Bültenler

Otomobilde kötü gidiş sürüyor

Dünya Gazetesi

AB ve EFTA toplamında otomobil satışları Mart ayında yüzde 3,6 azaldı. Bu dönemde Türkiye'nin satışları yüzde 43,74 düştü.

Otomobilde tanzim satış dönemi

Haber7

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, müşterinin daha ulaşılabilir maliyetli araç talep ettiğini belirterek, “Biz de tanzim yaptık. 65 bin liralık arabamız yok satıyor” dedi.

“Araba yok satıyor, biz de tanzim yapıyoruz”

Dünya Gazetesi

TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu, “15-20 yıl sonra ilk üç ayda pazar lideri olduk. 65 bin liraya sattığımız araba yok satıyor. Biz de tanzim yapıyoruz. Müşteri daha ulaşılabilir araç istiyor. Pazarı büyütmemiz lazım ki daha nitelikli ürün üretilsin” dedi.

Yılın otomobili Toyota Corolla seçildi

AA

Otomotiv Gazetecileri Derneği'nce (OGD) bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi hibrit versiyonu ile birlikte Türkiye’de üretilen Toyota Corolla oldu.

Sürücülere çok önemli yaz lastiği uyarısı

Haber7

TOBFED Başkanı Bakırtaş, "Güvenliğiniz için hava sıcaklığı 7 derecenin üzerindeyken yaz lastiği kullanmayı ihmal etmeyin" açıklamasında bulundu. Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Başkanı Serkan Bakırtaş, hava sıcaklığı 7 derecenin üzerindeyken yaz lastiği kullanılması gerektiği konusunda uyardı.

Toyota sakarya'dan dünyaya yayılıyor!

AA

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ. Genel Müdür ve CEO'su Toshihiko Kudo, Toyota'nın Avrupa'daki üretim tesislerinden Sakarya'daki Toyota Türkiye Fabrikasında üretilen Corolla ve C-HR'nin yüzde 90'ının ihraç edildiğini bildirdi.

8 ülkenin yönetim merkezi Türkiye

AA

Japon otomotiv üreticisi Nissan; Fas, Tunus, Sudan, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Özbekistan ve Türkmenistan operasyonlarını Türkiye'ye bağladı.

Lada'nın ihracatı duruyor

Dünya Gazetesi

AB'nin yeni standartlarını karşılayamayan Lada, Avrupa'ya ihracatını durdurma kararı aldı.

Egzoz emisyonu yaptırmayanlar dikkat! Ceza geliyor

Haber7

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Egzoz denetimlerinde seyir halindeki tüm araçların durdurulması yerine sadece ölçüm yaptırmayanların tespitine yönelik uygulama, bu yıl pilot olarak Ankara'da gerçekleşecek" dedi.

Taşıt ihracında yüzde 7 düşüş

Dünya Gazetesi

OSD verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde toplam üretimin yüzde 89’unu oluşturan 320 bin 213 adet taşıt ihraç edildi

İhraç edilen araçlara ÖTV desteği

Haber7

İhraç edilen kara taşıtlarında kullanılan ilk dolum yağları ve akaryakıtlarının teslimlerinde uygulanacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinin detayları belli oldu

Ağır ticari pazarı yüzde 63 daraldı

Dünya Gazetesi

Yılın ilk çeyreğinde ağır ticari satışları yüzde 63 düşüşle 1.381 adet olarak gerçekleşti. Sektör ikinci yarıda toparlanma bekliyor.

Dünya taşıt üretiminde "frene bastı"

AA

Dünya motorlu kara taşıtları üretimi geçen yıl yüzde 6,3 azalarak 91.5 milyon adede geriledi. Türkiye 1.5 milyonluk üretimiyle dünyada 15'inci sırada yer alırken, Portekiz yüzde 67,7 ile üretimini önceki yıla göre en çok artıran ülke oldu.

Otomotivde rakamlar S.O.S veriyor!

Haber7

İç pazarda her türlü ÖTV desteğine rağmen ilk 3 ayda büyük düşüşler yaşandı. İhracat pazarında da geçen yıla oranla düşüş söz konusu. İşte tüm ince detayları ile otomotiv sektörümüzün üç aylık karnesi…

Honda çıkış kararını duyurdu

Dünya Gazetesi

Honda, 2021'de Türkiye üretimini durduracağını resmi olarak duyurdu. Olası çıkış Şubat ayından bu yana tartışılıyordu.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! 1 milyona ulaştı

Yeni Şafak

Sıfır otomotiv satışları yılın ilk çeyreğinde 90 bin adetleri bile bulmazken, ilk 2 ayda ikinci el satışları patladı. Pahalı otomotiv fiyatlarına rağmen 1 milyona yaklaşan ikinci el satışları otomotiv satışlarında iç pazarın son halini de ortaya koydu.