Bültenler

Türkiye'nin yerli otosu havayı koklayacak

Haber7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin otomobili projesi son sürat devam ediyor. Gemlik'te temelini attığımız fabrikanın inşaatı gece gündüz sürüyor. Otomobilimizin teknolojik donanımına ilişkin önemli bir adım attık. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu arasında bir işbirliği gerçekleştirildi. Bu sayede meteorolojinin anlık verilerinden yararlanarak sürücü bilgilendirilecek" dedi.

Yeni HR-V yıl sonunda Avrupa'da

Habertürk

Honda, kompakt SUV modeli HR-V'ni yeni neslini görücüye çıkardı. Japon üreticinin 'e:HEV' logosunu taşıyan yeni modeli olarak yollara çıkacak HR-V'nin, hibrit güç aktarma sistemine sahip olduğu belirtildi. Aracın, Avrupa’da 2021 yılının sonunda satışa sunulacağı bilgisi verildi

İngiliz üreticiden çalışanlarına kötü haber

Habertürk

Jaguar Land Rover, küresel iş gücünden 2 bin kişi ile yolları ayıracağını bildirdi. İngiliz otomotiv üreticisi, önceki günler yaptığı açıklamada, 2030 yılı itibariyle tamamen elektrikli bir otomobil markası olacağını duyurmuştu

AB'de otomobil satışları ocakta sert düştü

AA

Avrupa Birliği (AB) otomobil pazarında toplam satışlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin katı biçimde uygulandığı ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 azaldı.

Tofaş üretimde 50 yılı devirdi

Haber7

Yerli otomotiv kuruluşlarından Tofaş, Bursa'daki fabrikasında gerçekleştirdiği üretim faaliyetlerinde 50 yılı geride bıraktı.

Toyota depremle birlikte üretimi durdurdu

Haber7

Toyota, Fukuşima açıklarında hafta sonu meydana gelen 7,3 büyüklüğünde deprem sonrası bazı seri üretim bantlarını geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Avrupa'daki araçları elektrikli olacak

Haber7

Otomobil markalarının elektriklenme yarışı pandemiye rağmen son hız devam ediyor. Son olarak ABD'li üretici Ford, 2030 yılından itibaren Avrupa'daki tüm araçlarının elektrikli modellerden oluşacağını bildirdi.

Elektrikli araçlara yerli şarj çözümü

Haber7

65 yıldır otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren Sertplas, yüzde yüz yerli “Volti Akıllı Şarj” ürününü tanıttı. Volti Home, Volti Station, Volti Go ve Volti Cable olmak üzere dört ürün gamıyla görücüye çıkan Volti, kullanıcılarına her yerde aracını şarj edebilme imkânı tanıyor.

Tesla Semi'nin menzili belli oldu

haber7.com

Elon Musk, son yaptığı röportajda Tesla Semi elektrikli kamyonun beklenenden daha düşük bir pil kapasitesi ile geleceğini açıkladı.

Opel'in sattığı iki araçtan biri SUV olacak

haber7.com

Opel, modellerinde kullandığı yeni tasarım dilini ve yeni kurumsal kimliğini düzenlediği dijital lansman etkinliği ile tanıttı. Yeni Opel, sade, yalın, modern tasarımı ve fazlalıklardan arındırılmış marka kimliğiyle dikkat çekiyor.

Yerli otomobil TOGG'un motoruna AB fonundan katkı

haber7.com

Yerli otomobilde de kullanılacak nadir toprak elementlerinin (NTE) araştırılmasına yönelik 14 milyon euro’luk AB projesi onaylandı. Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA), Munzur Üniversitesi ve TENMAK’ın dâhil olduğu projeyle, üretimden nihai kullanıma kadar ulusal çapta ihtiyaç duyulan nadir toprak elementleri temin edilecek.

Apple ortak bulamıyor

Dünya Gazetesi

ABD’li teknoloji devi Apple, otonom sürüş araç üretimi konusunda dev şirketlerle gerçekleştirmeyi planladığı işbirliğinde hayal kırıklığı yaşıyor. Şirket, Hyundai ve Kia’nın ardından Nissan’la ortak üretime yönelik görüşmelerinden de sonuç alamadı.

Yerli araca yerli neo-mıknatıs

Dünya Gazetesi

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, elektrikli otomobillerin motorları, rüzgar türbinleri, bilgisayar ve cep telefonu gibi ürünlerin kritik parçalarından, neodim, demir ve bor alaşımından yapılmış kalıcı mıknatısın yerli imkanlarla üretileceğini söyledi.

Oto satışlarına ‘kur’ dopingi

Dünya Gazetesi

Kurdaki düşüş otomobil satışlarını hareketlendirdi. Markalar, kur avantajını kampanyalara yansıttı. Aracın alım maliyetinin aşağı çekilmesi, tüketici talebine de olumlu yansırken, sektör temsilcileri ay sonunda 60 bin adetlik rekor satış umudu taşıyor.

Otomobil üretimi azaldı, ticari hızlandı

Dünya Gazetesi

Geçen ay toplam üretim 2020'nin aynı ayına göre yüzde 3 düşerek 106 bin 176 adet, otomobil üretimi de yüzde 9 azalışla 68 bin 777 adet olarak gerçekleşti. Yılın ilk ayında ticari araç üretimi bir önceki yıla göre yüzde 8,8 artış gösterdi.