2013’te oto iyi gidecek, finans zorlanacak

2013’te oto iyi gidecek, finans zorlanacak
(Dünya Gazetesi) Okunma Sayısı : 2306

Küresel ekonomi, karşı karşıya olduğu birçok risk nedeniyle yavaş ve belirsiz bir büyüme sürecinde. Risklerin en büyüğü Euro Bölgesi'ndeki şirketlerin ve bu bölgeye yaptığı ihracata bağımlı olan ülkelerin büyümesini sınırlandıracak olan borç krizi.

İngiliz The Economist tarafından yayınlanan 'The World in 2013' (2013'te Dünya) dergisi, yeni yılda sektörlerin nasıl bir performans izleyeceğini analiz etti. The Economist Intelligence Unit'in (EIU) tahminleri doğrultusunda yapılan analize göre, yeni yılda otomotiv, IT-yazılım ve eğlence sektörünü güneşli günler bekliyor. Yağmur bulutları ise bankacılık sektörünün üzerinde kümelenecek. Bulutlu sektörler arasında fiyatların büyümenin hız kestiği enerji, ilaç, madencilik var.

EIU, küresel ekonominin 2013'te yüzde 3.5 büyüyeceği tahmininde bulunuyor. Euro Bölgesi ise resesyona yakın bir büyüme içinde olacak. ABD ve Japonya'da da mali sorunları nedeniyle etkileyici bir ekonomik faaliyet beklenmiyor. Gelişmiş ülkelerde ekonomiye en büyük destek merkez bankalarından gelecek. Fırsattan çok risklerle karşı karşıya olan şirketler ise harcamalarını ve işe alma planlarını dizginlemek zorunda kalacak. Daha önceki büyüme trendine bakıldığında son birkaç çeyrektir zayıflayan ekonomik büyümeye rağmen çok tedirgin görünmeyen Çin, meyvelerini 2013'te almayı umduğu teşvikler ekti. Çin'deki gevşek kredi koşulları ve büyük altyapı projeleri Avustralya, Kanada, Latin Amerika ve Çin'in ihtiyaç duyduğu hammaddeyi barındıran diğer ülkeler üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Yeni yılda küresel ticaret yüzde 4.6 ile 2012'ye oranla daha iyi bir büyüme gösterecek fakat 2011 ve 2010'ye göre daha yavaş bir seyir izleyecek. Avrupa bankalarının başındaki dertler, ticareti finanse edebilecek fonların erişimi güçleştirecek. Diğer yandan dünya genelinde artan korumacılık şirketlerin mallarını doğru adreslere ulaştırmalarını zorlaştıracak. İşte bu tabloda dünya ekonomisinde büyümenin motoru olan sektörlerin sergileyeceği performans şöyle:

Otomotiv

Otomotiv yeni yılın en mutlu sektörlerinden biri olacak. 2013'te otomobil satışlarındaki artışın yüzde 60'ından fazlası, satışların ortalamanın üzerinde bir hızla artması beklenen Çin ve Amerika pazarından gelecek. ABD'nin oto pazarında yüzde 7, Çin pazarında ise yüzde 8'lik büyüme öngörülüyor. Diğer gelişmekte olan pazarlardaki güçlü satışların da etkisiyle küresel satışların yüzde 5 yükseleceği tahmin ediliyor. Yeni yılda Hindistan, beşinci büyük otomobil pazarı Rusya'ya biraz daha yaklaşacak. ABD'deki toparlanma üretim trendlerine de yansıyacak. Ford, Fusion modelinin üretimini Meksika'dan Detroit'e taşımayı planlıyor. Volkswagen ve Peugeot-Citroen'in yeni fabrikalar açmaya hazırlandığı Güney Çin'de üretim üssü olarak ağırlığını artıracak. 2013'te Fiat-Chrysler ortaklığının piyasaya süreceği yeni modeller, kendi evinde sıkıntılarla boğuşan Fiat'ın ABD'deki varlığını güçlendirmesi için önemli olacak.