Bültenler

“Tedarikteki sıkışma ancak daha az tüketerek aşılır”

Dünya Gazetesi

Mobilyadan, otomotive, elektronikten makineye tedarik zincirinde yaşanan sıkışmalar birçok sektörde güçlü talebi karşılamaya çalışan üreticileri zorlamaya devam ediyor. Konteyner devi Maersk’in liman işletmecisinin ise çarpıcı bir önerisi var: Daha az tüketmek sorunu çözer!

İhracat taşımalarında Macar krizi!

Dünya Gazetesi

Macaristan'la transit geçiş sorununu çözen ihracatçı, bu kez de ikili taşımalarda kriz yaşıyor. Macaristan'ın ikili ticarette Türk nakliyecilere verdiği sınırlı sayıdaki geçiş belgeleri tükendi. İlave belge talebi de karşılık bulmadı. Bu ülkeye ihracatta büyük sıkıntılar başladı. İhracatçı acil çözüm bekliyor.

Volkswagen Tiguan Eylül 2021 güncel fiyat listesi

bilmediklerimiz.com

Alman araba üreticisi Volkswagen’in 2007’de üretmeye başladığı kompakt SUV modeli Tiguan, 2020 yılının Temmuz ayında makyaj operasyonu geçirmiş ve tıpkı yılın sonlarına yanlışsız ülkemizde satışa sunulmuştu.

BMW iVision Circular görücüye çıktı

Haber7

Almanya'da devam eden IAA Mobility fuarında yeni modellerin tanıtımları devam ediyor. Alman marka BMW de tamamen geri dönüştürülebilir konsepti i Vision Circular'ı tanıttı.

Toyota'dan 13.5 milyar dolarlık batarya planı

Reuters

Elektrikli otomobil yarışı çip krizine rağmen tam gaz devam ederken, Japon üretici Toyota'dan dikkat çeken bir haber geldi. Buna göre, Toyota'nın elektrikli araç rekabetinde öne geçmek için batarya üretim çalışmalarına ağırlık verdiği ve 2030 yılına kadar batarya teknolojisi ve batarya tedarik sistemine 13.5 milyar dolar yatırım yapacağı açıklandı

Geleceğin otomobilleri Münih Otomobil Fuarı'nda ortaya çıktı

Habertürk

Pandemi döneminde sıkıntılı bir süreç yaşayan küresel otomotiv sektörü, uzun bir aranın ardından ilk kez Münih Otomobil Fuarı'nda (IAA Mobility 2021) bir araya geldi. Tarihi Frankfurt Otomobil Fuarı'nın yerini alan Münih'teki etkinlik, birçok yeniliğe sahne oldu. Pandeminin başından beri düzenlenen ilk fuar olma özelliğini taşıyan Münih fuarına markaların elektrikli modelleri ve mobilite çözümleri damga vururken, sergilenen elektrikli otomobillerin bir çoğunun yollara çıkmaya hazır olması ise etkinliğin dikkat çeken noktalarından oldu. Küresel düzeyde krize yol açan yarı iletken (çip) parçaların, fuarda görücüye çıkan elektrikli otomobillerin vazgeçilmesi olması da sektörün geleceğine dair soru işaretleri yarattı.

MG'nin ilk hibrit modeli Türkiye'ye geliyor

Habertürk

İngiliz otomobil markası MG (Morris Garages), elektrikli modeli ZS EV’nin ardından ürün gamındaki ilk şarj edilebilir hibrit modeli EHS PHEV’i (Plug-in Hybrid) Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Markanın C SUV segmentindeki yeni modeli EHS PHEV'in iki motorlu bir hibrit sisteme sahip olduğu açıklandı. Verilen bilgiye göre, araçtaki 122 beygir (90 kW) güç üreten elektrik motor ve 162 beygir üreten 1.5 litre turbo benzinli motor birlikte çalıştığında 258 beygir (190 kW) güç ve 370 Nm tork elde ediliyor. Otomobildeki 16.6 kWsa’lik bataryanın 52 km elektrikli menzil sunduğu belirtildi

Otokar, İETT'ye 100 adet yerli metrobüs üretecek

Dünya Gazetesi

Otokar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne İstanbul'da toplu ulaşımda kullanılacak 100 adet metrobüs üretecek. Şirkete İETT tarafından açılan ihalenin sözleşmeye davet mektubu iletildi.

Yatırımcının yeni gözdesi gemi oldu

Dünya Gazetesi

Küresel ticaretteki hareketlilik taşımacılık piyasasını yeniden şekillendiriyor. Küresel ticarette pandemi ile başlayan taşıma darboğazı, küresel markaları ve ihracatçıları gemi yatırımına yönlendirdi. Rekor seviyelere ulaşan navlunun yönlendirmesi ile hareketlenen gemi alım-satım piyasasına Türkiye de hızlı girdi.

Tesla'dan devrim niteliğinde yenilik

Haber7

Tesla'nın kurucusu Elon Musk, otomotiv endüstrisinde devrim niteliğinde bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Otomotivde öne çekilen 'mola' ağustos rekoru getirdi

Dünya Gazetesi

Otomotiv sektörü ağustosta ihracatını yüzde 57 artırarak 2,4 milyar dolara taşıdı. Tüm zamanların en yüksek ağustos ihracatına imza atılmasında, çip krizi nedeniyle bakım-onarım faaliyetlerini bu yıl erkene çekilmesi rol oynadı.

ÖTV indirimi sonrası rakam ortaya çıktı! Kapış kapış satıldı

Haber7

Otomobillerde ÖTV oranlarına esas matrah limitleri geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile değiştirilmişti. Böylelikle bazı modellerde 60 bin TL’ye varan indirimler gerçekleşmişti. Peki bu indirim kararı Ağustos ayı araç satışlarına nasıl yansıdı? Hangi marka araçtan kaç adet satıldı? İşte cevabı...

Yerli üretim elektrikli araç otonom sürüşe hazırlanıyor

Haber7

Bursa'da Tragger firması tarafından aynı isimle imal edilen, yakıttan yüzde 85 tasarruf sağladığı belirtilen, içten yanmalı motorlara göre daha az parça barındırıp bakım giderleri açısından avantaj sağlayan araçlar, söz konusu özellikleriyle büyük ilgi görüyor.

Yeni Megane E-TECH Sahnede

Haber7

Yeni Megane E-TECH tasarımı ve çok yönlülüğüyle, 26 yılda dört farklı nesille uzun soluklu bir başarı hikayesi oluşturan Megane efsanesinin mirasını devam ettiriyor.