10 numara yağın akaryakıt olarak tüketimi hakkında

10 numara yağın akaryakıt olarak tüketimi hakkında
(PETDER) Okunma Sayısı : 2468

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) meclis toplantısının ardından Petrol Sanayi Derneği Meclisi Başkanı Canan Ediboğlu 10 numara yağın akaryakıt olarak tüketimi hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Ediboğlu'nun toplantının gündemiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, dolaylı vergilerin önemli ölçüde sağlandığı sektörlerin başında gelen akaryakıt sektörünün, kayıt dışı ile ilişkili olarak anılmasından meclis olarak rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.

Edipoğlu; "Yazar kasa ve lisans sistemiyle kayıt dışı faaliyet azaldı"

Ulusal marker (işaretleyici), yazar kasa ve lisans sisteminde gösterilen hassasiyetle birlikte sektördeki kayıt dışı faaliyetlerin ciddi oranda azaldığını ifade ettiği yazılı açıklamada Ediboğlu, 2008 yılının ilk çeyreğinde beyaz ürün tüketimindeki artışın yüzde 1, toplam motorin tüketiminin yüzde 3,4 olarak gerçekleştiğine de değindi.

Yüksek vergiler tüketiciyi 10 numara yağa yönlendiriyor

Ayrıca sektörün, 10 numara yağ sorunuyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Ediboğlu, bu sorunun yüksek vergilerin neden olduğu fiyat farkları nedeniyle ortaya çıktığını belirtti. Düşük viskoziteli baz yağlar ve atık yağların yanı sıra, farklı maddeler de içeren ve gerek araçlar gerek de çevre için son derece zararlı olan 10 numara yağın, 2007 yılının ortalarından itibaren akaryakıt olarak kullanılmasına değindi. Kayıt dışı ve lisanssız bir faaliyet olarak gerçekleşen bu satışların, çok büyük hacimlere ulaştığını belirterek ayrıca ciddi vergi kaybına neden olduğunu da belirtti.

Merdiven altı satış için kamyon garajlarını tercih ediyor

Canan Ediboğlu'nun verdiği bilgide 10 numara yağın kayıt dışı faaliyetlerinin, motorin yağı ve benzeri isimler altında yürütüldüğüne ve bu faaliyetlerin genellikle kamyon garajlarında, sanayi sitelerinde ve yol boylarındaki çeşitli dükkânlarda gerçekleştirildiğini belirtti.