Bültenler

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

AA

İhracat, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolar oldu. İthalat yüzde 20.64 artarak 18 milyar 776 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde 169,7 artışla 6 milyar 312 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 66,4 oldu

Otomobil almak isteyen kamuya gitti

Dünya Gazetesi

BDDK temmuz ayı verilerine göre taşıt kredisi kullandırımında zirve kamu mevduat bankalarında. Kamu mevduat bankaların kullandırdığı taşıt kredisi miktarı 2 milyar 227 milyon liraya ulaştı.

ÖTV değişikliği borsadaki şirketleri de etkiledi

Habertürk

Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yapılan değişiklikler, borsada işlem gören otomotiv şirketlerini de etkiledi. Yerli otomobil satan şirketlerin borsada işlem gören hisselerinde yükseliş gözlenirken, ithal otomobil satan şirketlerin hisse değerinde ise düşüş gözlendi

Otomotivde kötü günler geride kaldı

Hürriyet Gazetesi

Otomotiv sektöründe hem ana sanayi hem de yan sanayide koronavirüs etkileri büyük ölçüde aşıldı. Tedarik sanayisinde doluluk oranı yüzde 90’lara ulaştı. TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, “Ölümü gördük, sıtma olduk, iyileştik ve üretiyoruz. Sektörün kimi oyuncuları 3 vardiyaya tekrar döndü ve gece gündüz üretim yapıyor. Bazılarında fazla mesai bile söz konusu olmaya başladı” dedi.

Otomotiv sektörü fiyat artışından endişeli

Habertürk

Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yapılan düzenlemeler, otomobiller ilgili herkesin aklına bundan sonra ne olacak sorusunu getirdi. Düzenlemeyi değerlendiren sektör yetkilileri, özellikler ithal araçlarda fiyatların artacağı uyarısında bulunurken, yerli araç talebinin ise yükseleceğini belirtti. Öte yandan, ÖTV'deki son düzenlemenin ikinci el araçlara yarayacağı görüşü de sektörde hakim.

Otomotiv şirketlerinden ilk yarıda 2 milyar lira kâr

AA

Borsa İstanbul'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve 2020'nin ilk yarısına ilişkin finansal tablolarını açıklayan 8 şirketin net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 artarak 2 milyar 67 milyon liraya yükseldi. Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinden 5'i ilk yarıyı kârla, 3'ü ise zararla kapattı. Söz konusu dönemde Türk Traktör'ün karını yüzde 652 artırarak 160,6 milyon liraya çıkarması dikkati çekti.

Türkiye'de en çok satılan otomobillerin fiyatları değişti

Habertürk

Otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yapılan sürpriz değişiklikler, 7'den 70'e herkeste şok etkisi yarattı. Özellikle alt segment otomobillerde fiyat indirimi ile sonuçlanan yeni ÖTV, başta ithal modeller olmak üzere birçok otomobilin fiyatını ise yükseltti. ÖTV'deki değişimleri Türkiye'de en çok satılan beş otomobil bazında analiz ettiğimizde de ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

Japonlar virüsün yayılmasını engelleyen ticari araç geliştirdi

Habertürk

Koronavirüs salgınına karşı çözüm bulma hedefi ile çalışmalar yürüten Japon otomotiv girişimi Monet, araç içinde virüsün yayılmasını engelleyebilecek bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. Toyota ve Softbank'in desteklediği girişimden yapılan açıklamada, dış ortamdaki havanın araç içindeki sirkülasyonu ile iç mekanda sürekli temiz hava olmasının sağlandığı ve böylece virüse yayılma alanı bırakılmadığı belirtildi

İkinci el araçlarda fiyat yüzde 100 arttı, esnaf araç bulamıyor

Haber7

Koronavirüs salgınının ardından sıfır araç üretiminde yaşanan aksaklıklar dolayısıyla ikinci ele gösterilen rağbet fiyatları da artırdı. Piyasanın daha da yukarı çıkacağını tahmin ettiklerini belirten galericiler ise fiyatlara rağmen otomobil bulamamaktan dert yandı.

Volkswagen otonom araçlarını Çin'de test edecek

Habertürk

Mayıs Çinli elektrikli araç geliştiricisi JAC'ın yüzde 50 hissesini 1.18 milyar dolar karşılığında satın alan Volkswagen (VW),ülkede otonom araç testlerine başlamak için kolları sıvadı. Yapılan açıklamaya göre VW, bünyesindeki markalardan Audi'nin e-tron modelinin otonom özelliklerini Çin'in doğusundaki Hefei kenti test etmeye başlayacak

Araç kiralama sektöründe toparlanma sinyalleri

Dünya Gazetesi

Toplam otomotiv satışlarındaki payı 2018’de yüzde 21.6 olan operasyonel araç kiralama sektöründe, bu oran 2020’de yüzde 7.3'e kadar düştü. İnan Ekici, son aylarda daralmanın hız kestiğini ve son çeyrekte 20 bin yeni araç alabileceklerini söyledi.

Galericiler yeni düzenlemeden memnun

AA

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Yanık, yeni yönetmelikle esnafın nefes alacağını ve vatandaşların ikinci el araçları güvenilir şekilde alabileceğini söyledi.

Lexus Türkiye Direktörü: 'Vergi sistemi çevreci araçları da kapsamalı'

Habertürk

Otomobil markalarının üst düzey yöneticileri ile gerçekleştirdiğimiz söyleşilere bu hafta Lexus Türkiye Direktörü Selim Okutur'u konuk ettik. Okutur, pandemiye rağmen satışlarda ivme yakaladıklarını kaydederek, "Satışlarımız geçen yıla göre 4 kat artırdık" dedi. Mevcut vergi sisteminin çevreci otomobilleri de kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep ettikleri de bildiren Okutur, "2002'den beri mevcut ÖTV sistemi çeşitli değişikliklere uğrasa da, sistemin içinde çevreci modeller ile ilgili parametreler yok.