Türkiye filo kiralamada 5 milyar liralık büyüklüğe ulaştı

Türkiye filo kiralamada 5 milyar liralık büyüklüğe ulaştı
(Dünya Gazetesi) Okunma Sayısı : 2168

DRD Derindere Filo Kiralama Genel Müdürü İlkay Ersoy, sektör olarak 5 milyar lira aktif büyüklüğe ulaştıklarını belirterek, "Önümüzdeki 5 yıl boyunca yıllık yüzde 15 büyüme ile 5'inci yıl sonunda 2 katı büyüme hedefliyoruz" dedi.

İlkay Ersoy, yılda 160 bin otomobili yollara çıkaran filo kiralama sektörünün önde gelen oyuncularından biri olan Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli "en büyük filo kiralama şirketi" olduklarını kaydetti.

Ersoy, geçen yıl 110 milyon euro yatırım yaparak 5 bin 650 adet yeni aracı uzun dönem kiralamada kullandıklarını, halen 14 bin aracı aşan etkin bir araç filosuna sahip olduklarını ifade ederek, 2011 yılında yaklaşık 140 milyon euro yatırım yaparak 6 bin 800 adet yeni aracı kira sözleşmesiyle bağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

İlkay Ersoy, filo kiralama sektörü olarak bankacıları kendilerine en yakın iş ortağı olarak gördüklerini ifade ederek, "Sektör olarak 5 milyar lira aktif büyüklüğe ulaştık ve önümüzdeki 5 yıl boyunca yıllık yüzde 15 büyüme ile 5'inci yıl sonunda 2 katı büyüme hedefliyoruz. Avrupa'nın radar ekranında daha da büyüdük" dedi.

Sektörde şeffaflığın en büyük sorun olduğunu ve bunu ortadan kaldırdıklarını anlatan Ersoy, "Sektörde birçok firma artık bağımsız denetimden geçiyor. Bünyesinde 33 ülkeden 45 kuruluşu barındıran Leaseurope üyesi olduk. Sektör büyüyor. Türkiye olarak BRIC ülkelerinden yatırım ve işbirliği açısından daha cazip durumdayız. Potansiyelimiz çok büyük. Yatırımcıların zaten radar ekranındaydık, artık daha da görünür olduk" diye konuştu.