Bültenler

Trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler geliyor

Haber7

Trafik sigortasındaki belirsizliğin Anayasa Mahkemesi kararı dikkate alınarak düzenlenen trafik sigortasına ilişkin kanun taslağı ile ortadan kalkacağını söyleyen SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, önümüzdeki dönemde bu branşta reform niteliğinde değişiklikler yapacaklarını söyledi.

TESK'ten 'şoför esnafı'na ekstra destek talebi

Haber7

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şoför esnafının başta ticari yakıtta olmak üzere çeşitli takviyelerle ayrı şekilde desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

İlk çeyrekte satışlarını yüzde 72 artırdı

Habertürk

Tümosan, yılın ilk çeyreğinde 27 milyon 249 bin 163 TL net kâr elde ederken geçen yılın aynı dönemine göre satış adedini yüzde 72, hasılatını da yüzde 141 artırdığını açıkladı. Şirketin brüt kâr marjı ise geçen yıl aynı dönemde yüzde 17 iken 2021 yılının aynı döneminde yüzde 25 oldu

Bakan Varank TOSB'daki fabrikalarda incelemelerde bulundu

Habertürk

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de otomotiv tedarik sanayi temsilcilerinin faaliyet gösterdiği Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni (TOSB) ziyaret etti. Bakan Varank, "Özellikle elektrikli otomobillerin gündeme gelmesiyle birlikte hem yan sanayi hem de ana sanayide büyük değişim ve dönüşüm rüzgarları esiyor. Türkiye dış pazardaki rekabetçiliğini koruyabilmesi, 30 milyar doların üzerindeki ihracatını koruyabilmesi için bu dönüşen otomotiv endüstrisine kendini uyarlaması gerek" dedi.

Otomotiv pazarı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 72 büyüdü

Habertürk

Ocak-Mayıs döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 72 oranında arttı. Yılın ilk 5 ayında 314 bin 882 adet araç satışı gerçekleşirken, Mayıs ayında ise toplam pazar yüzde 69.8 artarak 54 bin 734 adet oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre yılın ilk 5 ayında otomobil satışları yüzde 69.2, hafif ticari araç pazarı da yüzde 83 arttı

Yeni Nesil MINI Cabrio elektrikleniyor

Milliyet Gazetesi

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI, MINI ELECTRIC’ten sonra ikinci tamamen elektrikli modelini 2025 yılında tanıtmayı planlıyor. MINI’nin tamamen elektrikli ikinci modeli, go-kart hissini açık hava keyfiyle birleştiren yeni nesil MINI Cabrio olacak.

Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri, 2020

TUİK

Türkiye'de 150 bin 275 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Ülkemiz karayolu ağında 2020 yılında toplam 983 bin 808 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 833 bin 533 adedi maddi hasarlı, 150 bin 275 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazasıdır. Yıl içerisinde meydana gelen ölümlü yaralanmalı trafik kazalarının %75,8'i yerleşim yeri içinde %24,2'si ise yerleşim yeri dışında meydana geldi.

Trafiğe 426 bin 96 aracın kaydı yapıldı

Haber7

Türkiye'de ocak-nisan döneminde 426 bin 96 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 15 bin 67 taşıtın kaydı silindi. Böylece ocak-nisan döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 411 bin 29 artış gerçekleşti.

İkinci el araç satışında sınırlama talebi arttıracak

Haber7

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç alım-satımıyla ilgili yeni bir düzenlemeye imza attı. 8 yaş ve 160 bin km'nin altındaki araçlara ekspertiz raporu zorunluluğunun getirildiği düzenlemeyi sektör temsilcileri değerlendirdi.

Mayıs ayında en çok satılan ikinci el otomobiller

Haber7

Mayıs ayında ikinci el araç pazarında en çok satılan otomobil modelleri sıralandı. Cardata’nın verilerine göre, Mayıs ayında ikinci elde en çok tercih edilen otomobil Renault Megane oldu.

Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt: 'Filolardaki hibrit sayısı artıyor'

ensonhaber.com

Toyota, önümüzdeki 10 yıl içinde Avrupa’da toplam pazarda satılacağı öngörülen 45 milyon adetten fazla “0” emisyonlu araç sayısını daha da artırmak için çalışmalarına hız verdiğini duyurdu. Doğa dostu araçlara olan talebin arttığını ve Türkiye’de de bunu yakından gözlemlediklerini belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, kişisel çevreci hibrit araç talebi özel kurumlara, kamu kurumlarına ve filo taleplerine de yoğun olarak yansımış durumda.

Honda ve Toyota'dan flaş karar! Tarihi belli değil..

Milliyet Gazetesi

COVID-19 krizi tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Tam kapanma kararı alan ülkeler şirketlerin çalışma şekillerini de etkiliyor. İki ünlü otomotiv devi üretimi durdurma kararını aldığını açıkladı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Araç sahipleri dikkat! Hız cezasına 'duruşması vardı' iptali

Milliyet Gazetesi

Son dakika haberlere göre, Ankara'da avukat Paşa Büyükkayaer, duruşmaya giderken otomobiliyle hasarlı kazaya karıştı. Kaza nedeniyle vakit kaybeden ve duruşmaya yetişmek için hız yapan Büyükkayaer'e, hız sınırını yüzde 30 aştığı için 652 TL ceza uygulandı. Mahkeme, avkatın başvurusu üzerine müvekkili aleyhine ağır hak kayıplarına sebebiyet verecek duruşmaya yetişebilmek amacıyla kastı olmaksızın kabahate konu fiili işlediği kanaatiyle para cezasını iptal etti. İşte son dakika gelişmeler...

Üstü açık otomobili dondurucu soğukta test etti

Habertürk

Japon otomobil üreticisi Lexus, üstü açılan LC Convertible modeline yönelik uyguladığı testleri açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, üstü açık model bir dizi zorlu hava şartları testlerine tabi tutuldu. Aracın, 12 saat boyunca -18 derecede endüstriyel ölçekli bir dondurucu ünitesinin içerisine yerleştirildiği ve bu işlemin ardından pist sürüşüne çıkarıldığı açıklandı

Oto fuarına ‘dijital’ can suyu

Dünya Gazetesi

Son yıllarda ilginin giderek azaldığı, geçen yıl da pandemi nedeniyle iptal edilen otomobil fuarları, dijitalleşerek yeniden hayat bulmaya çalışıyor. İlk büyük uluslararası dijital fuarı yapmaya hazırlanan İstanbul Autoshow, ziyaretçi sayısında 1 milyonluk rekor bekliyor.

Otokar, Slovakya'ya otobüs ihraç edecek

Dünya Gazetesi

Otokar, otobüs ihracatı yaptığı ülkeler arasına Slovakya’yı da ekliyor. Otokar, Kent Körüklü otobüsleri için Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’den 40 adetlik sipariş aldı.