Bültenler

Brexit formülü taşımacıyı rahatlattı

Dünya Gazetesi

Birleşik Krallık, pandemi nedeniyle nakliye sektörüne Brexit’te geçişte ayrıcalık tanıyacak. Tam geçiş süreci 1 Temmuz’a kadar üç aşamada gerçekleşecek. Gıdaya öncelik verilecek. İngiliz hükümeti, Türk nakliyecinin geçiş belgesi muafiyetinin devamı için de garanti verdi.

Aras Kargo, 3 yıl içinde 1 milyar TL'nin üzerinde yatırım planlıyor

Dünya Gazetesi

E-ticaretteki büyümenin sadece pandemiye bağlanmaması gerektiğini belirten Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, "Son 3 yıldır e-ticaretteki büyüme hızını deneyimliyoruz. Son 1,5 yılda 300 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptık. Ana amaç, bundan sonraki 3 yıl içinde de 1 milyar TL'nin üzerinde sektöre yatırım yaparak fark yaratmak." dedi.

Koreliler Rusya'da ikinci fabrikayı açacak

Reuters

Geçen yıl Rusya'da 400 bin araç satan Hyundai ve Kia, ülkede yeni bir fabrika satın aldı. General Motors'un St. Petersburg kentindeki fabrikasını satın alan Koreli üreticiler, pandeminin seyrine bağlı şekilde fabrikada üretime başlayacak. Hyundai ve Kia'nın, Rusya'da yılda 200 bin araç üretim kapasitesine sahip bir fabrikaları daha bulunuyor

Elektrikli araçta 1 milyar dolarlık ortaklık

Habertürk

Elektrikli otomobil yarışı tam gaz devam ederken, üreticiler yeni işbirliklerine gidiyor. Son olarak, LG ile otomotiv sektörüne yönelik parça üreten Magna, 1 milyar dolarlık bir şirket kurdu. Yapılan açıklamaya göre, LG Magna e-Powertrain adı verilen şirket, elektrikli araçlara yönelik motor, inverter ve dinamo üretecek

Fransa'dan sonra Türkiye'de güvenli sürüş eğitimi verecek

Habertürk

Groupama Sigorta, her yıl binlerce insanın can ve mal kaybına sebep olan trafik kazalarının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla Intercity İstanbul Park iş birliğiyle Groupama Sürüş Akademisi’ni hayata geçirdiğini duyurdu. Program kapsamında, trafikte daha güvenli bir sürüşe yönelik teorik ve uygulama eğitimlerin sunulduğu belirtildi. Groupama Sigorta ve Groupama Hayat Genel Müdürü Philippe-Henri Burlisson, "Bu bir akademi, sürücü kursu değil. Burada çok özel ve teknik bilgiler uygulamalı olarak veriliyor. Fransa'da 11 sürüş akademisi ile ortak çalışmalar yürüten Groupama Grubu, bu alandaki deneyimini uluslararası arenada öncelikle Groupama Türkiye’ye aktaracak" dedi

İngiltere ve Fransa'daki üretimine ara verdi

Habertürk

Koronavirüs salgınında ikinci dalga tüm dünyayı etkisi altına alırken, otomotiv sektöründen de aylar sonra yeni bir fabrika kapatma kararı geldi. Virüsün İngiltere'de mutasyona uğrayarak sınırların kapatılmasına yol açması, Japon otomotiv üreticisi Toyota'ya üretimi durdurma kararı aldırdı. Toyota'nın Avrupa merkezinden yapılan açıklamada, "Sınırların ne kadar kapalı kalacağı ve lojistik aktivitelerdeki belirsizlik, İngiltere ve Fransa'daki fabrikalarımızda üretime geçici olarak ara vermeyi zorunlu kılmıştır" denildi

Avrupa otomotiv pazarı yüzde 11,5 küçüldü

ODD

Avrupa otomotiv pazarı 2020 Kasım ayında yüzde 11,5, otomobil pazarı yüzde 13,5 daralma gösterirken, hafif ticari araç pazarı yüzde 0,9 artış gösterdi.

​Avrupa Otomotiv Pazarı (Kasım, Ocak-Kasım 2020)

ODD

AB (26), UK ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2020 Kasım ayında %11,5, otomobil pazarı %13,5 daralma gösterirken hafif ticari araç pazarı %0,9 artış gösterdi.

Lexus RX, en iyi premium hibrit otomobil seçildi

ensonhaber.com

Lexus RX 450h SUV modeli, İngiltere’nin en önde gelen tüketici araştırmalarından biri olan DrivingElectric ödülleri’nde "En İyi Premium Hibrit Otomobil" ödülünü kazandı.

İkinci el araç fiyatlarında ibre tersine döndü! Yüzde 10 düştü...

Haber7

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisiyle yıl boyunca artan ikinci el araç fiyatlarında son dönemlerde yüzde 3-10 düşüş görüldüğünü belirterek, "Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız." dedi.

Yeni Peugeot 3008 ve 5008 SUV modelleri rekor kırdı

Haber7

Yeni Peugeot 3008 ve 5008’in tanıtımında konuşan Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, Peugeot’nun Türkiye’de de büyümeye devam ettiğini, bu yıl şimdiye kadar 37 bin araç sattıklarını ve yüzde 5,5’lik pazar payına ulaştıklarını aktardı. 3008 ve 5008 SUV modellerini yenileyen Peugeot’nun getirdiği araçlar kapış kapış satıldı.

Apple'in sürücüsüz aracı 2024'te yollara çıkacak

Reuters

ABD merkezli teknoloji firması Apple'in, 2024 yılında sürücüsüz araçlarını yollara çıkaracağı belirtildi. Şirket kaynaklarına dayandırılan gelişmeye göre, Apple'in yaptığı çalışmalar ile elektrikli ve otonom araçta yer alan batarya maliyetleri düşürüldü ve elektrikli aracın menzili artırıldı. Üretilecek otonom araçların Apple markası ile mi, yoksa, Apple'in geliştirdiği teknolojinin başka otomobil markaları tarafından mı piyasaya sürüleceği ise şimdilik belirsizliğini koruyor

Volkswagen'in yeni aracı Passat'ın yerine geçecek!

Haber7

Volkswagen'in elektrikli araç stratejisi kapsamında geliştirdiği modellerine "ID.Vizzion" da eklendi. 2023 yılında piyasaya sunulması hedeflenen bu model, Passat'ın yerini alacak. ID.Vizzion'ın kullanıcısına 700 km menzil sunarken 10 dakikalık şarj ile 230 km gidebilecek.

Aston Martin'den Concorde çılgınlığı

Haber7

Aston Martin, DBS Superleggera Concorde'u geçtiğimiz yıl tanıtmıştı. Model henüz nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı bir türlü üretime giremedi. Model nihayet üretime başladı.

Trafik ve idari para cezası kesilenler dikkat! Yenilendi

Haber7

Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan UYAP’a yenilikler geldi. Turkiye.gov.tr üzerinden giriş yapılarak çok kısa sürede dava açılışı, trafik ve idari para cezalarına itiraz gerçekleştiriliyor. Böylece adliyeye gitmeden ve işlemler yürütülüyor.