Bültenler

New York Auto Show'un gözdeleri

Dünya Gazetesi

Bu yılki New York Auto Show 2018'de görmeyi umduğumuz havalı ve en önemli otomobillerden bazıları...

Yerli otomobil için 3 milyar dolar yatırım

Dünya Gazetesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil için 3 milyar dolar yatırım öngördüklerini, şirketin CEO'sunun da çok yakında ilan edileceğini bildirdi.

Türkiye, 177 ülkeye araç lastiği sattı

AA

Türkiye, geçen yıl 177 ülkeye 2,5 milyar dolarlık kauçuk ve kauçuktan eşya ihraç ederken, söz konusu satışın 1,1 milyar dolarlık kısmını otomobil, otobüs, kamyon ve tarım araçları gibi taşıtlarda kullanılan dış lastikler oluşturdu.

Elektrikli ve hibrit Mercedes'ler geliyor!

Dünya Gazetesi

2018’e hızlı başlayan Mercedes Benz Türk, iki ayda otomobil satışlarını yüzde 48 artırdı. Bu yıl CLS, A-Serisi, C-Serisi ailesi, S-Serisi Cabrio, G-Serisi’ni yenileyecek olan şirket, elektrikli smart ve GLC hibrit modellerini de ilk kez Türkiye pazarına sunacak.

İTO'dan 2. el için yeni öneri

AA

Devletin ikinci el araç piyasasına el atması gerektiğini dile getiren İTO Başkanı Oran, yeminli mali müşavir örneğini vererek, "Devletin de bir elemanının içinde olacağı bir sistem kuralım" önerisinde bulundu.

Artan satışlarına çözüm arıyor!

LOJİPORT

Volkswagen, Skoda'nın artan talebini karşılayabilmek için çeşitli yollar arıyor. Buna Çek Cumhuriyeti dışında yeni bir fabrika daha kurma alternatifi de dahil.

Hükümetten otomotive teşvik hazırlığı

Reuters

OSD’nin 44. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Otomotiv sanayisi sektör ciromuzu 2 katına çıkarmak için biz üzerimize düşen ne varsa yapacağız, yapmaya hazırız. Arazi mi, üretim yeri mi, ilave teşvik mi bekliyorsunuz, biz bunu çalışacağız" dedi.

KPMG: Hurda teşviki, bir taşla üç kuş

Dünya Gazetesi

KPMG Türkiye Vergi Şirket Ortağı Emrah Akın, yeni torba yasa tasarısında yer alan ‘hurda teşviki/indirimi’ uygulamasıyla hem otomotiv sektörünün canlanacağını hem enerji verimliliğinde önemli bir adım atılacağını hem de hurda ve enerji ithalatının azaltılacağını kaydetti.

Arslan: Deniz yolu taşımacılığı daha ekonomik

AA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Deniz yolu taşımacılığı havayolu taşımacılığına göre 14, kara yolu taşımacılığına göre 6,5 kat, demir yolu taşımacılığına göre 3,5 kat daha ekonomik" dedi.

Yeni Clio'lar Bursa'da üretilecek

Reuters

Renault, Clio modelinin Fransa'daki üretimini azaltarak Bursa'daki Oyak-Renault fabrikasına kaydırmayı hedefliyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre beşinci nesil yeni Clio'ların üretileceği ana fabrika Bursa olacak.

Tofaş'ın 10 yıllık yatırımı 3 milyar dolara yaklaştı

Dünya Gazetesi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Tofaş’ın 2017'deki proje ve yapısal yatırımların miktarının 157 milyon euro olarak gerçekleştiğini, son 10 yılda ise bu rakamın 2.8 milyar dolara ulaştığını söyledi. Koç, “İhracatta yükselişimiz sürecek” dedi.

Ford Otosan'ın ihracatı 5 milyar dolara dayandı

Dünya Gazetesi

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından Ford Otosan, geçen yıl 5 kıtada 89 ülkeye 297 bin 396 araç ve yedek parça ihraç ederken, şirketin 2016'da 3,8 milyar dolar olan ihracat geliri de bu dönemde yüzde 29 artışla 4,9 milyar dolar oldu.

Manheim başarı ödülleri sahiplerini buldu

Dünya Gazetesi

50 saniyede bir araç satışı gerçekleştiren Manheim Türkiye, açık artırmada en fazla alım ve satış yapan müşterilerini ödüllendirdi.

ABD Dışişlerinden THY-Boeing anlaşması ile ilgili değerlendirme

AA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Ülkemizde iş imkanlarını, dışarıda ise ekonomik fırsatlarımızı artıran bu anlaşmayı görmekten çok mutlu oldum. ABD ve Türkiye arasında özgür, adil ve çift taraflı ticaretin harika bir örneği." dedi.

'İkinci el'de bakan çok alan yok

İHA

İkinci el araç piyasasındaki yüksek fiyatlar hem alıcıları ve hem de satıcıları zor durumda bırakırken, vatandaşlar da pazarlarda otomobillere yalnızca uzaktan bakmakla yetiniyor.