Bültenler

Otomotiv ihracatında lider değişti

AA

Geçen yılı 31,6 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektöründe İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Ankara milyar doların üzerinde dış satım gerçekleştirdi. İller bazında otomotiv ihracatında birincilik Bursa'dan İstanbul'a geçti.

Her iki otomobilden biri Bursa'da üretildi

AA

Türkiye'de geçen yıl üretilen 1 milyon 26 bin 461 otomobilin yüzde 49,2'sinde, ihraç edilen otomobillerin ise yüzde 47,2'sinde otomotiv devleri Renault ve Tofaş'a ev sahipliği yapan Bursa'nın imzası var.

Gelmiş geçmiş en yetenekli SUV seçildi

Star

Jeep’in efsane modeli olan Wrangler, yenilenen yüzüyle 2018 yılında karşımıza çıktı. Bu değişim sonrasında çizgilerinden bir şey kaybetmeyen model, Four Wheeler adındaki arazi araçları dergisinden “2019 Yılın SUV’u” ödülünü kazandı.

Banttan inen 100 araçtan 87'si ihraç edildi

Haber7

Kocaeli'de kurulu Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu'nun tesislerinde geçen yıl 613 bin 718 araç üretim bandından indirildi.

Otomotivde dev iş birliği açıklandı

Reuters

Volkswagen, Ford'un Avrupa pazarı için ticari vanları tasarlayıp üreteceğini, bunun için Ford Otosan fabrikasının kullanılabileceğini duyurdu.

Oyak Renault'a fabrika modernizasyonu için teşvik belgesi

Reuters

Oyak Renault'a 3.7 milyar lira yatırım tutarlı teşvik belgesi verildi. Teşvik çerçevesinde yüzde 80 oranında vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası sağlanacak.

Efsane gün yüzüne çıktı!

Haber7

1967 yılında ilk kez üretilen Ford'un efsaneleri arasında gösterilen Mustang'in son versiyonu olan GT Shelby 500 tanıtıldı.

Özellikleriyle bir üst sınıfa göz kırpıyor

Haber7

Otomobil sayfamızın bu haftaki konuğu yeni Ford Focus Sedan oldu. Otonom sürüş özelliğiyle bir üst sınıfa göz kırpan Ford Focus’u sizler için yakından inceledik.

Elektrikli otoda "yerli" atağı

Dünya Gazetesi

Otomotivciler, geleceğin araçları olarak görülen elektrikli otomobillerde yerlilik payının artırılması için atağa geçiyor. Yan sanayiciler öncelikli ürünleri belirledi, elektrikli direksiyondan batarya üretimine kadar yerlileştirmeyi gündeme aldı.

Türkiye, 2018'de 1,5 milyon araç üretti

AA

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, 2018 yılında toplam üretim, bir önceki yıla göre yüzde 9 azalarak 1 milyon 550 bin 150 adet oldu.

Türk otomotiv sektörü yeni rekor peşinde

AA

Geçen yılı 31,6 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektörü, 2019'da 32 milyar dolarlık dış satım hedefliyor.

İmza an meselesi! Türkiye'deki Ford fabrikalarında üretilecek

Haber7

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, Volkswagen’in Türkiye’de minibüs üretme konusunda Ford Otosan ile hemen hemen anlaşmış durumda olduğunu belirterek, "Bu kesin... Türkiye’de Ford Transit’lerin üretildiği fabrikalarda Volkswagen minibüsleri üretilecek." dedi