Araç lojistikçileri cezalardan bıktı

- www.tasimacilar.com - Okunma Sayısı : 1457

ARLOD'un 6'ıncı Olağan Genel Kuruluna araç lojistikçilerinin yaşadığı yükseklik sorunu damga vurdu. Dernek Başkanı Adnan Ağaçlı en son kendi şirketine ait 4 aracın araç başına 3 bin 500 Lira ceza yediğini söyledi.

ARLOD'un 6'ıncı Olağan Genel Kurulu, derneğin Ataşehir'deki merkezinde yapıldı. Araç lojistikçilerinin yüzde 80'inin barındıran derneğin "Boyu kısa, ama gücü fazla" bir dernek olduğunu söyleyen Başkan Adnan Ağaçlı, çözümleri kolay da olsa çözülemeyen sorunlarında değindi.

Hali hazırda bin 650 adetlik bir filo ile hizmet verildiğini kaydeden Ağaçlı sektör olarak en büyük sorunlarından birinin trafik cezaları olduğunu ifade etti. Türkiye karayollarındaki yükseklik sınırının yaptıkları işin doğası gereği aştıklarını söyleyen Ağaçlı; " Biz domates taşımıyoruz. Çeşitli boyutlarda araç taşıyoruz. Bu nedenler de gabariyi aşıyoruz. Aştığımız anda da cezalar ardı ardına geliyor" dedi.

Araç başına 3 bin lira ceza

Son olarak kendi şirketinin 4 aracının araç başına 3 bin 500 Lira ceza yediğini söyleyen Ağaçlı; "Bir taşıyıcımız 2 ayda kazandığı tüm parayı cezaya vermek zorunda kalabiliyor. Araç taşımacılığı diğer taşımacılıklardan farklı. Tepemizde yumurta taşıyoruz ama mevzuat nedeniyle ceza üstüne ceza yiyoruz. Bu mevzuatın değişmesi gerekiyor" diye konuştu.

Otomotiv sektörünün geçen yıl yaşadığı hareketliliğin kendilerine de yansıdığını ve taşımaların arttığını ifade eden Adnan Ağaçlı bu yıl da otomotiv taşımalarında 40 ile 50 bin arasında artış beklentisi içinde olduklarını dile getirdi.

Sektöre girişin bedeli 50 milyon Lira

Son yapılan UND Genel Kurulu'nda yönetime giren Ağaçlı, UND'de ağırlıklı olarak tenteli taşımaların gündemde olduğunu ve özel taşıyıcılarla çalışan araç lojistikçilerinin sorunlarını UND'nin gündemine getirme misyonunu üstlendiğini söylerken, araç lojistiği alanında çalışmanın zorluklarına da değindi. Sektörde yer almak için bir girişimcinin en az 50 milyon liralık yatırım yapması gerektiğini vurgulayan Ağaçlı, maliyetlerin her geçen gün arttığını da söyledi.