Bültenler

Kredi talebinde ‘ÖTV etkisi’ henüz yok

Dünya Gazetesi

16 Ağustos haftasında taşıt kredilerinde 62 milyon liralık düşüş yaşandı. 13 Ağustos haftasında 10 milyar 782 milyon TL olan toplam taşıt kredisi tutarı, ÖTV düzenlemesinin hayata geçtiği 16 Ağustos haftasında 10 milyar 720 bin TL'ye geriledi.

İngiliz otomotiv sanayisi son 50 yılın dibini gördü

Habertürk
İngiltere'deki otomotiv üretimi, Temmuz ayında 1956 yılından bu yana en düşük seviyesini gördü. Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği'ne (SMMT) göre, üretim hacmi geçen ay yıllık yüzde 37.6 düşüşle 53 bin 438 araç seviyesine geriledi. Temmuz ayındaki sonuçlarda, küresel çip krizi ve pandemi şartları etkili olurken, SMMT fabrikaların yaz döneminde kapalı kalmasının da sonuçlar etkili olduğunu öne sürüyor

Opel, elektrikli şehir aracı Rocks-e'yi tanıttı

ensonhaber.com

Alman otomotiv markası Opel, yeni küçük şehir otomobilini tanıttı. Araç, Citroen tarafından geçtiğimiz yıl tanıtılan elektrikli aracı Ami ile oldukça benzer.

ÖTV sorası ikinci el otomobilde yaprak dahi kımıldamıyor

Haber7

Sıfır araçlara yapılan yüzde 25 indirimin ardından oto galericiler sitesinde durgunluk yaşanıyor. 10 gündür satış yapamayan oto galericiler ise can sıkıntısından sürekli araçlarını temizliyor.

Makyajlı Duster otomatik şanzıman ile geldi

Habertürk

Renault bünyesindeki Romanya merkezli üretici Dacia, SUV modeli Duster'ın makyajlı versiyonun Türkiye'de satışa sundu. Görünüm olarak markanın yeni kimliğine uyum sağlayan Duster, makyaj operasyonu ile birlikte otomatik şanzıman seçeneğine kavuştu. Benzin, dizel ve fabrika çıkışlı LPG olmak üzere 3 farklı güç seçeneği ile satışa sunulan Duster, 199 bin TL’den başlayan lansmana özel fiyatlarla satışa sunuldu.

Waymo sürücüsüz taksi hizmetinin kapsamını genişlettiv

Habertürk

Sürücüsüz araç geliştirme çalışmalarını sürdüren firmalardan Waymo, ABD'nin San Francisco kentindeki sürücüsüz araç testlerine yolcuları da dahil etmeye başladığını bildirdi. Jaguar'ın elektrikli SUV modeli I-Pace ile yapılan testlerde, direksiyon başında acil durumlar içi bir operatör bulunuyor. Sürücüsüz araç ile yolculuk etmek isteyenler ise, Waymo'nun mobil uygulaması üzerinden araç çağırma hizmeti sunuluyor. Şirket, geçtiğimiz Ekim ayında da ABD'nin Phoenix bölgesinde tamamen sürücüsüz araçlarda yolculuk hizmeti sunmaya başlamıştı

“TMSC çip fiyatlarını %20 artırdı” iddiası

Dünya Gazetesi

Küresel çip kıtlığı otomotivden elektroniğe birçok sektörde güçlü talebe rağmen üreticiler için sorun olmaya devam ediyor. Bu da Tayvanlı TMSC gibi devlerin arz-talep dengesizliği sonucu fiyatlar üzerinde daha büyük bir güce sahip olması anlamına geliyor.

Ferrari 296 GTB, dünya lansmanı kapsamında Türkiye’de tanıtıldı

bilmediklerimiz.com

Ferrari, 296 GTB ile markanın bol ödüllü 8 ve 12 silindirli güç ünitelerine ilaveten yeni bir motor tipini tanıtarak bir ihtilal başlattı. 296 GTB’nin, 663 CV gücündeki 120° açılı V6 motoru, şarj edilebilir bir elektrikli motor sistemi ile destekleniyor. Hibrit sistem toplamda 830 CV güç sunarken, eşsiz bir ses eşliğinde heyecan uyandırıcı bir performans ortaya koyuyor.

Bir bu eksikti! Otomotivde işler iyice karıştı: Şimdi de sahte çip krizi başladı

ensonhaber.com

Otomotivin yanında birçok sektörde üretimi olumsuz etkileyen küresel çip krizini fırsat bilenler yeni bir krizi tetikledi. Çipleri piyasada adeta karaborsaya düşerken piyasaya sürüldüğü tahmin edilen milyonlarca sahte çip binlerce insanın hayatını tehlikeye atan bir krize dönüşmek üzere...

Sıkışmalar, güçlü talebe rağmen faaliyeti yavaşlattı

Dünya Gazetesi

Türkiye'nin en büyük ihracat pazarlarının olduğu Euro Bölgesi'nde özel sektör 15 yılın en hızlı büyümesine yakın seyirde olsa da delta varyantına yönelik endişeler öncü bileşik PMI verilerine yansımaya başladı.

Uluslararası yük taşımacılığında Ro-Ro kullanımı yüzde 47 arttı

Dünya Gazetesi

Pandemiyle birlikte uluslararası yük taşımacılığında kombine yük taşımacılığı ve Ro-Ro kullanımı önemli oranda arttı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın denizcilik istatistiklerine göre, Ro-Ro taşımaları yılın ilk yarısında yüzde 47,3 arttı.

İkinci el araç satanın ÖTV sendromu

Dünya Gazetesi

ÖTV düzenlemesinin ardından ikinci el araç satış sitelerinde kaos hakim olurken, piyasada üç ayrı satıcı tipi olduğu görüldü.