Bültenler

Taşıma İşleri Organizatörlüğü'ne giriş ertelendi

LOJİPORT

31.12.2018 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında, “Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı.

Otomotivci kalıcı vergi düzenlemesi istiyor

AA

Süresi normal şartlarda dün sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimleri 3 ay daha uzatıldı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan otomotiv sektörü temsilcileri zor durumdan geçen sektörün bu yolla desteklenmesinin önemine dikkati çektiler. Ayrıca kalıcı vergi düzenlemesi talebinde bulundular.

MTV zammı belli oldu

Dünya Gazetesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi bazı gruplar için yeniden değerlemenin altında belirlendi. 2019'da tescil edilecek araçlar için MTV yüzde 15,9 olacak.

MTV yeniden değerleme oranı belli oldu

AA

Motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) 2019 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 15,9 oldu. Böylece MTV artış oranı, daha önce yüzde 23,73 olarak açıklanan yeniden değerleme oranının altında tutuldu.

İkinci el otomobile ilgi devam edecek

Yeni Şafak

ÖTV indirimiyle birlikte Kasım ayında sıfır otomobil satışlarının arttığını söyleyen İkinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, Aralık ayında tüketicilerin yeniden ikinci el pazarına yöneldiğini belirtti.

Pazar yüzde 35 düştü 2019’da teşvik şart!

Hürriyet Gazetesi

ÖTV ve KDV indirimiyle son 2 ayda bir nebze de olsa nefes olan otomotiv sektörü, resmi olmayan rakamlara göre yılı yüzde 35’lik düşüşle, yaklaşık 620 bin adetlik satışla tamamladı. Şimdi sektörde nefesler tutuldu ve gözler 2019’da teşviklerin devam edip etmeyeceğine çevrildi.

Elon Musk, Türkiye'ye geri dönüyor

Dünya Gazetesi

Elektrikli otomobil devi Tesla, ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz sonrası durdurduğu Zorlu Center’daki showroom açma planını yeniden gündeme aldı.

Köprü ve otoyollar para bastı

AA

Türkiye'de yılın 11 ayında köprü ve otoyollardan geçen 420 milyon 82 bin 901 araçtan 1 milyar 593 milyon 878 bin 612 lira gelir elde edildi.

Yılın bitmesine 1 hafta kala kampanyalara hız verdiler

Habertürk

Otomobil sektöründe yaklaşık 2 aydır devam eden ÖTV ve KDV indiriminde, son düzlüğe girildi. Yılbaşında sona erecek indirimler, fiyatları 50 bin TL'ye kadar düşürmüş durumda. Gelişmeler satışları önemli ölçüde artırırken, stokları bitirmek isteyen markalar da yılın bitmesine 1 hafta kala kampanyalarına hız vermiş durumda

 

Lastikte kiralama dönemi!

Habertürk

Lastik fiyatlarını her yıl giderek pahalılanması, tüketicilerin yeni lastik alma süresini uzatırken, markaları da pazarın daralmaması için yeni çözümlere itiyor. Bu kapsamda dünyada da bir süredir tartışılan lastik kiralama hizmeti Türkiye'de başladı.

Otomotivde dijital dönüşümün reçetesi nesnelerin interneti

Dünya Gazetesi

Türkiye otomotiv sektörünün dijital dönüşümü sağlayabilmesi için şirketlerin tedarik zincirinden Ar-Ge, pazarlama, bilgi teknolojileri (BT) ve satış sonrası hizmet departmanlarına kadar bu konuyu tüm süreçlerde ortak hedef olarak belirlemesi gerekiyor.

Toyota 'en sorunsuz' otomobil markası seçildi

AA

ABD'li araştırma şirketi CarMD araştırmasına göre, arızalanma sıklığı en düşük olduğu belirlenen Toyota modelleri, dünyanın en güvenilir otomobil markası sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Otomotiv devlerinde Türk imzası

Haber7

İhracat rakamlarının son dönemlerde rekor seviyelere ulaşmasıyla yerli üretim ürünler dünyaya yayılmaya devam ediyor. Bu çerçevede dünyaca ünlü otomotiv devleri, araç üretiminde kullandıkları bazı parçaları Türkiye’den tedarik ediyor.

Otomotivde üretimin yüzde 85'i ihraç edildi

Dünya Gazetesi

Otomotiv sektöründe bu yılın ocak-kasım döneminde üretim 1.4 milyon, ihracat 1.2 milyon seviyesinde gerçekleşti. Böylece otomotivde toplam üretimin yüzde 85'i ihraç edilirken, otomobil pazarında ithalatın payı yüzde 67 oldu.

'Türkiye'de dizel motor problemi bitmiştir'

AA

BMC POWER Genel Müdürü Osman Dur "Yerli, her şeyi bize ait motor tasarlayıp üretebilecek durumdayız. Şimdi 2 küçük motorun, inşallah kısa sürede işini bitiriyoruz. Bundan sonra hedefimizde inşallah 1000-1500 beygir var. İnanıyorum ki artık Türkiye'de dizel motor problemi bitmiştir, inşallah bunu çözeceğiz" dedi.

OSD'den "Türkiye'nin Otomobili"ne destek

AA

Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, "'Türkiye'nin Otomobili için gereken her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.