Bülten Arşivi - Temmuz 2017

TOFAŞ vergi cezalarını yargıya taşıyor

Dünya Gazetesi

Koç Grubu'na bağlı TOFAŞ, 2007 ile 2012 yıllarını kapsayan vergi cezaları için Merkezi Uzlaşma Komisyonu ile anlaşamadıklarını ve anlaşmazlığın yargı yolu ile çözüme kavuşturulacağını açıkladı.

İngiliz otomotiv sektörü Brexit kıskacında

AA

İngiltere'de Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu CEO'su Hawes, yatırımcıların otomotiv endüstrisindeki yatırım kararlarını, İngiltere'nin AB'den çıkış süreci nedeniyle ertelediğini söyledi.

Nissan-Renault ittifakı satışlarını artırdı

Dünya Gazetesi

Nissan, Renault ve Mitsubishi Motors'un toplam satışları yılın ilk altı ayında 5,27 milyon adede ulaştı. İttifakın elektrikli araç satışları da genişleyerek 480 binin üzerine çıktı.

Otomotiv ihracatında AB'nin payı yüzde 78

AA

Yılın ilk yarısında 14 milyar 359 milyon dolar olarak gerçekleşen otomotiv ihracatının yüzde 78'i AB ülkelerine yapıldı. Türkiye'den 174 ülke pazarına ulaşan sektör, 147 ülkeye 3 milyar 127 milyon 276 bin dolar, AB üyesi 27 ülkeye ise 11 milyar 232 milyon 209 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

AB'den Alman otomotivine kartel incelemesi

AA

AB Komisyonu, Almanya'daki otomotiv üreticilerinin aralarında kartel oluşturup oluşturmadıklarını belirlemek üzere inceleme yapıldığını açıkladı.

Mercedes’in pick-up’ta Türkiye hedefi yüzde 10

Dünya Gazetesi

Dünya otomotiv pazarında pick-up’lara olan talep giderek artıyor. 10 yılda yüzde 50’ye yakın büyüme beklenen pazara son olarak Mercedes-Benz, X Serisi ile girdi. Şirketin Türkiye hedefi, 20 bin adet olan toplam pazarda yüzde 10’luk bir satışa ulaşmak...

Alman otomotivinin başı 'emisyon' skandalı ile dertte

AA

"Alman disiplini" ile ünlenen ve geniş bir müşteri potansiyeli yakalayan önemli Alman otomobil firmaları, son dönemde egzoz emisyon testlerinde değerleri düşük gösteren hileli yazılım kullanma iddialarıyla gündemden düşmüyor.

Paris'te yarışacak Türk girişimciler belirlendi

LOJİPORT

Ford’un 25-26 Ekim’de Fransa’da gerçekleştireceği “Ford Sync AppLink Paris Hackathon” finaline gidecek Türk girişimciler ve start-up’lar, elemeler sonucunda belirlendi. Toplam 13 ekibin katıldığı ön elemelerde 4 start-up Paris’e gitmeye hak kazandı.

Otomotiv ihracatı yeni rekora koşuyor​

AA

Otomotiv ihracatı geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 22,4 artarak 14 milyar 359 milyon 485 bin dolara çıkarken, sektörde ihracat rekoruna koşuluyor.