Bültenler

2021 Çok girişli geçiş belgeleri tahsis listesi yayımlandı

https://www.uab.gov.tr/

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı resmi web sayfasında 13.01.2021 tarihinde yayımlanan duyuruya istinaden; 2021 yılı Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda (ikili/ transit) ve Portekiz çok girişli geçiş belgesi tahsis listeleri aşağıda yer almaktadır.

İngiltere'de 2'inci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmeyen daralma!

Reuters

Pandemi nedeniyle kan kaybedenler arasında yer alan İngiltere otomotiv pazarı, 2020'yi rekor bir düşüş ile geri bıraktı. 2020'de ülkede 1.63 milyon araç satıldığını açıklayan Motorlu Taşıt Üreticileri ve Satıcıları Topluluğu (SMMT),yıl boyunca düşen satışlarda pandemi nedeniyle alınan karantina önlemlerinin etkili olduğunu bildirdi. Geçtiğimiz yıl yüzde 30 kan kaybeden İngiltere pazarı, bu seviyede bir rekor düşüşü en son 2'inci Dünya Savaşı'nda görmüştü

Otomotiv endüstrisi, 2020'de en çok ihracat gerçekleştiren sektör oldu

Dünya Gazetesi

Otomotiv endüstrisi, 2020'de, bir önceki yıla göre ihracatındaki yüzde 16,5'lik düşüşe karşın 25 milyar 548 milyon 566 bin dolarla yine en fazla dış satım gerçekleştiren sektör oldu. Otomotiv endüstrisinin ardından en fazla ihracat 18,3 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamullerinde, 17,1 milyar dolarla da hazır giyim ve konfeksiyonda yapıldı.

Norveç'te satılan 2 araçtan biri 'elektrikli' oldu

Habertürk

Elektrikli otomobillerde dünyanın öncü pazarlarından Norveç'te, ülkede satılan otomobillerin yarısından fazlası ilk kez elektrikle çalışır hale geldi. Ülkedeki elektrikli araç satışlarının 2020'de toplam pazar içinde yüzde 54.3 oranında paya ulaştığı kaydedilirken, Aralık ayında ise bu oranın rekor kırarak yüzde 66.7'ye çıktığı belirtildi. Norveç'te 2025 yılında dizel ve benzinli araç satışının yasaklanması bekleniyor

Trafik cezası kiralayana!

Dünya Gazetesi

Oto kiralama sektörünün trafik cezaları konusunda 65 yıldır beklediği yasal düzenleme yapıldı. Daha önce işletmelerin sorumlu tutulduğu kiralık araçlarda kural ihlalinden doğan cezalar, artık kiralayan adına düzenlenecek.

Köprü geçiş ücretlerine zam

Dünya Gazetesi

Karayolları Genel Müdürlüğü ( KGM) 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri yeni geçiş ücreti tarifelerini yayımladı. Buna göre her iki köprüden geçiş ücreti de yüzde 26 artışla 10.50 liradan 13.25 liraya yükseltildi.

Otomobil devinden Polonya'ya 'elektrik' yatırımı

Dünya Gazetesi

Fransız otomotiv grubu PSA ile 38 milyar dolarlık birleşmeye imza atarak dünyanın dördüncü en büyük otomotiv şirketini oluşturan Fiat Chrysler (FCA),elektrikli modellerinin üretimi için Polonya'daki tesisine yatırım yaptı. Yapılan açıklamaya göre, 204 milyon dolarlık yatırım ile Jeep, Fiat ve Alfa Romeo'nun elektrikli modelleri Polonya'da üretilecek.

Araç sahipleri dikkat! Fiyatı yeni yılda değişti...

Haber7

Zorunlu trafik sigortasında Nisan 2017’den beri tavan fiyat uygulanıyor.Tavan her ay belli bir oranda artıyor. 1 Ocak itibarıyla geçerli olacak yeni tavan tutarlarını sizin için hesapladık. 

Doğan, MG’yi Türkiye’de üretmeye talip

Dünya Gazetesi

Türkiye’deki mobilite dönüşümünün önemli bir parçası olmayı hedefleyen Doğan Grubu, 5 markanın daha distribütörlüğünü aldı. Grup, bu markalardan biri olan İngiliz kökenli MG’nin Avrupa’daki üretim üssü olmak istiyor.

Araç muayene ücretleri zamlandı

Habertürk

Araç muayene ücretleri, yeniden değerleme oranında, diğer bir deyişle yüzde 9.11 oranında zamlandı. Buna göre 2021 yılı otomobiller için araç muayene ücreti, 342 TL’den 20 kuruştan, 372 TL 88 kuruşa çıktı. Otobüs ve kamyon, 462 TL 56 kuruştan, 503 TL 86 kuruşa çıktı.

2021'in trafik cezaları belli oldu

AA

Trafik cezalarının yüzde 9,11 artmasıyla 2021'de en düşük ceza 113 lirayla taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere, en yüksek ceza ise 35 bin 699 lirayla işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlara uygulanacak.

Lojistik, 2021'de fırsat sunacak

Dünya Gazetesi

Türk lojistik sektörü, yeni yıla umutlu giriyor. Pandemiyle birlikte Türkiye’nin tedarikte öne çıkması sektörde yeni fırsatlar yaratacak, yatırımlar hızlanacak. TTT Global Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, “Destek sağlanırsa Türkiye dünyanın en önemli lojistik üslerden biri olabilir” diyor.

Japon üretici Rusya pazarından çekiliyor

Reuters

Yılın ilk 11 ayında Rusya'daki otomobil satışları yüzde 15 düşen Honda, flaş bir karar ile ülkedeki araç satışını durduracağını açıkladı. Japon üreticiden yapılan açıklamada, 2022'den itibaren ülkedeki bayilere yeni araç gönderilmeyeceği kaydedildi. Honda'nın Rusya'daki satış sonrası operasyonlarının ise devam edeceği belirtildi

İngiltere ile imzalanan STA, otomotivde ticaret hacmini korudu

Dünya Gazetesi

Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, otomotiv sektörünün 3 milyar dolarlık ticaret hacmini korudu. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, "Anlaşma sektörümüz için adeta bir yeni yıl hediyesi oldu" ifadelerini kullandı.