Türkiye otomotiv sanayisinde en fazla üretim gerçekleştiren iller

Türkiye otomotiv sanayisinde en fazla üretim gerçekleştiren iller
(AA) Okunma Sayısı : 21

Türkiye otomotiv sanayisinde en fazla üretim gerçekleştiren iller sırasıyla Bursa, Kocaeli ve Sakarya olurken; en fazla otomotiv ihracatını ise Bursa, Kocaeli ve İstanbul yaptı.

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle ülke ekonomileri ciddi şekilde etkilendi.

Özellikle salgının ilk dönemlerinde birçok sektör olumsuz etkilenirken; otomotiv, en fazla etkilenen sektörlerin başında geldi ve birçok üretici fabrikalarını kapattı.

Salgın mart-nisan-mayıs döneminde Avrupa otomotiv sanayisinde büyük sorunlar yaşanmasına neden olurken, Türkiye otomotiv pazarı salgından Avrupa'ya nispeten daha az olumsuz etkilendi.

Daha sonraki dönemde salgına karşı alınan tedbirlerle birlikte, ihracattaki ve üretimdeki düşüşe karşın Türk otomotiv sanayi ayaklarının üzerinde durmayı başardı.

Türkiye otomotiv sanayisinde en fazla üretim gerçekleştiren iller #1

 

 

ÜRETİM YÜZDE 19 AZALDI

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde toplam üretim yüzde 19 ve otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azaldı.

Bu dönemde, toplam üretim 854 bin 227 adet, otomobil üretimi ise 575 bin 761 adet düzeyinde gerçekleşti.

EN ÇOK ÜRETİM YAPAN İLLER

Türkiye otomotiv sanayisinde en fazla üretim gerçekleştiren iller sırasıyla Bursa, Kocaeli ve Sakarya olurken; en fazla otomotiv ihracatını ise Bursa, Kocaeli ve İstanbul yaptı.

Buna göre Tofaş ve Oyak Renault gibi şirketlerin faaliyet gösterdiği Bursa'da, bu yılın ocak-eylül döneminde traktör hariç 372 bin 142 adet otomotiv üretimi gerçekleştirildi.

 

Otomotivin önemli kentlerinden ve Hyundai ile Honda gibi markaların bulunduğu Kocaeli'de ise 318 bin 865 adet otomotiv üretildi.

Toyota'nın üretim gerçekleştirdiği Sakarya da 144 bin 480 adetlik otomotiv üretimiyle Türkiye'nin en fazla otomotiv üretimi gerçekleştiren üçüncü ili olarak kayıtlara geçti.

Ardından 8 bin 792 adetlik otomotiv üretimiyle Aksaray, 4 bin 660 adetlik üretimle Eskişehir, 2 bin 662 adetle İstanbul, 2 bin 161 adetle Ankara ve 465 adetle de Adana sıralandı.

Türkiye otomotiv sanayisinde en fazla üretim gerçekleştiren iller #2

 

 

Türkiye'nin 81 ili arasında otomotiv endüstrisinin ihracatına ocak-ekim döneminde en fazla katkı 5 milyar 324 milyon dolarla Bursa'dan geldi.

Bunu 4 milyar 421,2 milyon dolarla Kocaeli, 4 milyar 268,6 milyon dolarla İstanbul, 3 milyar 68,9 milyon dolarla Sakarya izledi. Ankara ise 947 milyon dolarla beşinci sırada konumlandı.

Söz konusu beş kentin dış satım hacmi 17 milyar doları aşarak, Türkiye'nin toplam otomotiv ihracatının yaklaşık yüzde 85'ini karşıladı.