Bültenler

İstanbul'daki toplu taşıma için önemli gelişme!

DHA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), toplu ulaşımda kullanılan minibüs, taksi ve taksi dolmuşların yaş sınırlarını yükseltti. Karara göre minibüslerde yaş sınırı 10'dan 12'ye, taksilerde 8'den 10 yıla çıkarıldı.

Skoda küçük SUV'unu tanıttı

Haber7

Çek üretici Skoda'nın, ürün gamındaki en küçük SUV'u Kamiq'in üzerindeki örtü kalktı. Geçen yıl sergilenen Vision X konseptinden izler taşıyan modelde, doğalgaz (CNG) ile çalışan bir motora yer verileceği kaydedildi.

Otomobil sorunlarından eksper sorumlu olacak!

Haber7

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yeni yönetmelik gereği , ekspertiz raporu TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenecek ve rapordaki tüm bilgilerin doğruluğundan ekspertiz firmaları sorumlu olacak.

Sakarya üretiyor, dünya sürüyor

Haber7

Türkiye'nin otomotiv ihracatının yüzde 19,6'sını karşılayarak yılın ilk ayında ürettiği 21 bin 766 aracın yaklaşık yüzde 86'sını dünyaya satan Sakarya, otomotiv ihracatındaki yükselişini sürdürüyor.

Türkiye'den yeni Honda hamlesi geliyor

Haber7

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye'de Civic Sedan üretimine 2021'de son vereceğini duyuran Honda ile temasların devam ettiğini söyledi. Ermut "Burada halihazırda oluşmuş olan üretim kapasitesinin yararlı şekilde farklı bir alanda kullanılması önemli. Bunun için yakın dönemde önümüzdeki ay içerisinde Japonya'ya ziyaretimiz de olacak" dedi

Seat'tan şehir içine özel elektrikli çözüm!

Haber7

İspanyol üretici Seat, Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde şehir içi ulaşım ile ilgili çözümlerini tanıttı. Şirket bu kapsamda, yeni konsept otomobili Minimo’yu ziyaretçilerin beğenisine sundu. Seat Başkanı Luca de Meo, "Araç paylaşım şirketlerinin aradığı çözümü sağlayacak model, bu tip şirketlerin karını arttırması için anahtar olacak" dedi

Küresel otomotiv sektörü resesyona giriyor!

Dünya Gazetesi

Dünyanın en büyük otomobil pazarları ABD, Çin ve AB 2018'de sert fren yaptıktan sonra bu yıl da büyük risklerle karşı karşıya. Çin'de satışların 2018 seviyesini aşamayacağı, AB'de satışların yüzde 1 daralabileceği, ABD'de ise daralmanın yüzde 4'ü bulabileceği tahminleri yapılıyor.

Türkiye için dönüm noktası! Dizel mi elektrikli mi?

Haber7

Son dönemlerde sektörün en çok satan markalarının dizel araç yerine elektrikli araç üretimine ve teknolojisine daha çok ağırlık vereceğini açıklaması Türkiye için yeni bir yol ayrımını da beraberinde getirebilir. Uzmanlara göre Türkiye dünyanın dizel araç üretimindeki yeni ve en büyük üssü olmaya aday. Ancak dizel üretimine güvenip elektrikli araç çalışmalarını ertelerse uzun vadede dezavantaj yaşayabilir.

Honda Türkiye'de ucuz Civic HB üretebilir!

Dünya Gazetesi

Honda'nın Civic Sedan üretimini durduracağı Gebze'deki fabrikasında, sağlanacak cazip teşviklerle, Avrupa ve bölge pazarları için hibrit ve elektrikli otomobil üretilebileceği beklentisi var.

Pazar daraldı zarar çoğaldı

Yeni Şafak

2018’de daralan Türkiye otomotiv iç pazarının bilançosu da ortaya çıkıyor. Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Geçen yıl ithal ettiğimiz otomobilleri satmak için daralan pazarda daha fazla para harcadık. Zarar eden modeller daha çok zarar etti. Kâr eden neredeyse hiç kalmadı” dedi.

Yerli otomobil CEO'sundan önemli açıklama!

Haber7
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş, "Amacımız ülkemizin tedarik zinciri yetkinliklerini ve potansiyelini azami olarak kullanarak 2022 yılında araçlarımızı yola çıkarmak" dedi

"AB ile anlaşamazsak gümrük vergileri getireceğiz"

Reuters

Avrupa'dan ithal otomobillere gümrük vergisi getirme planıyla ilgili "Bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz" diyen Trump, "Anlaşma yapmazsak, gümrük vergileri getireceğiz" diye konuştu.

ARLOD 14​.Olağan Genel Kurul Toplantısı 21 Şubat 2019 Tarihinde Gerçekleştirildi.

ARLOD

Sayın Üyemiz,

Derneğimiz 14. Olağan Genel Kurulu, Silence Hotel  Ataşehir / İSTANBUL adresindeki toplantı salonunda, Arlod Dernek Merkezi toplantı salonunda, 21 Şubat 2019 tarihinde üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Kurul Başkanlık Divan'ın oluşturulmasının ardından Arlod Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ağaçlı'nın konuşması ve saygı duruşu ile başlayan Genel Kurul etkinlikleri, Arlod Mali İşler Sorumlusu Sayın Harun Elmas'ın yıllık faaliyet raporunu ve bütçe gerçekleşmelerini kapsayan sunumu ile devam etti.Oluşturulan gündem maddeleriyle devam eden toplantıda, Mevcut Yönetim Kurulu oy birliğiyle ibra edildi. Ayrıca, 2019 yılı tahmini bütçe Genel Kurula arz edildi ve oy birliğiyle kabul edildi.

14.Olağan Genel Kurul Toplantımız bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısında bir araya gelmek üzere sona erdi.

Bilgilerinize arz olunur.

Saygılarımızla,

ARLODArlod Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ağaçlı'nın Genel Kurul konuşması ve Basın Bülteni metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 

Araç rengini segmenti belirledi!

Haber7

Dünyada üretilen otomobillerin yüzde 80'inde beyaz, siyah, gri ve gümüş renkleri yer aldı. Bu renklerin arasında en çok tercih edilenin isebeyaz olduğu açıklandı. Araştırmada, küçük otomobillerde kırmızı ve mavi rengin, üst sınıf otomobillerde ise siyah ve beyaz rengin daha popüler olduğu kaydedildi

Honda'nın ardından Ford da fabrika kapatıyor

Haber7

Brexit belirsizliği nedeniyle İngiltere'deki fabrikasını kapatma kararı alan Honda'nın ardından ABD'li otomotiv üreticisi Ford Motor da Brezilya'daki bir fabrikasını kapatacağını ve Güney Amerika'da ağır ticari araç üretimine son vereceğini açıkladı.

Türkiye'de dizelin ömrü bitiyor ama... 800 km uyarısı geldi

Haber7

Türkiye'de de dizelin ömrü dünyada olduğu gibi yavaş yavaş bitiyor. Geçtiğimiz günlerde dizel motorlu araç satışına son verdiklerini açıklayan Toyota Türkiye, hibrit modelleri sahneye aldı. Şu an gündemin hibrit olduğunu söyleyen Toyota CEO'su Bozkurt "Elektrikli araçların menzili 800 km'nin altına düşmemesi lazım. Öngörülere göre 15-20 yıl daha olamayacak" dedi.

Honda üretimi bitiriyor, ticari faaliyet sürecek

Dünya Gazetesi

Honda'nın global üretim ağını yeniden yapılandırma planı Britanya'nın yanı sıra Türkiye'yi de kapsıyor. Türkiye'de üretilen tek model olan Civic sedanın üretimi 2021 yılında durdurulacak, ancak şirket Türkiye'deki ticari faaliyetlerine devam edecek.