Bültenler

Sahte sokakla tuzak kurdu, otomotiv devlerine dava açtı

Dünya Gazetesi

Google ve Yandex gibi kurumların verdiği navigasyon hizmetlerinin tabanını oluşturan haritaların bilgi desteğini veren Başarsoft, ürettiği haritaları izinsiz kullandıkları gerekçesiyle otomobil devlerine karşı dava açtı

'Elektrikli araçlar için yol haritası belirlenmeli'

Habertürk

Yılın ilk 8 ayında dikkat çeken bir büyüme performansı ortaya koyan ticari araç pazarı, geçen yıla göre yüzde 34 oranında arttı. Bu oran ağır ticari araç pazarında ise yüzde 79'a çıktı. Pazardaki gelişmelere yönelik Habertürk'e özel açıklamalarda bulunan Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt, "Uluslararası lojistikteki büyüme satışlara olumlu yansıdı. Fakat, çip krizi dolayısıyla tedarik sıkıntıları baş gösterdi. Bu etkiyi yılın ikinci yarısında daha kuvvetli hissediyoruz" dedi. Markanın elektrikli kamyonlarının Türkiye'ye gelişi için de tarih veren Kurt, "Türkiye'de elektrikli araçlarımızın tanıtımını 2023'te yapacağız. Ürünlerimiz hazır, ama elektrikli araçlar için yol haritasının belirlenmesi gerekli" diye konuştu.

Sanayide ‘karavan’ heyecanı: ÖTV indiriminin 10 etkisi

Dünya Gazetesi

Pandemiyle birlikte talep patlaması yaşanan karavan pazarında, ÖTV oranının yüzde 220’den yüzde 45’e indirilmesi talebi Meclis gündemine sunuldu. Sektör temsilcilerine göre; ÖTV indirimiyle Türkiye’de karavan üretiminin önü açılacak, yabancı yatırımcının da gelmesiyle bu alanda bölgesel üs olma potansiyeli doğacak.

Toyota'nın üretimi çip krizi nedeniyle düştü

ensonhaber.com

Toyota Motor, küresel üretim oranında son bir yılda ilk düşüşünü ağustos ayında yaşadı. Bu düşüşün nedeni ise küresel çip tedarik sorunları.

Mitsubishi'de istifa depremi

Haber7

Mitsubishi Electric Başkanı Sakuyama Masaki, tren ekipmanları denetlemelerinde "hileli işlemlerin" ortaya çıkması sonucu görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Jeep Renegade hibrit, Türkiye'de satışa sunuldu

Haber7

Jeep Renegade’in PHEV (Plug-in Hibrit) versiyonu Türkiye’de satışa sunuldu. Renegade 4xe isimli model, hibrit güç-aktarma sistemi ve 11.4 kWh bataryası sayesinde tamamen elektrikli sürüş sağlayabiliyor.

Volkswagen T6 modelini geri çağırdı!

Haber7

Almanya'da Federal Motorlu Ulaşım Dairesi (KBA), dünya genelinde 200 binden fazla Volkswagen T6 modelinin potansiyel olarak “tehlikeli bir kapı kilitleme mekanizmasına” sahip olduğunu bildirdi.

Türk gemi filosu tam yol ileri!

Dünya Gazetesi

Türk sahipli deniz ticaret filosu, 2013'ten sonra ilk kez yeniden yükselişe geçti. İlk 9 ayda yüzde 8.6 kapasite artışı sağlayan yerli filo, büyümede globali neredeyse üçe katladı. Filo büyüklüğü ile geçen yıl küreselde 15. sırada olan Türkiye'nin, yeni hamleleriyle bir basamak yükselmesi öngörülüyor.

Honda gitti, yerine HABAŞ'ın 'yerli hibrit'i geliyor

Dünya Gazetesi

Honda’nın kapanan Gebze’deki fabrikasını satın alan HABAŞ, yerli hibrit otomobil üretimine başlayacak. DÜNYA’ya konuşan HABAŞ yetkilileri, Honda’nın İngiltere’deki fabrikasının ekipmanlarını da satın aldıklarını açıkladı.