Bültenler

Tofaş, üretime 18 gün ara veriyor

Habertürk

Tofaş Bursa fabrikasında yıllık planlı bakım/onarım çalışmaları ve stok planlaması nedenleri ile Temmuz ve Ağustos'ta 18 işgünü üretime ara verileceğini duyurdu. Açıklamada normal üretim sürecine 27 Ağustos tarihinde başlanacağı kaydedildi.

4 milyon araç egzoz muayenesine girdi

AA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk, yılın ilk yarısında 4 milyon 41 bin aracın egzoz muayenesi yaptırdığını bildirdi.

5 ayda 472 bin yeni araç trafiğe girdi

TUİK

Ocak-Mayıs döneminde 472 bin 575 adet taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, trafiğe kayıtlı araç sayısı mayıs ayı sonu itibarıyla 22 milyon 645 bin 85 oldu.

‘Yapay zekalı’ yeni A-Serisi Türkiye’de

Dünya Gazetesi

Mercedes-Benz’in yeni A-Serisi, devrim niteliğindeki ‘MBUX’ kullanıcı deneyimiyle geldi. ‘Hey Mercedes’ denildiğinde aktif olan uygulama dinliyor, konuşuyor ve hatta öğreniyor. Komutları uyguluyor, park halinde hasar alsa sürücüye haber veriyor.

Tasarım Vadisi kurulacak

Dünya Gazetesi

2018-2020 Tasarım Stratejisi Eylem Planı yayımlandı. Buna göre, Tasarım Vadisi kurulacak. Endüstriyel tasarım, destek değerlendirme kriteri kapsamına alınacak.

AB-ABD ticaret savaşı otomotive sıçradı

AA

ABD'nin, yürürlüğe koyduğu ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına AB ülkelerini de dahil etmesi iki blok arasında ticaret savaşının fitilini ateşledi. Çeşitli ürünlere gümrük vergileri konmasıyla başlayan ticari misillemelere otomobil sektörü de dahil oldu.

'Elektrikli ve hibrit'te vergi düzenlemesi

AA

Enerji tasarrufu sağlamak için geliştirilen ve elektrikli/hibrit araç teknolojisinde de kullanılan invertör ithalatında, motorlu kara taşıtlarının üretiminde kullanılması kaydıyla gümrük vergisi yüzde 0,8 olarak uygulanacak.

Türk Loydu, Paris MoU’da 9'uncu sırada

Dünya Gazetesi

Klas kuruluşu Türk Loydu, dev rakiplerini geride bırakarak Paris Liman Devleti Kontrolü Mutabakatı’nın Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Performans Tablosu’nda “Yüksek Performans” klas kuruluşları listesinde ilk 9’a girdi.

TIRPORT, OSB'lerde de hizmet verecek

Dünya Gazetesi

Türkiye’de e-ticaret lojistiği alanında faaliyet gösteren TIRPORT, organize sanayi bölgelerine de lojistik çözüm ortağı olarak girmeye hazırlanıyor.

Araç sahiplerine önemli uyarı! İptal ettirecekler dikkat

Dünya Gazetesi

HAZİNE, trafik sigortasının şartlarında değişiklik yaptı ve değişiklik cuma günkü Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre, trafik sigortası iptal edildiğinde, sigorta şirketine tahakkuk eden prim 25 liradan az olmayacak. Bu primin 20 lirası da acente komisyonu olarak tahakkuk ettirilecek. Daha açık bir anlatımla, trafik sigortasını iptal ettiren sürücülerden, sigorta şirketleri en az 25 lira kesinti yapacak ve bu kesintinin 20 lirasını sigorta acentesine komisyon olarak ödeyecek, 5 lirasını da şirket kendine alacak.

Ve başladı! Elinizi çabuk tutun...

Hurriyet Gazetesi

Kamuoyunda 'Hurda araç teşviki' olarak bilinen 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulaması başladı.

Otonom sürüşe en hazır ülke Hollanda

Dünya Gazetesi

KPMG dünyanın otonom araçlara ne kadar hazır olduğunu araştırdı. Hazırlanan endekse göre; politika ve mevzuat, altyapı, teknoloji ve inovasyon, tüketici kabulü kriterleri sonucu listenin zirvesinde Hollanda yer alıyor.

Yeterlilik belgesi olmayan araba alıp satamayacak

Dünya Gazetesi

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, "Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bir protokol imzaladık, mesleki yeterlilik sınavları yapıyoruz ve başarılı olanlara belge veriyoruz. Bu belgeye sahip olmayanlar artık araç alıp satamayacak." dedi.

Tofaş’tan 1.1 milyar liralık yatırım

Dünya Gazetesi

Mayıs ayında 100 milyon lira ve üzeri 20 yatırım için teşvik belgesi düzenlendi. En yüksek teşvik belgeli yatırım 1 milyar 120 milyon lira ile Tofaş’tan geldi.