Bültenler

Şubatta trafikteki araç sayısı 72 bin arttı

Dünya Gazetesi

Trafiğe 2021 yılı Şubat ayında 75 bin 902 aracın kaydı yapılırken, 3 bin 525 aracın trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam araç sayısı şubatta 72 bin 377 arttı.

Fiat, itibarını en çok artıran otomobil markası oldu

bilmediklerimiz.com

The One Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri 7. kez sahiplerini buldu. İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü’nde saha araştırması sonucunda, 50’ye yakın kategoride ilk üçe kalan markalar belirlendi.

Batarya fiyatında büyük düşüş: Elektrikli araçlar daha da ucuzlayacak

bilmediklerimiz.com

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, yaptığı açıklamada, ulaşım sektöründeki dönüşüm ve yakıt teknolojilerine ilişkin gelişmelerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde hızlandığını söyledi.

Eşarj istasyon sayısı 500'e çıkarılacak

Dünya Gazetesi

Çoğunluk hissesine sahip oldukları Eşarj ile halka açık istasyon sayısını 500'e çıkaracaklarını belirten Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, kullanıcılara bu istasyonlardaki enerjinin yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan üretildiğine yönelik garanti vermeyi hedeflediklerini bildirdi.

MIP, kapasite artışıyla bölgesel merkez olacak

Dünya Gazetesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından temeli atılan 375 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek Mersin Uluslararası Limanı Genişleme Projesi (EMH2), tesisin küresel arenada rekabet gücünü artıracak.

VW’den ÖTV’ye ‘manuel’ çözüm

Dünya Gazetesi

Pandemi nedeniyle Türkiye’ye 15 ay rötarlı gelen 8. Nesil Golf, giriş seviyesiyle % 50 ÖTV baremine girmeyi başardı. Gino Bottaro, “Biraz risk aldık ve yüksek adette manuel vites getirdik”dedi. Bottaro, vergi sistemi nedeniyle SUV’dan hatchback’e de kayış olduğunu söyledi.

Bursa yerli otomobile hazırlanıyor

Haber7

Türkiye’nin ilk yerli, milli ve elektrikli otomobiline ev sahipliği yapacak olan Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrika alanında inşaat hızla devam ederken, Bursa Büyükşehir Belediyesi de elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgili altyapı çalışmalarına hız verdi.

Çip krizi bir fabrikayı daha vurdu

Haber7

Japon otomotiv üreticisi Toyota, Kuzey Amerika'nın ardından Avrupa'da da bir tesisinde üretime ara verdiğini duyurdu. Küresel çip krizi nedeniyle Çekya'daki tesisinde üretime 14 günlük ara verdiğini açıklayan Toyota, söz konusu tesiste Avrupa pazarına yönelik küçük segmentte otomobiller üretiyor. Fabrikadaki bantlardan yılda 200 bin şehir otomobili iniyor

Alman markanın rekorunda Türkiye etkisi

Haber7

Alman otomotiv üreticisi Audi, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılı sonuçlarını paylaştı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, pandemi nedeniyle teslimat adetleri ve satış gelirlerinde geçen yılın ilk yarısında önemli ölçüde düşüş yaşayan marka, yıl boyunca 50 milyar euroluk bir satış gelirine ulaştı. Şirketin tarihindeki en başarılı çeyrek dönem sonucuna imza atılmasında Türkiye'nin de katkısının olduğu kaydedildi

Sakarya'da üretilen 10 araçtan 7'si ihraç edildi

AA

Türkiye'nin Ocak-Şubat ayı otomotiv ihracatının yüzde 22.9'unun yapıldığı Sakarya'da üretilen 55 bin 485 araçtan yüzde 69.4'üne denk gelen 38 bin 496'sı yurt dışına satıldı. Bu satıştan ülke ekonomisine 862 milyon 343 bin dolar gelir sağlandı

İspanya'da batarya fabrikası kuracak

Reuters
İspanyol otomotiv üreticisi Seat, elektrikli araçlar konusunda gelecek planlarını açıkladı. Volkswagen Grubu bünyesinde faaliyet gösteren markadan yapılan açıklamaya göre, 2025 yılında İspanya'nın Barselona kentinde batarya üretimine başlanacak. Ayrıca, aynı yıl elektrikli bir şehir otomobilinin tanıtımı gerçekleşecek

Türk otomotiv sanayisi için tarihi gün!

Dünya Gazetesi

Ford Otosan, aralıkta duyurduğu 2 milyar euroluk yatırımın en önemli fazını açıkladı. 1.4 milyar euro yatırımla tam elektrikli yeni nesil Transit Custom modeli ve Volkswagen’in 1 tonluk yeni ticari aracı Ford Otosan tarafından Kocaeli’de üretilecek. Böylece, bir süredir gündemde olan Volkswagen'in ticari aracı yeni Transporter'ın Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikasında üretileceği kesinleşti.

Senetli otomobil satışı için kim, ne dedi?

Dünya Gazetesi

Otomobil satışında senetli taksitlendirme süresi 12 ayla sınırlandırıldı. DÜNYA'ya açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, bu durumun otomobil fiyatlarını çok fazla etkilemeyeceğini söyledi.

Akaryakıtta 'tavan fiyat' kararı: 17-20 kuruş indirim olacak

Dünya Gazetesi

EPDK Başkanı Yılmaz, "Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını korumak için akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Ancak kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satamayacak." dedi.