağı Ionity, 2025 yılına kadar 5 binden fazla ek hızlı şarj noktası kurmak için yaklaşık 700 milyon euroluk yatırım yapma kararı aldı. Yatırım çerçevesinde hizmete girecek olan 350 kW'a kadar hızlı şarj noktalarında, "Plug&Charge - Tak ve Şarj Et" işlevinin de devreye alınacağı öğrenildi

TSE Başkanı Şahin'den TOGG açıklaması

Dünya Gazetesi

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile ilgili standart, kriter talepleri ve ihtiyaçlara ilişkin süreçleri çok yakından takip ettiklerini belirterek, “Kurum olarak elimizden gelen katkıyı vermeye devam edeceğiz.” dedi.

'Çip' biter, 'hücre' krizi çıkar, TOGG buna takılmaz

Dünya Gazetesi

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobili yeni nesil akıllı bir mobilite cihazına dönüştürmek için çalışıyor. Şeref Oğuz, Hakan Güldağ ve Vahap Munyar ile bir araya gelen TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, "Küresel rekabette fark yaratacak altyapıyı oluşturuyoruz" dedi.

Yarım milyon TL’ye 1 yaşında Clio!

Dünya Gazetesi

Kurdaki yeni dalgayla sıfır otomobillere bu ay üçüncü kez zam geldi. Fiyatlar ortalama yüzde 8 daha arttı. ÖTV baremi değişen modellerde ise zam oranı çok daha yüksek. Arz sorununa karşın yükselen fiyatlar, ikinci elde fırsatçıları coşturdu. 2020 model Clio'ya 485 bin TL, Golf'e ise 900 bin TL isteyen var. Son 24 saatte ikinci elde 41 bin ilanın fiyatı ortalama yüzde 11 arttı.

Uçan arabası için tarih verdi!

Haber7

Hyundai Motor Grubu, kentsel hava hareketliliği bölümünün markası olan Supernal’i tanıttı. Verilen bilgiye göre, Supernal ilk aracı olan eVTOL’ü 2028 yılında piyasaya sunacak.