Bültenler

Kocaeli otomotiv ihracatında vites yükseltti

AA

Türk imalat sanayisinin merkez üssü Kocaeli, ocak-şubat döneminde 159 ülkeye 2,2 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bu dönemde, kent ihracatının yarısını, performansını geçen yıla göre yüzde 37,4 artıran otomotiv sektörü gerçekleştirdi.

Sanayide 'sözleşme' gerilimi

Dünya Gazetesi

Toplu sözleşme gereği yan sanayi firmaları da ana üreticiler kadar işçiye zam yaptı. Ancak ana sanayide toplam satış fiyatı içinde düşük bir oranda olan işçilik maliyeti, yan sanayide ana maliyet kalemlerinden biri. Tedarikçinin bu artışı fiyatlara yansıtmak istemesi sanayide gerilim yarattı.

e-ticaret kargo şirketlerini de büyüttü

Dünya Gazetesi

Türkiye'deki e-ticaret hacminin kargo şirketlerindeki payının tahmini olarak yüzde 25-30 civarında olduğunu söyleyen Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Kut, iki sektörün karşılıklı olarak birbirini desteklediğini ifade etti.

Otomobil satışlarına ÖTV ve MTV etkisi

AA

Türkiye'de 2015-2017 yıllarında trafiğe kaydı yapılan her 100 otomobilden yaklaşık 95'i, 1600 cc ve altındaki motor silindir hacimli araçlardan oluşurken, kullanıcıların bu segmenti, vergi avantajı ve düşük yakıt tüketimine kıyasla gösterdiği yüksek performans nedeniyle tercih ettiği bildirildi.

Otomobilde satışlar düştü, kampanyalar uzadı

AA

Yılın ilk iki ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 0,25 azalınca markalar 2017 model araç stokunu eritmek için kampanyalarını uzattı. İşte markaların mart ayı kampanyaları:

Ford Otosan ticari araçlarıyla Cenevre Fuarı’nda

AA

Ford Otosan’ın Yeniköy fabrikasında üretilen Tourneo Courier ile Gölcük fabrikasında üretilen Tourneo Custom, fuarda Türk mühendisliği ve üretim başarısını temsil etti.

Dacia'dan 5 milyon adetlik satış

Dünya Gazetesi

Dacia, bu yıl, 2004 yılından bu yana tüm pazarlarda beş milyon, Fransa’da ise bir milyon satış adedine ulaştı.

Hafif ticaride satışlar düştü

Dünya Gazetesi

ODD verilerine göre yılın ilk iki ayından otomobil satışları artarken, hafif ticari araç satışları azaldı.

İhracat şubat rekorunu kırdı

Dünya Gazetesi

İhracat, şubatta yüzde 14,8 artışla 12 milyar 889 milyon dolara çıkarak ay rekorunu kırdı. İhracatın yüzde 22'si otomotiv sektöründen geldi.

Otomotivciler Rus pazarına kilitlendi

Dünya Gazetesi

İhracatçılar, otomotiv satışlarında en fazla artış sağladıkları ülke Rusya’yı markaja aldı. 10 Türk firması Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği öncülüğünde Tataristan’a gezi düzenledi.

Akü ithalatına gözetim

AA

İthalatta gözetim uygulaması kapsamında, bazı aküler için uygulanacak birim gözetim kıymeti belirlendi.

Türk iş adamlarından Kamaz'a ziyaret

AA

OİB öncülüğünde düzenlenen organizasyonda, 10 Türk firmasından 19 iş adamı, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford Sollers ile Rus kamyon devi Kamaz'ın fabrikalarında incelemelerde bulundu.

10 bin liralık teşvikle hurda piyasası canlandı

Dünya Gazetesi

16 yaş ve üzeri araçların hurdaya ayrılması durumunda 10 bin TL'ye kadar ÖTV indirimi uygulanacağı haberi üzerine hurda araçlara ilgi arttı. Yaşlı bir aracı 2 bin TL'ye alıp hurdaya çıkararak 8 bin TL kâr etmek mümkün.