Bültenler

NİSAN 2018 OTOMOTİV SONUÇLARI AÇIKLANDI

OSD

2018 yılı Ocak-Nisan döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2, otomobil üretimi ise yüzde 6 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 563 bin 695 adet, otomobil üretimi ise 375 bin 957 adet düzeyinde gerçekleşti.

"İkinci el araç fiyatları birkaç aya artabilir"

AA

Otoshops Genel Müdürü Denizaşan, "1 yaşında bir araç, geçen sene kasım ayında sıfırı ile yüzde 15 fiyat farkına sahipken, şu an bu fark yüzde 25’lere kadar çıkmış durumda" bilgisini paylaşarak birkaç ay içerisinde fiyatların yüzde 10 zamlanabileceğini söyledi.

Yüksek voltaj

Gazete Vatan

Avrupa’da elektrikli otomobil satışlarının yeni model furyası ve artan menzil sayesinde bu yıl % 48 artışla 200 bine çıkması bekleniyor. Esas patlama 2020’de yaşanacak. Pazar 600 binle 4’e katlanacak.

Tesla Türkiye'ye bu yıl geliyor

AA

ABD'li uluslararası elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın bu sene Türkiye pazarına gireceği bildirildi.

Otomotivde 'hurda teşviki' bekleniyor

Dünya Gazetesi

ODD Genel Koordinatörü Erce, "Hurda teşvikiyle araç parkının gençleştirilmesine yönelik adımların atılacağı inancı içindeyiz. Bizim beklentimiz kanunlaşan hurda teşvikiyle ilgili uygulama yönetmeliğinin bir an önce çıkması. Umudumuz bu ay içinde bu yönetmeliğin devreye girmesi." dedi.

İkinci el otomobil satışında yeni düzenleme

hurriyet.com.tr

MASFED Genel Başkanı Erkoç: "İkinci el araç ticareti için alınması gereken yetki belgesinde ilk şart mesleki yeterlilik belgesidir. Mesleki yeterlilik belgesi 13 Mayıs'ta zorunlu hale gelecek. MASFED, mesleki yeterlilik belgesi sınavı yapma ve değerlendirme, belge verme konularında yetkilendirilmiştir" açıklamasında bulundu.

Bursa Otoshow 2018 kapılarını açtı

Dünya Gazetesi

Bursa 10. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.

'Türkiye'nin otomobili'nde detaylar belli oluyor

Dünya Gazetesi

Kamuoyunda yerli otomobil olarak bilinen proje artık 'Türkiye'nin otomobili' olarak anılacak. Projede isim, kuruluş yeri ve CEO gibi detaylar 11 Mayıs'ta düzenlenecek törenle duyurulacak.

Dizel, 'teknoloji' ile yeniden doğuyor!

Dünya Gazetesi

Avrupa, binek araçta ortalama 168 miligramdan NOx sınırını 2020’de 120 miligrama çekecek. Bosch ve Delphi gibi teknoloji devleri şimdiden yeni nesil dizel motorları 13 miligrama ulaştırdı bile. Bu gelişme, dizelde yeni bir dönemin başlayacağının da habercisi.

Arabalarda 'Türk' damgası

AA

TAYSAD Başkanı Kanca, Türkiye'de üretilen otomotiv yan sanayisi parçalarının dünyadaki tüm araçlarda kullanıldığını belirterek, "Bizim parçalarımızı kullanmayan araç markası yoktur. 'Made in Turkey' yazısı tüm araçlarda var." dedi.

Otomotiv 'son 12 aylık' ihracat rekorunu kırdı

AA
Türk otomotiv sanayisi, "son 12 aylık" ihracat toplamında ilk kez 30 milyar doları aşarak yeni bir rekora imza attı. Otomotiv, nisanda 2,9 milyar dolar, 4 ayda ise 11,1 milyar dolarla yine en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Toplam dış satımdan yüzde 78,3 pay alan AB ülkelerine ocak-nisan aylarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 artışla 8,7 milyar dolarlık otomotiv endüstrisi ihracatı yapıldı.

Trafiğe 94.5 bin yeni araç girdi

TUİK

Trafiğe kayıtlı araç sayısı mart ayı sonu itibarıyla 22 milyon 462 bin 346 oldu. Söz konusu ayda toplam 94 bin 588 aracın trafiğe kaydı yapıldı.

İkinci el pazarlarında beklenen hareketlilik yok

İHA

İkinci el otomobil fiyatlarının yüzde 20'ye varan artış yaşamasına akaryakıt zamları da eklenince pazarlar boş kaldı. Bursa'da bahar mevsimine rağmen ikinci el oto pazarına beklenen hareketlilik gelmedi.