Bültenler

Renault, İspanya'da üretimi durduruyor

Haber7

Renault, İspanya’da yer alan fabrikalarında küresel çip tedariği sorunu nedeniyle üretime verdiği arayı uzattığını duyurdu.

“Hedefimiz yüksek teknolojili araçları LPG ile tanıştırmak”v

Dünya Gazetesi

BRC Türkiye, Maestro adını verdiği LPG dönüşüm kitiyle yüksek teknoloji araçları LPG ile tanıştırmayı hedefliyor. LPG dönüşümüyle emisyon değerlerinin daha düşürülmesi, araçlarda yüzde 42’ye varan oranda yakıt tasarrufu sağlanması planlanıyor.

Araba kullananlar dikkat! Kaza tespit tutanağına…

bilmediklerimiz.com

Kaza tespit tutanağı, trafik kazalarına dair tüm ayrıntıların tespit edilebilmesi için kullanılan resmi evraklardır. Tutanak, kazaya karışan sürücüler tarafından doldurulup, sigorta şirketlerine iletilir.

Tesla, Norveç'ten sonra gözünü Avrupa'ya dikti

ensonhaber.com

Tesla Model Y'nin büyük bir teslimatı Norveç'in Oslo Limanı'na ulaştı ve ABD'li şirket, bir hafta içinde ülkede liderliğe yükseldi. Şirket, şimdi de Avrupa pazarını gözüne kestirdi.

Kurşunlu benzin kullanımı sona erdi

Haber7

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı (UNEP), şu anda dünya üzerinde kurşunlu benzin kullanan herhangi bir ülkenin kalmadığını duyurdu.

FCA ve PSA'nın çatı şirketi Stellantis'i çip krizi vurdu

Haber7

Küresel anlamda gün geçtikçe büyüyen çip krizinden etkilenen son firma ünlü otomobil grubu Stellantis oldu. Stellantis'in Fiat, Peugeot ve Citroen için hafif ticari araç üreten İtalya'daki tesislerinde üretim durdurulacak.

Paris'te otomobillere hız sınırı geldi

Haber7

Fransa'nın başkenti Paris'te, otomobiller için flaş bir karara imza atıldı. Yapılan açıklamaya göre, Pazartesi gününden itibaren uygulanacak karar ile kentin caddelerinde en fazla 30 km/s hız yapılabilecek.

Dünya bu krizi konuşuyor! 2022’yi de rehin alabilir

Haber7

Otomotiv endüstrisi, tüm dünyada “çip” kaynaklı krizle boğuşmaya devam ediyor. Otomobilin yanı sıra ticari araç fabrikaları da çip nedeniyle üretim duraklamaları yaşarken, sorunun 2022’de de süreceği belirtiliyor.

Konteyner krizi, motosiklet pazarına sert fren yaptırdı

Dünya Gazetesi

Pandemiyle birlikte rekor satışlara sahne olan motosiklet pazarı, temmuzda ilk kez daraldı. Uzakdoğu konteyner navlunundaki yükselişe bağlı olarak artan fiyatlar, bu düşüşte ana etken oldu. Ticari tarafta da toplu alımlar azaldı.

Yerli üretime son vermeye hazırlanan Honda'dan rekor satış hedefi

Habertürk

Otomotiv sektörü son günlerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi ve çip krizi ile meşgulken, Türk otomotiv sanayisinin önemli kuruluşlarından Honda Türkiye ise Gebze fabrikasında üretime son vermeye hazırlanıyor. Japon marka, bir yandan yeni modellerini Türkiye'ye getirmek için gün sayarken, diğer bir yandan da elektrikli otomobiller ve yeni satış kanalları üzerindeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor

Taksiciye özel elektrikli araç geliştirdi

Habertürk

Renault Grubu'nun araç paylaşım özelinde faaliyet gösteren şirketi Mobilize, taksi sürücülerinin kullanımına özel bir araç geliştirdi. Limo adı verilen elektrikli araç, sadece araç paylaşım şirketlerine ve taksilere satılacak. Elektrik motorundan 148 bhp güç ve 220 Nm tork elde eden Limo, tek şarj ile 450 kilometre yol gidebiliyor. Elektrikli otomobilin son hızı ise saatte 140 km olarak açıklanıyor. Aracın 2022'nin ikinci yarısında yollara çıkması bekleniyor

Kiralama sektöründe ticari araç umudu

Habertürk

Ticari araç kiralamanın önündeki engellerin kaldırılması, araç kiralama sektöründe heyecan yarattı. Sektör yetkilileri düzenlemeyi olumlu karşılarken, bu sayede toplam filonun büyüyebileceğine işaret ediyor. Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eren Gündüz, K2 belgesine dair değişiklik ile uzun dönemli araç kiralama sektöründe, daralan toplam araç parkının yeniden eski seviyelerine getirilebileceğini vurguladı. LeasePlan Genel Müdürü Türkay Oktay da, "2021 ilk yarı yıl sonuçlarına göre ise kiralamaların yüzde 4.6’sı bu segmentte. Alınan son kararla birlikte bu rakamın 4-5 katına kadar artacağını öngörüyoruz" dedi

Dacia'dan 7 koltuklu aile aracı: Dacia Jogger

ensonhaber.com

Dacia ailesinin yeni üyesi olan çok yönlü 7 kişilik aile otomobil Dacia Jogger, ilk kez 6 Eylül'de düzenlenecek olan Münih Otomobil Fuarı'nda karşımıza çıkacak.

Yeni Mercedes Citan elektrikli motor geldi

Haber7

Mercedes-Benz’in 2012 yılından itibaren satışta olan modeli Citan yenilendi. Tamamen yenilenen model eCitan logosuyla da elektrik teknolojisine kavuştu.