2008’de otomotiv sektörü büyüyecek

- www.taşımacılar.com - Okunma Sayısı : 1394

Araç Lojistikçileri Derneği'nin (ARLOD), 3. Olağan Genel Kurulu Toplantısı yapıldı.

ARLOD üyelerinin katıldığı 3. Olağan Genel Kurulu Toplantısı'nda Yönetim Kurulu 2007 değerlendirmesi yaptı.

Toplantıda konuşma yapan ARLOD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı, derneğin geldiği düzeyden memnun olduklarını ama hedeflerine ulaşmak için daha fazla gayret göstermeleri gerektiğini belirtti.

2007 yılının rakamsal verilerine değinilen toplantıda, önemli artışlar yaşandığı ve 2008 yılında da otomobil pazarında yüzde 8 ile yüzde 10 arasında büyüme beklendiği belirtildi. Başkan Ağaçlı, "Otomotiv sektörünün, 2008 yılında 50 yeni modelle piyasaya gireceğini basından takip ediyoruz. Ayrıca 2008 otomotivde yatırım yılı olacağı ve 2007'de 20 milyar doları aşan ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörünün 2008'de planları büyüttüğünü gözlemliyoruz. Türk otomotiv sektörü son 5 yılda büyük bir gelişim geçirmiştir. Özellikle önümüzdeki yıllar çok daha umut verici gelişmelere gebe. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) 2015 yılında toplam üretimin 2 milyon adedi bulacağını öngörüyor" dedi.

2007 yılında ARLOD'un önemli çalışmalar yaptığını anlatan Başkan Adnan Ağaçlı, " Öncelik şoförlerin eğitimine verilmiştir. ARLOD – Otodrom İşbirliği ile iki tam gün Skidtruck Güvenli ve Defansif Sürüş Teknikleri Eğitimini içeren, Tır ve Oto taşıyıcı treyler üzerinde uygulamalı Teorik & Pratik Şoför Eğitim programı organize etmiş ve bu sayede toplam 783 şoför eğitilmiş ve hak kazandıkları sertifikalar ile sektöre kazındırılmış oldu. Ayrıca, bu şoförlerden 153'üne psikoteknik eğitimi programı da uygulanmıştır" açıklamasını yaptı.

Ayrıca Avrupa Oto Taşıyıcıları Derneği'nin her yıl düzenlediği Uluslararası Otomotiv Konferansı'na 2007 yılında ARLOD sponsor oldu. Konferansa Otomotiv Lojistiği alanında Avrupa çapında faaliyet gösteren önemli firmalardan yaklaşık 250 kişi, Türkiye'den de sektörün önde gelen isimleri katıldı. Başkan Ağaçlı, "Avrupa'da lojistik ile ilgili yeni mevzuatların etkilerinin tartışıldığı konferansta, ayrıca büyüyen pazarlar Rusya, Doğu Avrupa ve Türkiye lojistik ihtiyaçlar çerçevesinde değerlendirildi" dedi.

"ARLOD olarak, sektörel potansiyelimizi artırmak ve üye yelpazesini genişletmek maksadıyla tüzük değişikliği yaptık" diyen Başkan Ağaçlı, tüzük değişikliğinin amacının Ulusal ve uluslararası kara, hava, deniz, demiryolu ve kombine taşımacılık gibi taşıma türlerinde araç taşımacılığı ve lojistik hizmeti yapan tüm üyelerin dernek çatısı altında bir araya gelebilmesini sağlamak olduğunu anlattı.

Sektörün ulusal ve uluslararası boyutunun da daha yoğun çalışabilmesi, yurtiçinde ortak yatırım yapılması ve yurtdışında şirket kurulması projeleri için gerekli girişimler ve çalışmaların devam ettiği belirtildi.

ARLOD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağaçlı, yetkililerden Avrupa'ya giden araçlarda uygulanan vergisiz yakıt alma imkanının, Türki devletlerde de uygulanması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.