Bültenler

Özellikleriyle bir üst sınıfa göz kırpıyor

Haber7

Otomobil sayfamızın bu haftaki konuğu yeni Ford Focus Sedan oldu. Otonom sürüş özelliğiyle bir üst sınıfa göz kırpan Ford Focus’u sizler için yakından inceledik.

Elektrikli otoda "yerli" atağı

Dünya Gazetesi

Otomotivciler, geleceğin araçları olarak görülen elektrikli otomobillerde yerlilik payının artırılması için atağa geçiyor. Yan sanayiciler öncelikli ürünleri belirledi, elektrikli direksiyondan batarya üretimine kadar yerlileştirmeyi gündeme aldı.

Türkiye, 2018'de 1,5 milyon araç üretti

AA

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, 2018 yılında toplam üretim, bir önceki yıla göre yüzde 9 azalarak 1 milyon 550 bin 150 adet oldu.

Türk otomotiv sektörü yeni rekor peşinde

AA

Geçen yılı 31,6 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektörü, 2019'da 32 milyar dolarlık dış satım hedefliyor.

İmza an meselesi! Türkiye'deki Ford fabrikalarında üretilecek

Haber7

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, Volkswagen’in Türkiye’de minibüs üretme konusunda Ford Otosan ile hemen hemen anlaşmış durumda olduğunu belirterek, "Bu kesin... Türkiye’de Ford Transit’lerin üretildiği fabrikalarda Volkswagen minibüsleri üretilecek." dedi

Sıfır araç aldı hayatının şokunu yaşadı!

Yeni Şafak

Genellikle ikinci el otomobil alımında ortaya çıkan hasar mağduriyeti sıfır araç alımında da yaşanmaya başladı. Farklı model ve bayiden alınan çok sayıda aracın kaza sonrası ya da alındıktan sonra yaptırılan ekspertizde önceden hasarlı olduğu ortaya çıktı.

Toyota'dan sürücüsüz otomobillerine "gardiyanlı" güvenlik

NTV

Sürücüsüz otomobillerde güvenliği tam olarak sağlamak adına yeni adım atan Toyota, Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı'nda (CES 2019) otonom araçlar için geliştirdiği yeni güvenlik sistemlerini tanıttı.

Otomotivde 9 ülkeye "milyar dolarlık ihracat"

Haber7

İhracatta geçen yıl 31,6 milyar doları yakalayarak tüm zamanların rekorunu kıran Türk otomotiv sektörünün 1 milyar dolar ve üzerinde dış satıma ulaştığı ülke sayısı 7'den 9'a yükseldi.

Hyundai Styx Türkiye'de de üretilebilir

Dünya Gazetesi

Hyundai’nin sır gibi saklanan yeni crossover modelinin ismi Styx olarak açıklandı. Styx’in Hindistan ve Güney Kore’nin yanı sıra Türkiye’de de üretileceği konuşuluyor. Benzinli ve dizel motor seçenekleri ile sunulacak olan Styx’in elektrikli versiyonu da olacak.

Türkiye'deki araç sayısı 23 milyona yaklaştı!

Haber7

2018 yılının Kasım ayına kadar olan verileri incelendiğinde, Türkiye’deki araç sayısının 22 milyon 850 bin 238’e yükseldiği görülürken, en çok motorlu kara taşıtının 4 milyon 171 bin 654 ile İstanbul’da olduğu saptandı.

Otomotivin "Gladyatörleri" belli oldu

AA

"ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2018 Gladyatörleri" töreninde, otomotiv dünyasının başarılı markaları ve çalışmaları ödüllendirildi.

Ticari araçta yeni dönem! Artık kiralanabilecek

Haber7

Yaklaşık 10 yıldır kiralamanın yapılamadığı ticari araçta, sektörün uzun zamandır beklediği değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, 2018'de satışları yüzde 42 düşen ticari araçlara da kiralama izni verildi.

2018’de otomotive 47 milyarlık kredi

Haber7

2018 yılında otomotiv alımı için kullanılan kredi miktarı 47 milyar 498 milyon lira. Otomotiv sektöründe tüketiciler kredi kullanımı için yüzde 56 oranında finansman şirketlerini tercih etti. 2017 yılında bu oran yüzde 53 gerçekleşmişti.

İhracatın lideri otomotiv

Dünya Gazetesi

Otomotiv endüstrisi, 2018'de 31 milyar 568 milyon 469 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.