Bültenler

FIAT’tan özel seri “Egea Limited” geliyor

CNNTURK

7 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olan Egea’nın, ürün gamının en üstünde konumlandırılan yeni versiyonu “Limited” satışa sunuldu.

Otomotivde en büyük 108 ihracatçı açıklandı

Otoajanda

Türkiye ihracatının en büyüğü otomotiv. İstanbul’dan Bursa’ya, Kocaeli’den Adana’ya Türkiye’nin bir çok merkezinde üretim yapan otomotiv ana ve yan sanayi, 2023 yılında 34 milyar dolar ihracat hedefine sahip. 2022 yılında en çok ihracat yapan 108 otomotiv ana ve yan sanayi şirketi de açıklandı. Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından da ödüllendirilen şirketler açıklandı.

Almanya’da elektrikli araçlara geçiş hızlanıyor

Dünya Gazetesi

Çin ile olan rekabetin ağır baskısı altındaki Alman otomobil üreticileri, elektrikli araçlara geçişlerini hızlandırarak, elektrikli araç startup'ı Xpeng gibi şirketlerle ortaklıklar kurmaya başladılar.

Araç bulunurluğu artınca otomotiv satışları hızlandı

Dünya Gazetesi

Türkiye pazarında sıfır ve ikinci el otomobillerdeki arz-talep ve fiyat dengesizliklerinin ardından Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirdiği tedbirler araç bulunurluğunu artırdı. Bu durum otomotiv satışlarına da olumlu yansıdı. Otomobil ve hafif ticari araç satışı ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78,9 artarak 86 bin 454 adetle rekor kırdı.

Kaskoda ‘ucuz’u sevdik talep bir yılda 3 kat arttı

Dünya Gazetesi

Türkiye’de her dört araçtan üçünün kaskosu yok. Sigorta şirketleri ise kasko oranını artırabilmek için klasik kaskoya göre fiyatı yüzde 30 ile 60 arasında daha ucuz yeni kasko paketleri çıkartmaya başladı. Son bir yılda ucuz kaskolara olan talep üç katına varan oranlarda arttı.

İkinci el otomobilde fiyatlar düştü

Haber7

İkinci el otomobilde fiyatlar yüzde 10 geriledi. Fiyatlardaki düşüşte alınan tedbirler etkili olurken sektör temsilcilerine göre ise otomobil artık yatırım aracı olmaktan çıkıyor.

Renault, üç yeni elektrikli modelini sergiledi

ensonhaber.com

Renault, Münih IAA Mobility 2023’te yeni modelleriyle kullanıcılarla buluştu. Yeni Scenic E-Tech Elektrikli modelinin dünya tanıtımını gerçekleştiren şirket, Yeni Rafale modeliyle de dikkat çekti.

Hyundai i20 yenilenerek satışa sunuldu

AA

Jump, Style ve Elite olmak üzere, üç farklı donanım seviyesine sahip olan yeni i20, Türkiye pazarında 860 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor

BMW ve Mercedes’in yeni araçları Qualcomm’a emanet

Donanım Haber

BMW ve Mercedes’in yeni araçlarında kullanacağı ekranlar ve ses özellikleri için gerekli olan çiplerin ve platformların tedariki ABD’li yarı iletken şirketi Qualcomm tarafından sağlanacak.