Bültenler

Ağır ticaride hızlı dönüş!

Dünya Gazetesi

Lojistikçi filo yatırımına yöneldi, salgın sonrası düşüşe geçen ağır ticari araç pazarında satışlar yeniden hızlandı. Mayısta hareketlenen sektörde, haziranda satışlar beklentilerin üzerinde gidiyor. Yılsonu hedefini salgın öncesine revize eden sektör, yüzde 40’ın üzerinde büyüme bekliyor.

İkinci el otoda "sahte ilanlara ve hesap numarası isteyenlere" dikkat

AA

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, "Hesap numarası üzerinden vatandaşın kimlik bilgilerine ulaşılarak yedek SIM kart üzerinden e-devlet şifresi alınarak banka hesabı boşaltılıyor. Yaklaşık 100 kişinin bu yolla dolandırıldığı, şebekenin ortalama 10 milyon lira civarında vurgun yaptığı düşünülmektedir" dedi.

Çin otomotiv pazarı art arda ikinci ay büyüdü

Habertürk

Dünyanın en büyük otomotiv pazarı Çin, Nisan ayının ardından Mayıs ayında da büyümeye sahne oldu. Koronavirüs salgınının sıfır noktası olan ülkede Mayıs ayındaki araç satışları yüzde 14.5 oranında artarak 2.19 milyon adede yükseldi.

Avrupa'daki araç satışlarında yüzde 32 daralma bekleniyor

Habertürk

Koronavirüs salgını ile büyük darbe yiyen Avrupa otomotiv endüstrisinin geleceği hakkında şimdiye kadar yayınlanmış en kötü senaryo ortaya çıktı. Danışmanlık şirketi AlixPartners'in hazırladığı rapora göre, kıta genelinde yıl sonuna kadar 14.1 milyon otomobil satılması öngörülüyor. Geçen yıl bu rakamın 20.6 milyon seviyesinde olduğu göz önüne alındığında ise, söz konusu tahminin Avrupa otomotiv pazarının 2020'de yüzde 32 daralacağına işaret ettiği sonucuna varılıyor. Pandemi sürecinde yapılan diğer pazar tahminleri ise Avrupa pazarındaki daralmanın yüzde 30'un altında kalacağı şeklindeydi.

8 milyon ticari araç üretecek

Habertürk

Geçen yıl Alman otomotiv üreticisi Volkswagen (VW) ile işbirliğine giden Ford, söz konusu işbirliğini genişleterek 8 milyon adet ticari araç üreteceğini duyurdu. İki üreticinin geçen yıl imza attığı anlaşmaya göre, iki grubun ticari araçlarını geliştirme görevi Ford'a verilmişti. Söz konusu anlaşma ile, VW cephesi ise, iki grubun elektrikli ve otonom araç teknolojilerini geliştirmeden sorumlun hale gelmişti

Nikola'nın piyasa değeri Ford'u yakaladı

Habertürk

Geçen haftada Nasdaq'da işlem görmeye başlayan 2014'te kurulmuş elektrikli otomotiv girişimi henüz teslim edilmiş bir aracı ve geliri olmamasına rağmen borsada değerini ikiye katladı. 

Porsche'nin yeni nesil V8 motor su pompalarını Türk firma üretecek

Haber7

Porsche'nin yeni nesil V8 motor su pompalarını Türk firma üretecek Motor komponentleri üretiminde OEM tedarikçisi olan Kırpart, Porsche’nin 2022 yılında devreye girecek olan yeni tip motorlarının en önemli soğutma komponentlerinden biri olan su pompasını üretecek.

MAYIS 2020 OTOMOTİV SONUÇLARI AÇIKLANDI​

OSD

2020 yılı Ocak-Mayıs döneminde toplam üretim yüzde 34 ve otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 415 bin 454 adet, otomobil üretimi ise 288 bin 133 adet düzeyinde gerçekleşti.​

Elektrikli araçlar 61 yıllık motorun sonunu getirdi

Habertürk

Otomotiv endüstrisinde değişen trendler, Bentley'in 61 yıldır aralıksız ürettiği motoru için yolun sonunu getirdi. İngiliz lüks otomobil üreticisinden yapılan açıklamada, el yapımı 'L Serisi' motorun artık üretilmeyeceği belirtildi.

VW'de üst düzey atama

Habertürk

Volkswagen (VW) Grubu, bugün yaptığı açıklamada grubun lokomotif markası VW'nin başına markanın COO'su olarak görev yapan Ralf Brandstaetter'in getirildiğini duyurdu. Bir süredir hem grubun hem de VW'nin marka CEO'luğunu yürüten Herbert Diess'in ise görev değişimi ile birlikte önümüzdeki dönemde grup CEO'su olarak görevini devam ettireceği öğrenildi

Tesla Avrupa'daki ikinci fabrika için kolları sıvadı

Habertürk

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla'nın, kendi ülkesi dışındaki üçüncü fabrikasını İngiltere'de açmak istediği ortaya çıktı. İngiliz basınının aktardığı gelişmeye göre, ABD'li şirket İngiltere Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler yürütüyor. Tesla'nın ada ülkesinde 4 milyon metrekarelik bir arazi aradığı, inşa edilecek tesiste de Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinin yürütüleceği aktarıldı

Elektrikli ve hibrit otomobil satışlarında yükseliş devam ediyor

Bu yılın ilk 5 ayında elektrikli otomobil satışları artmaya devam ederek 2019'un aynı dönemine göre yüzde 75, hibrit otomobil satışları da yüzde 11,8 yükseliş gösterdi. Benzinli otomobil satışları mayıs sonunda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58,2 , otogazlı otomobil satışları da yüzde 42,9 arttı. Söz konusu dönemde dizel otomobil satışları ise yüzde 4 azaldı.

Hafif ticari, otoyu solladı

Dünya Gazetesi

Hafif ticari araç satışları artış oranıyla ilk kez otomobili solladı. Mayısta otomobil pazarı yüzde 7.6 daralırken, hafif ticari araç satışları yüzde 21.6 arttı. Artışta, kargo sektöründen gelen talep etkili oldu.

Yerli elektrikli otoya tedarik için 40 milyon euro yatırım

Dünya Gazetesi

Elektrikli otomobil üretiminin öncü tedarikçileri arasında yer almak için çalışmalarını yoğunlaştıran Cevher Grubu, önce boyahane kapasitesini iki katına çıkaracak, ardından yedek parça ve ekipman üretimine odaklanacak. Grup’un toplam yatırımı 40 milyon Euro’yu bulacak.

İzmir-Antalya arası 3 saate düşecek

AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin iki turizm merkezi İzmir ve Antalya'yı birbirine bağlayacak otoyol projesinde, 163 kilometrelik Aydın-Denizli Otoyolu ayağının ihalesine 11 Haziran'da çıkılacağını belirterek, "Otoyolların tamamlanmasıyla İzmir ile Antalya arasındaki mevcut 580 kilometre devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahat, 440 kilometre otoyolla 3 saate inecek" ifadelerini kullandı.

Otomotiv satış sonrası pazarında üretim artıyor

Habertürk

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS),3. Koronavirüs Etki Araştırması’na göre, üretime devam eden şirketlerin oranı yükselişe geçti. Ara veren şirketler ise bu ay çalışmala-rına başlayacaklarını açıkladı. Üretimin yükselişe geçmesi ile birlikte yaşanan kapasite artışının bu ay da devam edeceği belirtildi.