Bültenler

Salgın yüzünden iptal edildi

Haber7

ABD'nin en büyük dünyanın ise sayılı otomotiv etkinliklerinden Detroit Otomobil Fuarı, koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi. Normal şartlarda Haziran ayında gerçekleştirilecek fuar, yapılan açıklamaya göre Haziran 2021'de kapılarını açacak. Mart ayı başında düzenlenecek Cenevre Otomobi Fuarı'da iptal edilirken, Nisan ayındaki New York Otomobil Fuarı da Ağustos ayına ertelenmişti

"Bir yıl satış yapmasak da maaş ödeyeceğiz"

Dünya Gazetesi

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, "Bir yıl araç satmasak da maaş ödeyeceğiz, kimseyi işten çıkarmayacağız, devlet desteğini de ihtiyaç sahiplerine bırakacağız” dedi.

Araç talebi yüzde 12 azalacak

Dünya Gazetesi

IHS Markit raporuna göre, küresel otomobil satışları insan hareketinin kısıtlandığı 2020’de yüzde 12 düşebilir. Türkiye’nin otomotiv ihracatının yüzde 80’ini oluşturan Avrupa’da ise yüzde 13,6’lık düşüş öngörülüyor.

Otomotiv tedarik sanayinin yüzde 40'ı duracak

Dünya Gazetesi

TAYSAD yetkilileri, koronavirüs salgını nedeniyle otomotiv tedarik sanayinin yüzde 40’ının duracağını , yüzde 50’sinin kısmen çalışacağını açıkladı. Bu durumun yaklaşık 100 bin çalışanı doğrudan etkileyeceği aktarıldı.

Çin’de fabrikalar tekrar üretime başladı!

Bloomberg HT

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü, o bölgeden başlayarak tüm dünyadaki otomotiv üretiminde işlerin durmasına yol açtı. Otomotiv devleri, çeşitli lokasyonlardaki faaliyetlerine geçici olarak ara verdiklerini belirtiyorlar.

ABD'de otomotiv satışları yüzde 80 azaldı!

Haber7

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, ABD otomotiv sektöründe fabrikaların ve bayilerin geçici olarak kapanmasına neden oldu. Faaliyetlere ortalama 2 haftalık bir ara verilen ülkenin otomotiv sektöründe, satışların hızla düştüğü açıklandı.

Otomobil devleri Nisan’da üretimi durduruyor

Haber7

Daha önce birçok otomobil üretim tesisini 30 Mart’a kadar kapattıklarını belirten büyük otomotiv firmaları bu kez de çalışmalarını durdurduklarını açıkladı. Bu kapsamda Ford, General Motors ve Fiat Chrysler Nisan'da üretim yapmayacaklar.

'Mücbir sebep'e giren sektörler belli oldu

Dünya Gazetesi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Kovid-19 nedeniyle vergi süreçlerinde mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için tebliğ hazırladıklarını belirterek, tebliğle mücbir sebep altındaki sektör ve iş kollarının belirlendiğini kaydetti.

Otomotiv üretimine ‘korona’ molası!

Dünya Gazetesi

Ford Otosan, Toyota, Honda ve Mercedes’in ardından yan sanayi de üretime zorunlu mola veriyor. 400 firmanın %80’i üretimi azaltacak, %15’i işletmelerini 2 hafta kapatacak. Sanayiciler, ihtiyaç halinde tıbbı malzeme üretmek için desteğe hazır olduklarını vurguladı.

Otomotiv üreticileri salgınla mücadelede 'nefes' olabilir

AA

Küresel otomotiv üreticileri, salgınla mücadeleye destek olmak amacıyla insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen otomotiv yerine, ihtiyaç duyulması halinde solunum cihazı gibi tıbbi ürünler üretebileceklerinin mesajını veriyor.

Hangi bankalarda kredi ödemeleri ertelendi? 5 bankadan Corona virüse karşı destek paketi

Hürriyet Gazetesi

Dünya genelinde etkisini gösteren Covid-19 salgınıyla mücadele Türkiye'de de devam ederken 3 banka konuyla ilgili işletmelere ve bireylere mücadele destek paketlerini sundu. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank paketlerini açıkladıktan sonra bir açıklamada Bakan Albayrak'tan geldi. Albayrak Twitter'dan, "Kamu Bankalarımız da sorumluluklarının gereğini yerine getiriyor" dedi. Ardından İş Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım paket açıkladılar ve az önce Akbank da Corona virüs salgınına karşı öteleme yapacaklarını duyurdu.

Mercedes üretime ara veriyor, Tofaş hızı yavaşlatıyor

Dünya Gazetesi

Ford Otosan, Toyota ve Honda’nın ardından Mercedes de Hoşdere ile Aksaray fabrikalarında üretimi askıya alacak. Tofaş ise Bursa’daki fabrikasında '1.5 metre sosyal mesafe' kuralı uygulayacak.

Anadolu İsuzu'dan 47 milyon euroluk anlaşma

Dünya Gazetesi

Anadolu Isuzu ile Taipei Triangle Motors Limited şirketleri arasında 47.3 milyon euroluk tutarında satış sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

Araç sahipleri dikkat! Erteleme yok

Habertürk

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kaynakları, muayene istasyonlarının faaliyetlerine devam edeceğini belirterek, araçların muayene işlemlerinin zamanında ve ön görülen koşullarda yapılmasının “trafik güvenliği” için gerekli olduğu mesajını verdi.

Petrol fiyatları yeniden 30 dolara dayandı

Dünya Gazetesi

Hafta ortasında Suudi Arabistan'ın arz ve fiyat konusundaki ısrarcı açıklamalarıyla 25 doların altına çekilen petrol fiyatları Trump'ın arabuluculuk açıklamalarıyla 30 doların hemen altında işlem görüyor.

'Yolcu altı' kapasite gitti, havada navlun katlandı

Dünya Gazetesi

Toplam kapasitenin %70’ini oluşturan yolcu altı hava kargoda, uçakların yarıya yakını devre dışı kaldı, bazı hatlarda navlun bir anda iki kata yakın arttı. Deniz yolu ve karayolunda ise boş konteyner ve dorse bulmak giderek zorlaşınca, bu modlarda da navlun artışı hızlandı.

Akaryakıtta çifte indirim bekleniyor

Dünya Gazetesi

Cuma gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinde 19 kuruş, benzinde ise 16 kuruş indirim bekleniyor.