Yerli otomobile Mercedes desteği

Yerli otomobile Mercedes desteği
(Dünya Gazetesi) Okunma Sayısı : 2363

Türkiye’nin yerli otomobil markası oluşturulması çalışmalarına bir destek de dünyaca ünlü Alman otomotiv firması Mercedes’ten geldi. Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Binek Araçlar Başkanı Dieter Zetsche, Türkiye’nin yerli otomobil markasını oluşturması projesinde Mercedes-Benz olarak yer almalarıyla ilgili, "Türk hükümetinden bir talep gelirse bundan memnuniyet duyarız ve seve seve değerlendirmeye alırız" dedi.

Zetsche, Mercedes olarak, Türkiye’de oluşturdukları çok güçlü ve son derece başarılı bir sanayi ve üretim üsleri bulunduğunu ifade etti. Mercedes’in küresel otobüs üretiminin çok önemli bir bölümünün Türkiye’de başarıyla yapıldığını anlatan Zetsche, kamyon üretiminde de Türkiye’deki tesislerinin önemli bir yeri bulunduğuna işaret etti.

Türkiye’de otomobil üretimi yapıp yapmayacakları sorusu üzerine Zetsche, belli bir bölgede otomobil üretimi yapmalarının daha çok hacim ile ilgili olduğunu belirtti. Talep hacminin belli bir noktaya ulaşmadığı yerlerde otomobil üretmenin çok ekonomik ve fizibl olmadığını ifade eden Zetsche, Mercedes’in premium otomobiller ürettiğini hatırlatarak, premium araçlarda bu hacme ulaşmanın daha zor olduğunu söyledi. Bu nedenle Türkiye’de henüz otomobil üretimi yapmadıklarını belirten Zetsche, "Ancak ileri ki yıllarda bu hacme ulaşıldığında otomobil üretimini burada da yapabiliriz" dedi.

Türkiye’nin yerli otomobil markasını oluşturması çalışmalarında yer almak isteyip istemeyecekleri sorusu üzerine de Zetsche, şunları söyledi:

"Türkiye’nin yerli otomobil markasını oluşturması projesinde yer almamızla ilgili Türk hükümetinden bir talep gelirse bundan memnuniyet duyarız ve seve seve değerlendirmeye alırız. Henüz böyle bir teklif gelmedi. Mercedes-Benz’in premium araçlar üretmesinden dolayı böyle bir teklif gelmemiş olabilir, ancak yine ifade etmek isterim ki, böyle bir teklif gelirse bundan memnuniyet duyarız."

2011 yılı rekorlar yılımız oldu

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Binek Araçlar Başkanı Dieter Zetsche, 2011’in kuruluşlarının 125. yılı olması nedeniyle kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, 2011’in aynı zamanda Mercedes olarak rekorlara imza attıkları bir yıl olduğunu söyledi.

Bu yıl hiç satamadıkları kadar araç sattıklarını anlatan Zetsche, amaçlarının 2012 yılında çok daha fazla büyümek olduğunu da sözlerine ekledi.