Araç Lojistiği Haberleri

131 ülkeye 3.1 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

131 ülkeye 3.1 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

AA
Türkiye'nin otomotiv ihracatında lokomotif şehirleri arasında yer alan Sakarya, yılın 7 ayında 131 ülkeye 3 milyar 150 milyon 626 bin dolarlık dış satım gerçekleştirdi.
Trafiğe 4 ayda 213 bin 541 aracın kaydı yapıldı

Trafiğe 4 ayda 213 bin 541 aracın kaydı yapıldı

TUİK

Türkiye'de ocak-nisan döneminde 213 bin 541 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 70 bin 535 aracın kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 143 bin 6 artış gösterdi.

Ticari araç ihracatı 4 ayda yüzde 2 arttı

Ticari araç ihracatı 4 ayda yüzde 2 arttı

OSD

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, toplam üretim ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 azalarak 489 bin 429 adet, otomobil üretimi ise yüzde 14 gerileyerek 322 bin 281 adet olurken ticari araç pazarındaki artış da dikkati çekti.

Türkiye'de üretilen araçlar Avrupa'ya trenle götürülecek

Türkiye'de üretilen araçlar Avrupa'ya trenle götürülecek

Haber7
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Nilüfer'deki demir yolu bağlantısını iyileştirmeyi ve Avrupa'nın göbeğine buradan araçları trenle götürmeyi hedefliyoruz. Onun için de TÜLOMSAŞ'ta iki katlı, araca özel vagonlar geliştirmeye başladık." dedi.
Otomobilde kötü gidiş sürüyor

Otomobilde kötü gidiş sürüyor

Dünya Gazetesi

AB ve EFTA toplamında otomobil satışları Mart ayında yüzde 3,6 azaldı. Bu dönemde Türkiye'nin satışları yüzde 43,74 düştü.

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyona dayandı!

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyona dayandı!

TUİK

Trafiğe kayıtlı araç sayısı Şubat ayı sonu itibarıyla 22 milyon 940 bin 636 oldu. ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, bu taşıtların yüzde 54,3'ünü otomobil, yüzde 16,4'ünü kamyonet, yüzde 14'ünü motosiklet, yüzde 8,2'sini traktör, yüzde 3,7'sini kamyon, yüzde 2,1'ini minibüs, yüzde 1'ini otobüs, yüzde 0,3'ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. En çok tercih edilen renk ise yine beyaz oldu.

GTS'nin iptali otomotiv sektörünü nasıl etkileyecek?

GTS'nin iptali otomotiv sektörünü nasıl etkileyecek?

Reuters

Otomotiv sektörü geçen yıl gümrüksüz ihracat kapsamında ABD'ye 1.1 milyar dolarlık satış yaptı. Bu, sektörün geçen yılki toplam ihracatının yaklaşık yüzde 3'ünü oluşturdu.

ARLOD 14​.Olağan Genel Kurul  Toplantısı 21 Şubat 2019 Tarihinde Gerçekleştirildi.

ARLOD 14​.Olağan Genel Kurul Toplantısı 21 Şubat 2019 Tarihinde Gerçekleştirildi.

ARLOD

Sayın Üyemiz,

Derneğimiz 14. Olağan Genel Kurulu, Silence Hotel  Ataşehir / İSTANBUL adresindeki toplantı salonunda, Arlod Dernek Merkezi toplantı salonunda, 21 Şubat 2019 tarihinde üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Kurul Başkanlık Divan'ın oluşturulmasının ardından Arlod Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ağaçlı'nın konuşması ve saygı duruşu ile başlayan Genel Kurul etkinlikleri, Arlod Mali İşler Sorumlusu Sayın Harun Elmas'ın yıllık faaliyet raporunu ve bütçe gerçekleşmelerini kapsayan sunumu ile devam etti.Oluşturulan gündem maddeleriyle devam eden toplantıda, Mevcut Yönetim Kurulu oy birliğiyle ibra edildi. Ayrıca, 2019 yılı tahmini bütçe Genel Kurula arz edildi ve oy birliğiyle kabul edildi.

14.Olağan Genel Kurul Toplantımız bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısında bir araya gelmek üzere sona erdi.

Bilgilerinize arz olunur.

Saygılarımızla,

ARLODArlod Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ağaçlı'nın Genel Kurul konuşması ve Basın Bülteni metni aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 

Liderlik yarışı başladı!

Liderlik yarışı başladı!

Habertürk

Ocak ayında yüzde 59 daralma yaşayan otomobil ve hafif ticari pazarında, en çok satış yapan markalar ve modeller belli oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, yıla lider başlayan marka Renault olurken, yeni yılın ilk ayında en çok satılan model ise Fiat Egea oldu. Son yıllarda ilginin gittikçe arttığı SUV'lar ise satışlarda hatchbackleri geride bırakarak öne çıktı