Bültenler

Ford Trucks Balıkesir tesisi açıldı

Dünya Gazetesi

Ford Trucks müşterilerine satış, servis, yedek parça ve ikinci el olmak üzere 4S konseptiyle hizmet verecek olan 10 bin metrekarelik alana kurulu Balıkesir Erdeğer Ford Trucks tesisinin açılışı gerçekleşti.

Renault Grubu: TL'deki kayıp planlarımızı değiştirmedi

Dünya Gazetesi

Türkiye'deki finansal hareketliliği yakından izlediklerini belirten Renault Grubu Avrasya Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Maure, kısa bir süre önce OYAK ile yeni ortaklık sözleşmesi imzaladıklarını vurgulayarak, 'yeni yatırım planlarında değişiklik yok' mesajı verdi.

Alman üreticilerden Tesla'ya karşı hamle

AA

Tesla’nın yükselişini gören Alman otomobil üreticileri Tesla'nın elektrikli otomobillerine alternatif otomobil üretmeye hız verdi. Mercedes elekrikli SUV modeli EQC'u İsveç’te tanıtacak, BMW Münih’te Inext sedanı, Audi ise e-tron SUV’u San Francisco’da tanıtacak

Taşıt satışlarında temmuzda kısmi toparlanma

TUİK

Taşıt satışları temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 50.1'lik artış gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25'e yakın daraldı. Taşıt satışlarında bir önceki aya göre yaşanan yükselmede otomobil satışlarındaki yüzde 65,1'lik artış etkili oldu.

"Kamyon pazarı durma noktasında"

Dünya Gazetesi

Son iki ayda yüzde 23 daralan kamyon pazarında satışlar durma noktasına geldi. OSD Başkanı Yenigün, “Vergi sistemi değişmeli, acilen satışları artırıcı teşvikler getirilmeli” dedi.

Emisyon skandalında yeni iddia

AA

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) dizel araçlardan sonra bazı benzinli motorlardaki egzoz gazı testlerini de manipüle ettiği iddia edildi.

Elektrikli araç sayısı 1 milyonu aştı

hurriyet.com.tr

ELEKTRİKLİ araç sayısı her geçen gün artarken, haziran ayı itibarıyla Avrupa'daki elektrikli araç sayısının 1 milyonu aştığı saptandı.

17 markadan 3'ünün yüzü güldü

AA

Türkiye'de satılmakta olan 17 hafif ticari araç markasının 14'ünün satışları, 7 ayda geçen yılın aynı dönemine göre azaldı.

Kura direniyor ÖTV’ye yeniliyor

hurriyet.com.tr

Yılbaşından bu yana yüzde 50, 1 Temmuz’dan bugüne yüzde 23 artan Euro karşısında ayakta kalmaya çalışan otomotiv markaları son 1.5 ayda fiyatlara ortalama yüzde 10 zam yaparken, en büyük darbeyi ise matraha dayalı ÖTV sisteminden aldı. Çünkü kurdaki yüksek artışa rağmen fiyat artışlarını minimumda tutup ayakta kalmaya çalışan markalar, ÖTV’de yüksek vergi dilimine girmekten kurtaramadı. Bu da zamların artmasına yol açtı.

 

ABD krizi Tesla siparişlerini durdurdu

Dünya Gazetesi

ABD ile yaşanan kriz, otomotivde en çok iki markayı vurdu. Tesla’da da yeni siparişler durdu, verilmiş siparişler ise gümrükten çekilmeden geri yollandı. Bazı model fiyatları yeni ithalat yapılması durumunda 2.5 milyon TL’yi aşan BMW ise ithalatı beklemeye aldı.

Karsan Romanya'daki ihaleyi kazandı

Dünya Gazetesi

Karsan, Romanya'nın Sibiu Belediyesi tarafından açılan 18 metrelik otobüs ihalesini kazandı. İhale kapsamındaki 17 araç Karsan tarafından ekim ayına kadar belediyeye teslim edilecek.

 

Uzun yola çıkacaklara hayati uyarı!

Dünya Gazetesi

Michelin, daha güvenli bir yolculuk için sürücülerle bilgi ve tecrübelerini paylaşarak Kurban Bayramı öncesinde yola çıkacaklara önemli tavsiyelerde bulundu.