ARLOD Yönetim Kurulu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün’ü Ziyaret Etti.

ARLOD Yönetim Kurulu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün’ü Ziyaret Etti.
(ARLOD) Okunma Sayısı : 2364

ARLOD Yönetim Kurulu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün'e Ziyaret gerçekleştirdi.

Arlod Araç Lojistikçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ağaçlı ve Yönetim Kurulumuzun diğer üyeleri ile birlikte, 24 Mayıs 2010 Pazartesi günü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün'ü makamında ziyaret ettiler.

Oldukça samimi ortamda geçen ziyarette, Yönetim Kurulumuz Sayın Nihat Ergün ve Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç.Dr.Yavuz Cabbar'a bitmiş araç lojistiği sektöründe yaşanan güncel sorunlar hakkında bilgi verdiler.

Görüşmenin konusu ; Derneğimizin genel anlamda Sayın Bakan ve Müsteşarımıza tanıtılması, temsil ettiği sektörün en üst organı olarak halen araç lojistiği sektöründe yaşanmakta olan oto taşımaları, hafif ticari araç taşımaları ve benzeri taşımalar için imal edilmiş özel donanımlı römorklara ilişkin gabari sorunu (yükseklik ve uzunluk değerleri), elektronik takoğraf sorunu ve bu sorunlardan kaynaklanan çok yüksek miktardaki trafik cezalar ile ilgilidir.

Bu toplantıda özetle aşağıdaki konular görüşülmüştür. Öncelikle, Sayın Bakan ve Müsteşar Yardımcısına, dosya halinde ziyaret sebebi olan Türkiye'de ki gabari ve takometre problemlerini kapsayan bir dosya sunuldu. Hafif ticari araç üretiminin artmasından dolayı çeşitli boylarda yük taşındığı ve bu da gabari sorunu doğurduğu, Avrupa'da hem otomobil hem de hafif ticari araç yüklemesinde limitsiz gabari olduğu, ancak biz de ise bu konuda sıkıntı yaşandığı vurgulandı.

Bu konuda Sayın Müsteşar Yardımcısı, yeni AB uygunluğu doğrultusunda Haziran ayından itibaren yeni yönetmelik yürürlüğe gireceği, bu yeni yönetmeliğin Bakanlıkca inceleneceği ve Türkiye'ye uygunluğu sağlanacağını belirti. Eskiden her ülkeye farklı uygulama yapılmakta olduğunu ancak yeni yönetmelik ile bütün ülkelerde aynı standartlar geçerli olacağı bilgisini verdi.

Sayın Adnan Ağaçlı, AB'nin yeni uygulamasına geçilene kadar hiç olmazsa yurt içinde geçici bir süre için bitmiş araç lojistiği yapan firmalara istisna tanınmasını talep etti.

Sayın Ufuk Keçecioğlu, Türkiye'deki tüm köprüleri ölçtürdüklerini ve giriş-çıkış-sağ-sol tarafları olmak üzere yüksekliğin limitsize dönmesinde hiçbir sakınca yaratmayacağını gördüklerini belirterek, kullanılmakta olan otoyollarda bizim bu talebimizi engelleyecek hiçbir fiziki engelin olmadığını, ayrıca mevcut köprüler yeni standartlara uygunluğunu hatırlattı.

Sayın Adnan Ağaçlı, sektörde yaşanan ikinci bir sıkıntının da takometre sorun olduğunu belirti. Şöyle ki; Şoför 8+1 çalışır, 11 saat dinlenir, 4 saat boş kalır ve tekrar çalışmaya başlar ama takometre bu aradaki 4 saat boşluğu yazmaz, cihaz hata verir, dolayısıyla trafik polisi de yaptığı kontrollerde bu duruma ceza yazmaktadır. Bu cezalar çok yüksek olmaktadır.

Sayın Müsteşar Yardımcısı, geçen hafta yeni bir yönetmelik yayımlandığını, Ulaştırma Bakanlığı bu konuda ulusal otorite olacağını, artık kart sistemine geçilecek yeni araçlarda ve şoförün ayrı kartı arabanın ayrı kartı olacağını belirti. Ayrıca, eski araçlar içinse uzun bir süre geçiş zamanı verileceğini ve digital takometre sistemi tüm AB de aynı olacağı bilgisini verdi.

Sayın Adnan Ağaçlı, yapılan bu tespitten sonra, biz nakliye işindeki firmalar çok az kar marjıyla çalıştığımız için bu yüksek cezalar canımızı çok yakmaktadır. Gabari sınırlanmasından dolayı 3-4 milyar tutarında cezalar yemekteyiz ve söktördeki firmalar olarak bizleri çok sıkıntıya sokuyor. Bu paraları 2 ayda kazanamıyoruz. Yükseklik 4,50 m. olsun.Uzunluğu da 1 m. uzatalım teklifini iletti.

Sayın Müsteşar Yardımcısı, Gabari konusunda AB ile aynı yönetmeliğe geçilecek, örneğin: römork genişliğinde 2,55'e izin verilmektedir ama 2,60 olan araçlar var bunlar muayeneden geçememektedir.

Sayın Adnan Ağaçlı, Türkiye'deki araç üretici firmalar, ürettiği aracı taşıtırken, aynı zamanda bizlere, araç lojistiği işinde kendi ürettiği çekicileri kullanmamazı talep etmektedirler. Oto taşıyıcı araçlarında o zaman midilli tipi olması gerekiyor ama bazı üretici firmaların Midillisinin olmadığını belirtti.

Sayın Bakan, bu 4 mt. neden bu kadar problem oldu? Daha önce nasıldı? Diye söze girdi.

Sayın Adnan Ağaçlı, 4 mt. Yükseklik tenteli araçlar için alınan bir standart olduğunu fakat bizler özel taşıma yaptığımız için bu yükseklik yeterli olmadığını, ayrıca Avrupa'da bizim gibi taşıma yapan araçlara limit konmadığını belirtti.

Sayın Müsteşar Yardımcısı, mevcut durumda 'özel yük taşımak için tescil edilmiştir' diye Emniyetten izin alınması gerektiği ama bunun daha da zor bir iş olduğunu hatırlattı. AB'nin yeni uygulaması 28 Haziran da yürürlüğe gireceği ve AB için tek bir mevzuat yayımlanacağı, bu mevzuatın yeni tip araçlar için de geçerli olacağı, mevcut problemin bu mevzuatta ele alınacağı bilgisini verdi. Bu mevzuat geçerli olana kadar yeni yönetmeliğe bakalım ve uygunlaştıralım dedi.

Sayın Adnan Ağaçlı, araç taşıyıcıları için hiç olmazsa yurt içinde bir ayrıcalık tanınmasını talep etti.

Sayın Bakan, bu konu neden bu kadar problem oldu? Diye sordu.

Sayın Adnan Ağaçlı, Suriye'den Türkiye'ye giriş yapan 37 mt. uzunluğundaki araçların taşıma yapması ile haksız rekabet oluşmasından dolayı Ulaştırma Bakanlığına başvuruda bulunulduğunu hatırlattı.

Sayın Ufuk Keçecioğlu, tekrar köprülerin ölçüldüğünü ve şehir içi köprüler dışında ülkedeki köprülerde hiçbir sorun olmayacağını belirtti. Zaten taşıma yapan araçlarımız da şehir içine girmediğini hatırlattı

Sayın Bakan, bu konuyu Emniyet ile bir konuşalım talimatını verdi.

Sayın Adnan Ağaçlı, eğer bu sorun aşılmaz ise 8 araç yüklerken, bu defa 6 araç yükleyebileceğiz. Bu durumda da maaliyetlerin artacağı, çevre kirliliğinin artacağı, anahtar teslim fiyatı yükseleceği gibi olumsuzluklar sonuçta ekonomi zarar vereceğini belirtti.

Sayın Adnan Ağaçlı, Takometre ile ilgili sorunu da Bakan beye aktardı.

Sayın Bakan, Takometrenin yapımında sorun var o zaman dedi.

Sayın Müsteşar Yardımcısı, mevcut yönetmelikte bir açık olabileceğini, bu durumdan yararlanıp takometre yapımında kullanılmış olabileceğini belirti.

Sayın Adnan Ağaçlı, iki aydır ceza yemekteyiz. Bu cezanın önünü kesecek önlemler alınmasını istiyoruz.

Sayın Bakan, sorunun çözümü için, Emniyet ve Ulaştırma ile bir görüşelim talimatını verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün ve Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç.Dr.Yavuz Cabbar'a Yönetim Kurulumuza göstertiği misafirperverlik için çok teşekkür ederiz.

KATILIMCILAR:

Nihat Ergün

Bakan

Doç.Dr. Yavuz Cabbar

Müsteşar Yardımcısı

Ramazan Yıldırım

Genel Müdür

Adnan Ağaçlı

Ağaçlı Petrol Tic.Ltd.Şti.

Anıl Gülaç

Mobitaş Ulusl.Taşm.ve Tic.Ltd.

Ceren Eker Buyruk

Ant Lojistik Ltd.Şti.

Cevdet Ağaçlı

Ağaçlı Petrol Tic.Ltd.Şti.

Ergun Gürsoy

Me-par Nakliyat ve Tic.A.Ş.

Fulvio Villa

Gefco Taşm.ve Lojistik A.Ş

Hakan Albayrak

Mer-tur Otomotiv Taşm.Ltd.Şti.

Ömer Gürsoy

Me-par Nakliyat ve Tic.A.Ş.

Ufuk Keçecioğlu

Omsan Lojistik A.Ş.

Ünal Ergun

Vega Lojistik A.Ş.

Bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

ARLOD